Topuklu Ayakkabı Modelleri 2018! Boyunuzu Uzun Gösterecek Ayakkabılar

Topuklu Ayakkabı Modelleri 2018! Boyunuzu Uzun Gösterecek Ayakkabılar

Ayaklarımız yürümemizi sağlayan organ olmasından çok daha fazlasıdır. Bedeni ayakta tutan temel yapı taşıdır. Bu nedenle ayağımıza giydiğimiz ayakkabılar da yürümeye olanak tanımaktan daha ötesidir.

“Bir ayakkabının yürümekten fazla sunabileceği çok şey var” diyor Fransız ayakkabı tasarımcısı Christian Louboutin.

Ayakkabılar; sağlıktır, estetiktir, güzelliktir, aşktır bazen. Ayakkabıları tercih ederken, elbisenize, rengine, cilt alt tonunuza, topuk yüksekliği gibi detaylar dikkat çeker. Her kadın kendisine ve elbisesine uygun ayakkabıyı bulmak için çabalıyor. Ayakkabılar kıyafetin tamamlayıcı parçalarıdır. Yanlış kombinle ayakkabıların hem güzelliği gölgelenirken, hem de rüküş bir görünüm kaçınılmaz oluyor.

Ayakkabı seçerken giyeceğiniz kıyafeti aklınıza getirin. Çanta ve aksesuarlar son detaylardır. Elbisenizin renginden biraz daha koyu ve değerli olduğu kadar kaliteli olan bir deri ayakkabı sizi her koşulda kurtarabilir.

Ayakkabı mağazasına girdiniz; elbisenizle gayet uyumlu şık bir ayakkabı beğendiniz ve onu almaya niyetlendiniz. İşte orada bir durun ve derin bir nefes alın. Kıyafetinize ve zevkinize uyumlu her ayakkabı ayakkabı bacak boyunuz ve ayak şeklinize uygun olmayabiliyor. Biz bu konuda size yardımcı olacak bilgileri derledik.

Ayakkabınız, Elbisenizden Bir Ton Daha Koyu Olsun!

Genellikle iki benzer ama biraz farklı renkleri birlikte kombinlemek karışıklığa yol açabilir. Bu karışıklığı önlemek için ayakkabınızı kıyafetinizden daha koyu bir renk tercih etmeniz daha doğru bir seçim olacaktır. Böylece kombininiz hem göz yormaz, hem de birbiriyle uyumlu bir bütün olur. Üstelik renkler arasındaki fark; fark edilmeyecek derecede olacaktır.

Sizi İnce ve Uzun Gösterecek Ayakkabıları Seçin

Stiletto topuklu ayakkabıları; ince ve düz pantolonlar, kalem etek gibi bacak boyunuzu olduğundan da uzun gösterecek kıyafetlerle kombinleyin. Stiletto, daha fazla uzunluk yanılsaması yaparak bacakların daha uzun ve ince görünmesine yardımcı olur. Bacak boyunuz kısaysa ayak bilekten bağlamalı ya da T bağlama şeklinde olan topuklu ayakkabılardan kaçının. Bilekten bağlamalı ayakkabılar, bacağınızın görüntüsünü yarıda keser.

Bacak Boyunuzu Hafife Almayın

Bacak boyunuz kısaysa, 10 cm’den uzun olan yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun. Ultra yüksek topuklu ayakkabılar, baldır kaslarınızı daha çok ortaya çıkararak, bacağınızın kalın ve olduğundan daha kısa görünmesine yol açacaktır. Elbiseniz, ayakkabınızın üstünü kapatacak kadar uzun ise ve daha uzun görünmek istiyorsanız; bu söylediklerimizi dikkate almanıza gerek yok.

Ayakkabınızla Elbisenizin Dokusu Birbirinden Farklı Olsun

Elbise ve ayakkabılarınızın kumaşı ve dokusunun farklı olmasına dikkat ediniz. Elbisenizin kumaşı ile ayakkabının kumaşını birbirine uydurmaya çalışmak; estetik güzelliğe gölge düşürecektir. Bunun yerine, ne giydiğiniz ile aynı renkte ayakkabı seçin, ancak kıyafetinize doku ve zengin görünüm eklemek için farklı bir kumaş türü, kadife veya saten olsun.

Şıklıktan Daha Önemli Nokta; Rahatlık!

Yukarıda sizleri uzun ve şık gösterecek özelliklerden bahsettik. Evet, şık görünmek her kadın için vazgeçilmezdir. Ancak şıklıktan daha önemli bir şey varsa o da sağlıktır. Zira, şıklığını ön planda tuttuğumuz ancak rahatlığını yok saydığımız ayakkabılar hareket özgürlüğümüzü kısıtlar. Seçtiğiniz ayakkabı ayağınızı yandan ve üstten sıkıştırmamalıdır. Bu tür ayakkabılar parmaklarınızda şekil bozukluklarına yol açabilir.

Öte yandan ayak numaranıza uygun ayakkabı almalısınız. Yaş ilerledikçe ayak numaranız değişebilir ya da markalara göre ayak numaranız değişiklik gösterebilir. Ayakkabının en geniş yeri tarak kısımlarının olduğu yerdir. Tarak kemiklerinizi sıkıştıracak ayakkabıları, çok beğenseniz dahi tercih etmemenizde fayda olacaktır. Bunun yanı sıra ayakkabınız, ayaklarınız içinde cumhuriyetini kuracak kadar da bol olmamalıdır. Aradaki bu dengeyi sağlamak önemlidir.

Ayakkabı alırken akşam saatlerinde şişmiş ayağınıza deneyerek almalısınız. Böylece alacağınız ayakkabı, ayağınızın en şiş olduğu durumlarda bile rahatlık sunacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?