2019 Damatlık Modelleri Yenilendi

2019 Damatlık Modelleri Yenilendi

Damatlık Takım Elbise Nasıl Seçilir?

Düğün tarihi yaklaşınca sadece gelin adayları değil damat adaylarını da tatlı bir heyecan sarmaya başlar. Tabi ki bir gelinlik alışverişi kadar detaylı araştırma gerektirmese de 2019 damatlık modelleri seçimi de önemli bir konudur. Damatlığın yanı sıra ayakkabı, kravat, kravat iğnesi, kol düğmesi, fular, kemer gibi ayrıntıları es geçmemek gerekir.

Damatlık takım kombinlerini incelediğinizde birçok model ve renk seçeneği göreceksiniz. Bu kadar çeşit arasında gözünüzün korkmasına gerek yok. Çünkü yazımızda ilham alabileceğiniz her şeyi bulacaksınız. Bu yazıdaki damatlık modellerine göz atabilir, sizler için hazırladığımız  modelleri inceleyebilirsiniz.

Damatlık seçerken mutlaka vücut tipinize uygun bir tercih yapın. Mesela ince ya da fit vücut ölçülerine sahipseniz slim fit damatlık, yapılı ve geniş omuzlu bir vücut tipiniz varsa bol kesim bir takım elbise tercih edebilirsiniz.

Damatlıklar eskiden sadece siyah ve lacivert klasik takım elbiselerden oluşurken bu günlerde birçok seçeneğe sahiptir. Damatlar nikah için ayrı düğün için ayrı damatlıklar giymektedirler.

Damatlık olarak genellikle siyah smokin tercih edilse de aslında bu seçimin düğün salonu mekanına göre yapılması gerekir. Mesela eğer bir restoran ya da sosyal tesis düğünü yapacaksanız, smokin yerine takım elbise giyin. Siyah, gri ve son dönemde çok yaygın şekilde kullanılan lacivert takım elbise modellerini deneyebilirsiniz. Son günlerde yaygın olan kır düğünleri damatları rahat ve renkli modellere yöneltmektedir. Klasik damatlıklar yerine renkli, daha rahat modeller tercih edilmekte.

Erkek Damatlık Modellerin de kravat yerine papyon tercih edilmekte. Beyaz üzeri siyah düğmeli bir gömlek, üzerine şık bir yelek, şık bir papyon ve kuşakla oluşturulan klasik damatlığın modası üzerinden zaman geçse de değişmeyecektir. Bazen de mesleki üniforma giymek isteyen damatlar karşımıza çıkmakta.Genellikle pilotlar, kaptanlar, askeri üniforması olanlar bunlara örnektir.

Smokin Seçimi Nasıl Olmalı?

Damatlık seçiminizde ilk dikkat etmeniz gereken şey giysinizin mekan ve gelinlik ile uyumlu olmasıdır. Bir otel de düğün yapacaksanız smokin en doğru seçimdir ve smokini mutlaka papyon ve kuşak ile birlikte kombinleyin. Papyonlu damatlık ile giyilmesi gereken gömlek ise ata yaka gömlek olmalıdır. Tercihiniz smokinden yanaysa kuşaklı damatlık modellerini de ihmal etmeyin. Eğer smokin içine yelek giymek istiyorsanız, kuşak kullanamayacağınızı ve tek düğmeli smokinleri giymelisiniz. Renk tercihinizi de siyah ya da beyaz smokinden yana yapmak, gelinlikle uyumlu olmanızı sağlayacaktır.

Smokin içerisinde iyi görünmek istiyorsanız, vücut tipinize uygun, size yakışan modellere yönelmelisiniz. Eğer kilolu iseniz kruvaze ya da çift düğmeli smokin tercih etmelisiniz. Smokin ayakkabısının ise rugan ve bağcıklı ayakkabı olması gerekir.

Damatlık Model Seçenekleri

Smokin: Otel ve ya tarihi mekan düğünü için damatlık olarak smokin yerinde bir karardır. Klasik bir smokin kuşaklı pantolon ve ata yaka gömlek ile papyon ve kol düğmeleri ile uyumludur. Smokini takım elbiseden ayıran kısım smokin ile kemer takılmamasıdır.

Takım Elbise: Smokin ve frakta olan katı kurallar takım elbiselerde yoktur. Gömlek renginden kol düğmesine, kravattan ayakkabısına kadar kendi zevkinize göre ayarlayabileceğiniz takım elbiseler de seçenekler arasında. Farklı tarz, kumaş, renk seçenekleri bulunan takım elbiselere kravat ya da papyon kullanabilirsiniz.

Frak: Eğer resmi ve gösterişli bir düğün düşünüyorsanız frak damatlık modellerini seçmelisiniz. Genelde siyah renkli olur ve arkası uzun bele kadar yırtmacı bulunan ceket ile pantolondan meydana gelir. Frak gömleğiniz de mutlaka beyaz, frak ayakkabısı, parlak rugan olmalıdır.

Diğer Modeller: Eğer düğününüz tarihi mekan, balo salonu, otel gibi mekanlarda yapmak yerine kır ya da kumsal düğünü tercih edecekseniz takım elbise, smokin, frak gibi resmi kıyafetlere gerek olmayacak. Bu düğünler için damatlık olarak keten pantolon-keten ceket ve kanvas pantolon-blazer ceket kombinlerini tercih edin.

Vücut Tipine Göre Damatlık Modeli Seçme

Damatlık satın almadan önce vücut tipinizi iyi bilmeniz ve buna göre hangi modelin size daha çok yakışacağına karar vermeniz gerekiyor.

Üçgen vücut olarak da bilinen mezomorf vücut tipine sahip damat adayları için her model yakışır. Omuzları geniş, beli ince yapıdaki bu damat adaylarından biriyseniz kalın çizgili ve kareli kumaşlardan uzak durun

Yuvarlak vücut tipi olarak da bilinen endomorf vücut tipine sahip erkekler genelde tıknaz görünümlü olup, göbek bölgelerinde yoğunluk vardır. Böyle bir vücuda sahipseniz, tek renk veya bir rengin tonlarında damatlık tercih etmelisiniz. Böylelikle kilolarınızı saklayıp fit bir görüntü elde edersiniz.

Uzun boylu ve zayıf yani sıska vücut olarak bilinen ektomorf vücut tipine sahip bir damat adayıysanız vücudu saran slim-fit damatlıklardan uzak durun. Çünkü slim-fit damatlık modelleri sizi daha da zayıf gösterecektir. Omuzlarını geniş göstermek için geniş yakalı takım elbiseleri tercih edebilir, olduğunuzdan daha uzun görünmemek için tek renk yerine birbirinden farklı renklerde gömlek ve pantolonlarla kombinlenmiş tercihler yapın.

Damatlık Aksesuarları Nelerden Oluşur

Damat ayakkabısı ve damat aksesuarları ile takımı tamamlamanız gerekecek. Damat aksesuarlarınızı belirlerken de damatlığınızın modeli, düğün mekanı, gelinle uyum gibi faktörleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Damat Ayakkabısı: Damatlık içinde rahat etmek için öncelikle damat ayakkabısı seçiminizi rahat modellerden seçin. Takımınızın modeline göre seçebileceğiniz damat ayakkabılarından, smokin ve frak ile rugan ve ince bağcıklı, takım elbise ile rugan ya da mat deri, spor takımla da keten ya da spor modelleri tercih edebilirsiniz. Kısa boyluysanız içten topuklu, boyu uzun gösteren damat ayakkabıları ile boyunuzu daha uzun gösterebilirsiniz.

Damat Saati: Satın almak istediğiniz damat saatini sadece düğünde takmak istiyorsanız damatlıkla uyumlu olmasına dikkat edin. Takımınızla uyumlu olarak, çelik, silikon ya da deri kordonlu saat modellerini satın alın. Günlük hayatınızda da takabileceğiniz bir model arıyorsanız ve sportif bir stiliniz varsa kronograf, hasır ya da çelik bilezik damat saati tercih edebilirsiniz.

Kravat, Papyon ya da Fular: Smokin ve frak için papyon, takım elbise için takımın tarzına göre kravat, papyon ya da fular seçin. Yalnız fular kullandığınızda yelek de olmazsa olmazlardan.

Kol Düğmesi: Kol düğmeleri özellikle smokin ve frakın olmazsa olmazıdır. Ceketin altından görünen ve kol düğmesi ile süslenen gömlek manşetleri damat adayının aksesuarları. Kol düğmelerinizi seçerken hanımınızla baş harflerinizden oluşan bir çift kol düğmesini kullanabilirsiniz..

2019’un Öne Çıkan Renkleri

Öne çıkan renk tonlarında siyahın önderliğini herkes bilir. Gece mavisi kumaş tonları da son günlerde dikkat çekmektedir. Ferah ve fresh açık tonlar yaz düğünlerinde çok güzel görünmekte.Özellikle buz mavisi ve ekru tonları yaz düğünü için çok uyumlu.

Damatlık tercihlerinizi düğünden en az bir ay önce yapmalısınız. Eğer özel olarak damatlık diktiriyorsanız bu süre biraz daha uzun olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?