Bölgesel Zayıflama Yöntemleri

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri

Fazla kilolar başlı başına bir problem iken kadın erkek demeden bir çok insan da bölgesel olarak kilo almaktan yakınırlar. Vücut yapınız ve genetik faktörler bunda önemli etkendir. Mutlaka çevrenizde tanıdıklarınızın “göbeğimi eritemiyorum, ne yesem sanki kalçalarımda birikiyor, 5 kilo verdim ama bacaklarım milim incelmedi” şeklinde yakınmalarını sizde duymuşsunuzdur.  Bölgesel zayıflama için diyetin yanı sıra yapılacak sporun önemi büyük!

Kilo almaya başladığınızda ilk hangi bölgeniz kilo alıyorsa, kilo vermeye başladığınızda da en son o bölgeyi eriteceksiniz. Bu bir çeşit talihsiz Murphy yasası gibi. Bu nedenle özellikle zayıflatmak istediğiniz bölgeler için mutlaka spor yapmalısınız.  Bunun için bir spor salonuna yazılabilirsiniz tabi. Ancak zaman ve para ayırabilmek de gerekli. Evde kendinize ayıracağınız 20 dakika ile,  bir ay sonra istediğiniz inceliğe kavuşmaya başlayabilirsiniz.

Karın Eritme Egzersizleri

Göbek ve bel bölgesini inceltmek isteyenler için ısınma hareketlerinden sonra yapılacak bir kaç basit egzersiz tavsiye edebiliriz. Bunların en yaygın bilineni Crunch. Sırt üstü yatın. Ellerinizi ensenizde birleştirin. Dizlerinizi katlayın, ayak tabanlarınız yere basar durumda olsun. Tamamen karın kaslarınızı kullanarak dizlerinize doğru kalkıp tekrar yatın. Bu hareketi yaparken ensenizdeki ellerinizden güç almaya çalışmayın. Boynunuzda yaptığınız zorlama ile boyun fıtığına yol açabilirsiniz. Bu şekilde orta karın kaslarınızı çalıştırmış oluyorsunuz.

Karın Eritme Egzersizi

Yan karın kaslarınız çalıştırmak için de, yattığınız yerde önce sağ yanınıza dönün. Ayaklarınızı 90 derecelik açı ile toplayın. Ellerinizi yine ensenizde birleştirin. Bu kezde yan karın kaslarınızı kullanarak vücudunuzu dizlerinize doğru çekin ve bırakın. Bu hareketleri ilk başlangıçta yapabildiğiniz kadar, artırarak yapmaya devam edin. Bir ay kadar düzenli uyguladığınız zaman meydana gelen sıkılaşmayı siz de fark edeceksiniz.

Kalça Eritme Egzersizleri

Kalça ve basen de özellikle kadınların eritmekte sıkıntı yaşadığı bölgeler. Kadınlarda kalça erkeklerden farklı olarak çoğunlukla yağ dokudan oluştuğu için, bu bölgede özellikle kilo alımı fazla ve yakımı güç olur. Şimdi de kalçaları eritmek ve bu bölgedeki kas dokuyu güçlendirmek için yapılabilecek bir egzersizden bahsedeceğiz.

Kalça Eritme Egzersizi

Sırt üstü yatın. Dizlerinizi toplayın, tabanlarınız yere basar durumda olsun. Ayaklarınızın arasında en az bir karış mesafe bırakın. Kollarınızı vücudunuza paralel uzatın, avuç içleriniz yere bakar durumda olsun. Bu pozisyondayken kalçalarınızı havaya kaldırın. On kez nefes alıp verirken, bacaklarınızı da birleştirip tekrar açın. Bu harekete de yapabildiğiniz sayı ile, vücudunuzu fazla zorlamadan başlayın ve artırarak devam edin.

Bacak İnceltme Egzersizleri

Bacak inceltme egzersizini yaparken bir lastik bant kullanmanız gerekecek. Lastik bandı yere koyun ve ayaklarınızı üzerine basın. İki ucunu tuttuğunuz lastik bandı gererek en basit bacak çalıştırma egzersizi olan oturup kalkma hareketini yapın. Lastik bandın yarattığı gerginlik ile biraz daha zorlanan bacak kaslarınız daha kısa sürede istediğiniz forma girmeye başlayacaktır.

Lastik Bantla Yapılan Bacak İnceltme Egzersizi

Yine lastik bandı kullanarak yapabileceğiniz bir de yer hareketi var. Sırt üstü yatın. Lastik bandı ayaklarınızın altından geçirip uçlarını ellerine alın. Ellerinizi, yani bandın uçlarını karnınızın üzerinde tutun. Bacaklarınızı karnınıza yakın şekilde toplayın. Ayak tabanlarınız yukarıyı gösterecek şekilde bacaklarınızı lastiği gererek açın ve tekrar toplayın. Bu şekilde günde en az on kez tekrar edin.

Bölgesel Zayıflama irade ve azim isteyen bir iş. İstediğiniz fit vücuda sahip olabilmek için istikrarlı bir şekilde bu hareketleri her gün yapmanız gerek. Daha fazlasını isteyenler için UVFitness Erkekler için vücut geliştirme yada kadınlar için incelme ve sıkılaşma videolarını izleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?