Ciltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Yok Edilir? Melanin Lekeleri Nasıl Geçer?

E ve C vitaminleri antioksidan bakımından zengin besinler arasındadır. C vitamini ciltteki kolajen üretimini destekler ve UV ışınlarının neden olduğu cilt hasarını onarmaya yardımcı olur. E vitamini ayrıca tirozinaz enzimini

Ciltte Kahverengi Lekeler Neden Olur?

Uzman Gençoğlu, derideki kahverengi lekelerin, cilde rengini veren melanosit adı verilen hücrelerin sayı ve işlevselliğinin artmasından kaynaklandığını söyledi. Derideki lekelere en çok güneş ışınları neden olur. Aksi takdirde kahverengi lekeler; Ayrıca hamilelik, tiroid hastalığı, ilaç (doğum kontrol ilaçları), bazı kozmetik ürünler, hormon tedavileri ve yaşlılığa bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Cilde doğal rengini veren melanosit hücrelerinin aşırı üretimi veya düzensizliği nedeniyle ciltte lekeler oluşur. Çoğu leke güneşe uzun süre maruz kalmaktan kaynaklansa da genetik faktörler, hormonal ilaçlar, hamilelik ve bazı kimyasal maddeler de melanositlerin hücre yapısını bozabilir. Genelde yüz, eller, sırt ve göğüste güneş ışığına maruz kalan lekeler hem kötü görünüme neden olabilir hem de bazı durumlarda cilt kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Topaklar: Topaklar, ciltteki gözenekler tıkandığında oluşabilen ve büyüyebilen cilt etiketleridir. Biriken yağlar ölü deri hücreleri ve bakterilerle karıştırılır ve daha sonra derinin derinliklerinde tutulur. Fazla yağ ve bakteri ciltte enfeksiyon ve iltihaplanmaya neden olabilir. Bu tür lekeler sivilce izlerine de neden olabilir.

Ciltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Yok Edilir?

Ciltteki koyu lekelerin çoğu endişe kaynağı değildir ve tedaviye ihtiyaç duymayabilir, ancak insanlar kozmetik nedenlerle bunları çıkarmayı seçebilirler. Sebebe bağlı olarak ciltteki bazı koyu lekeler, yaşlılık lekeleri veya güneş lekelerinin vücuttan uzaklaştırılması istenebilir.

Cilde rengini veren hücrelerdeki düzensizlik nedeniyle ciltte lekeler oluşabilir. Cilt kusurlarının çoğu, güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalmaktan kaynaklanır. Ancak genetik, yanlış kozmetik ürün kullanımı, bazı ilaçlar ve hamilelik gibi faktörler nedeniyle de lekeler oluşabilmektedir. Cilt lekeleri sadece estetik açıdan kötü bir görünüme neden olmakla kalmaz, aynı zamanda bazı sağlık sorunlarının belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Doğum lekesi gibi bazı lekeler zararsız olsa da herhangi bir leke fark edilirse dermatoloğa başvurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki cilt kusurlarını tedavi etme yöntemleri deneyimli dermatologlar tarafından yapılmaktadır. Yanlış uygulamalar ciltte daha büyük sorunlara neden olabilir.

Ciltteki koyu lekeler açık kahverengiden koyu kahverengiye kadar değişebilir. Koyu lekelerin rengi kişinin cilt tonuna bağlıdır. Ancak bu lekeler cilt ile aynı dokudadır ve herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz, sadece sahip oldukları melanin pigmenti cildin diğer bölgelerinden farklı davranır.

Cilt Lekeleri Hangi Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanır?

E ve C vitaminleri antioksidan bakımından zengin besinler arasındadır. C vitamini ciltteki kolajen üretimini destekler ve UV ışınlarının neden olduğu cilt hasarını onarmaya yardımcı olur. E vitamini ayrıca tirozinaz enzimini azaltarak lekeleri bastırır. A vitamini aynı zamanda cilt yaşlanmasında ve kusurların düzeltilmesinde de etkilidir. Tüm bu faydalarından dolayı yeşil sebzeler, kivi, çilek, narenciye, ananas, ay çekirdeği ve bademi sofralarınızdan eksik etmemelisiniz.

Diyet takviyeleri son yıllarda artan bir trend oldu! Daha parlak, daha canlı ve sağlıklı bir cilt için günümüzde özellikle vitamin içeren bakım ürünleri tercih ediliyor. Dermatoloğunuz size hangi antioksidanların ve vitaminlerin cildiniz için en iyi olduğunu, hangi dozlarda ve hangi aralıklarla söyleyecektir. Son zamanlarda cilde faydalı olduğu gösterilen ve yaygın olarak kullanılan vitamin ve antioksidanlardan bahsedelim.

D vitamini düzeylerinin hangi aralıkta olması gerektiğini belirlemek için kişilerin genel sağlık, kan testleri veya otoimmün durumlarının değerlendirilmesi önemlidir. Kanser hastalarının D vitamini düzeyi 70 ng/ml'den fazla olmalıdır. Kronik hastalığı olan kişilerde en düşük D vitamini değeri 60 ng/mL'dir.

E ve C vitaminleri antioksidan bakımından zengin besinler arasındadır. C vitamini ciltteki kolajen üretimini destekler ve UV ışınlarının neden olduğu cilt hasarını onarmaya yardımcı olur. E vitamini ayrıca tirozinaz enzimini

Melanin Lekeleri Nasıl Geçer?

Cildin belirli bölgeleri normalden daha fazla melanin ürettiğinde ciltte koyu lekeler veya hiperpigmentasyon oluşur. Melanin, gözlere, cilde ve saça renk veren özel bir pigmenttir.

Saça ve cilde rengini veren melanin adlı bir pigment vardır. Bu melanin pigmenti cildin belirli bölgelerinde aşırı üretildiğinde bazı lekeler ortaya çıkar. Çoğu insan böyle bir durumda psikolojik olarak rahatsız hisseder. Peki sivilcelerin çözümü nedir?

Melanin, cildimize renk veren bir pigmenttir. Derinin dokusu koyu veya açık olabilir ve bu fark melanin miktarındaki değişime bağlıdır. Noktalar, pigmentli lezyonlar, cildin belirli bir bölgesindeki anormal konsantrasyondan kaynaklanır. Yüksek melanin konsantrasyonu çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bazı lekeler doğuştan mevcuttur, ancak çoğu yaşla birlikte veya güneşe maruz kalmanın sonucudur.

Vitiligo: Derinin beyaz lekeler oluşturduğu bir hastalıktır. Melanosit hücreleri melanin üretmeyi bıraktığında veya işlevlerini kaybettiğinde ortaya çıkar. Durumun nedenleri belirsizdir, ancak otoimmün bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Her yaşta ve vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Bazen beyaz lekeler vücudun her tarafına yayılır ve zamanla aynı boyutta kalır. Vitiligo genellikle zamanla daha büyük bir yamaya dönüşür veya ciltte küçük, soluk bir nokta olarak görünür. Vitiligo genellikle zararsızdır ve bulaşıcı değildir, ancak kozmetik görünümü vitiligodan muzdarip kişilerde duygusal ve psikolojik sıkıntılara neden olabilir. Kortikosteroid kremler, depigmentasyon tedavileri ve UVA ve UVB fototerapi dahil olmak üzere vitiligo oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler vardır. Bu tedavilerin bazılarının yan etkileri olduğu için mutlaka bir doktora danışılarak tedavi seçeneklerinin belirlenmesi gerekir.

Kahverengi Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

Limon sivilce izleri ve cilt bakımı için kullanılır ve aynı zamanda çok iyi bir güneş lekesi çıkarma çözümüdür. Buna göre taze sıkılmış limonun doğrudan lekeye uygulanması uygulama için yeterlidir. Limon suyu etkisini ancak 2 aylık düzenli kullanımdan sonra gösterir. Güneş lekeleri bir yana, bu tarif aynı zamanda ciltteki koyu lekelerin rengini açmak için de kullanılabilir.

Güneş lekelerini (melazma) tedavi etmek için leke kremleri, oral antioksidan haplar, lazer tedavileri ve kimyasal peelingler tek tek veya birlikte kullanılabilir. Güneş lekelerinden (melazma) muzdarip olan herkes, yazın olduğu kadar kışın da gün boyunca en az 30 faktörlü güneş kremi kullanmalıdır. Ayrıca güneş kremi kullanırken dahi kendinizi çok fazla direkt güneşe maruz bırakmamalı, gölgeye dikkat etmeli, şapka ve gözlük takmalısınız. Güneş lekeleri (melazma), yani melazma tedavi edilirken dikkatli olunmalıdır. Lekeleri tedavi ederken, lekeyi tetikleyebileceğinden çok agresif tedavilerden kaçınılmalıdır.

E ve C vitaminleri antioksidan bakımından zengin besinler arasındadır. C vitamini ciltteki kolajen üretimini destekler ve UV ışınlarının neden olduğu cilt hasarını onarmaya yardımcı olur. E vitamini ayrıca tirozinaz enzimini

Kanser Habercisi Lekeler

Vücudumuzda UV ışınlarından en çok etkilenen bölgeler baş, boyun, yüz ve ellerdir. Bu nedenle cilt kanseri bu bölgelerde daha sık görülür. Ancak genital bölge B. gibi güneş ışığına maruz kalmayan bölgelerde bu kansere rastlamak mümkündür. Bu kanser türü; Şişlik, yara, leke, kızarıklık gibi belirtilerle ortaya çıkar. Cilt kanseri tedavisine erken başlayabilmek için kişilerin vücudunun belirli bir süre içerisinde muayene edilmesi gerekmektedir. Bu belirtilere benzer durumlarla karşılaşırsanız mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Cilt kanserinin ana belirtisi, ciltte yeni bir leke veya lekenin boyutunda, şeklinde veya renginde değişiklik olmasıdır. Bir diğer önemli işaret, cilt yamasının cildinizdeki diğer yamalar gibi görünmemesidir. Bu aynı zamanda çirkin ördek işareti olarak da bilinir. Bu uyarı işaretlerinden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuzu görmelisiniz.

Memede Kahverengi Leke Neden Olur

Her iki memeden ve birden fazla süt kanalından gelen akıntı, genellikle meme rahatsızlığını değil, sistemik bir durumu düşündürür. Bu durum genellikle hormonal sebeplere veya kullanılan bazı ilaçların yan etkilerine işaret eder. Beyindeki hipofiz bezinden prolaktin hormonunun aşırı salgılanması hem göğüslerden hem de çoklu süt kanallarından akıntıya neden olur. Kullanılan bazı ilaçlar (bazı doğum kontrol hapları, bazı antidepresanlar, bazı tansiyon ilaçları, bazı mide koruyucu ilaçlar ve amfetamin, esrar gibi ilaçlar) yan etki olarak iki taraflı meme başı akıntısına neden olabilir.

MPH, meme ucunun (meme ucu) derisini ifade eder ve sıklıkla

Vücutta Kahverengi Lekeler Mantar

Cildinizin her yerinde görünen kahverengi lekelere hiperpigmentasyon denir. Hiperpigmentasyon, cildin bazı bölgeleri normalden daha fazla melanin ürettiğinde ortaya çıkar. Vücudumuzdaki melanin gözlerimize, cildimize ve saçımıza renk veren renk hormonu olarak kabul edilir. Ciltte, yüzde ve sırtta melanin ve kahverengi lekelerde artışlar birçok nedenden dolayı meydana gelebilir.

Hastalık her iki cinsiyette ve her yaşta ortaya çıkabilir. Nedeni belirsiz olsa da, kalçaların retrovirüslere ve kimyasal maddelere uzun süre maruz kalmasıyla ilgili araştırmalar var; Kırmızı, açık kahverengi ve biraz tam tanelidir. Benekli döküntüler görülür. Genellikle kaşıntılı veya hafif kaşıntılı değildir. Mantar hastalıkları, alerjik döküntüler, sedef hastalığı, egzama ile karıştırılabilir. Bununla birlikte, bu tür teşhislere yönelik tedaviler, deri lenfomasında hiçbir terapötik etkinlik göstermemektedir. Bu özelliklerinden dolayı dermatologlar tarafından teşhis konulabilir.

Derideki kahverengi lekeler için retinol, ezelaik asit, hidrokinon, C vitamini, E vitamini gibi antioksidanlar içeren bir krem ​​kullanılabilir. Kahverengi lekelerden kurtulmanın en doğal yollarından biri limon suyu uygulamaktır. Sitrik asitte yüksek olan limon, kahverengi lekelerin azalmasına yardımcı olabilir. Limon suyu doğrudan ciltte kahverengi lekenin bulunduğu bölgeye sürülür ve kuruduktan sonra nemli bir bezle silinir. Bu yöntem özellikle küçük lekeler için etkilidir. Karaciğer problemlerinden kaynaklanan kahverengi lekeler için bir uzman tarafından tedaviye başlanmalıdır. Karaciğer sorunları ile vücutta toksinler ve serbest radikaller birikir. Antioksidanlar ile yeterli ve dengeli bir beslenme programı kahverengi lekelerin oluşumunu engeller. Kişiyi estetik olarak rahatsız eden kahverengi lekelerin tedavi yöntemleri arasında karbon peeling, dermapen, kimyasal peeling, PRP, mezoterapi ve lazer tedavisi gibi yöntemler bulunmaktadır. Sivilcelerin nedenine göre hastanın cildi dermatolog tarafından muayene edilir ve tedavi yöntemi belirlenir.

Ciltte Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer

Cilde doğal rengini veren melanosit hücrelerinin aşırı üretimi veya düzensizliği nedeniyle ciltte lekeler oluşur. Çoğu leke güneşe uzun süre maruz kalmaktan kaynaklansa da genetik faktörler, hormonal ilaçlar, hamilelik ve bazı kimyasal maddeler de melanositlerin hücre yapısını bozabilir. Genelde yüz, eller, sırt ve göğüste güneş ışığına maruz kalan lekeler hem kötü görünüme neden olabilir hem de bazı durumlarda cilt kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Yüzdeki Kahverengi Lekeler

Derideki bu lekeler genellikle ciddi bir sağlık sorunu değildir. Ancak erken yakalanan bazı lekeler karaciğer hastalığı, çil ve melazma gibi hastalıkların habercisi olabilir. Ciltte Kahverengi Lekelere Neden Olan Nedir? Derideki bu lekeler genellikle belli bir yaştan sonra görülür. Ancak 50 yaş altı kişilerde bu lekeler varsa doktora başvurmaları önerilir. Bu lekeler özellikle yüz, bacaklar ve eller gibi yerlerde görülür. Derideki bu lekelerin nedenleri ise şu şekildedir: - Kahverengi lekelerin bir diğer adı da güneş lekeleri veya karaciğer lekeleridir. Yaşlandıkça, cilde rengini veren melanin pigmenti ciltte birikir ve kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur. - Cilt uzun süre güneşe maruz kaldığında cildi ışınlardan korumak için çok miktarda melanin salgılar. B renk pigmentleri özellikle cildin bazı bölgelerinde çok fazla birikir ve koyu renkler üretir. Hamilelik sırasında östrojen ve progesteron hormonları artar. Cilt renginin koyulaşmasına neden olan melanotropin bu şekilde artar. Bu ciltte koyu lekelere neden olabilir. - Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri ciltte kahverengi lekelere neden olabilir. B ilaçlarından biri doğum kontrol hapıdır. - Genetik yatkınlıklardan dolayı da bu lekeler görülebilir. Karaciğer hastalıkları, stres, seboreik keratoz hastalıkları da ciltte koyu lekelere neden olur. Vücutta kahverengi lekeler neden olur? Bu lekelerin yok olmasına yardımcı olmak için retinol, ezelaik asit, hidrokinon, C vitamini ve E vitamini gibi antioksidan içeren kremler tercih edilebilir. Bunun için bir uzmana danışmak ve kullanılacak kremleri öğrenmek gerekir. Vücuttaki lekeler için kullanılabilecek bir diğer yöntem ise limon suyudur. Limon çok fazla sitrik asit içerir. Bu özelliği ile kahverengi lekelerin giderilmesine yardımcı olabilir. Bunun için limon suyu doğrudan lekeye sürülür ve kurutulur. Ayrıca karaciğer problemlerinden kaynaklanan lekeler için bir uzmana danışmak gerekir. Antioksidanlar içeren dengeli ve yeterli bir diyet rejimi de bu lekelerin giderilmesine yardımcı olabilir. Bu lekelerin estetik olarak giderilmesi için kullanılan yöntemlerden bazıları karbon peeling, dermapen, kimyasal peeling, PRP, mezoterapi ve lazer tedavisidir. Lekelerin ortaya çıkma nedenlerine göre dermatologlar tarafından incelenen noktalara göre hangi tedavi yönteminin kullanılacağına karar verilir.

Elde Aniden Çıkan Kahverengi Lekeler

Doğum lekeleri: Doğum lekeleri, cildimizde genellikle doğumda bulunan renkli lekelerdir. Bazen bu lekeler kırmızı olabilir. Bu durumdaki lekeler genellikle vasküler doğum lekeleridir. Doğum lekelerine ciltteki anormal kan damarları neden olur. Diğer ana doğum lekesi tipine pigmentli doğum lekesi denir. Bu tür doğum lekesi doğumda bulunur ve genellikle kahverengi, siyah veya mavimsi gri renktedir. Benler genellikle sağlık açısından bir risk oluşturmazlar, ancak bir çocuğun gözlerine yakın veya kozmetik sorunlu bölgelerde ise çıkarılabilirler.

melazma; Özellikle güneşe maruz kalan alanlarda ortaya çıkan siyah veya kahverengi lekelerin tanımıdır. Genellikle burun, alın, üst dudak ve yanaklarda görülen melazma, kadınlarda sık görülmekle birlikte erkeklerde de ortaya çıkabilmektedir. Güneş ışınlarının yanı sıra hamilelik, doğum kontrol hapları, kozmetik ürünler ve genetik faktörler de melazmaya neden olabilir.

Sırtta Kahverengi Lekeler

Derideki kahverengi lekeler için retinol, ezelaik asit, hidrokinon, C vitamini, E vitamini gibi antioksidanlar içeren bir krem ​​kullanılabilir. Kahverengi lekelerden kurtulmanın en doğal yollarından biri limon suyu uygulamaktır. Sitrik asitte yüksek olan limon, kahverengi lekelerin azalmasına yardımcı olabilir. Limon suyu doğrudan ciltte kahverengi lekenin bulunduğu bölgeye sürülür ve kuruduktan sonra nemli bir bezle silinir. Bu yöntem özellikle küçük lekeler için etkilidir. Karaciğer problemlerinden kaynaklanan kahverengi lekeler için bir uzman tarafından tedaviye başlanmalıdır. Karaciğer sorunları ile vücutta toksinler ve serbest radikaller birikir. Antioksidanlar ile yeterli ve dengeli bir beslenme programı kahverengi lekelerin oluşumunu engeller. Kişiyi estetik olarak rahatsız eden kahverengi lekelerin tedavi yöntemleri arasında karbon peeling, dermapen, kimyasal peeling, PRP, mezoterapi ve lazer tedavisi gibi yöntemler bulunmaktadır. Sivilcelerin nedenine göre hastanın cildi dermatolog tarafından muayene edilir ve tedavi yöntemi belirlenir.

Boyunda Kahverengi Leke

Güneş: Güneşin zararlı ışınları cilt için çok tehlikelidir. Bu UVA ve UVB ışınları yaşlanma faktörlerini hızlandırırken, aynı zamanda hiperpigmentasyona neden olan kahverengi lekelerin oluşmasının sebeplerinden biri olduğuna inanılmaktadır. Yukarıda bahsi geçen eller, sırt, yüz ve omuzlar gibi bölgelerde daha sık görülmesinin nedeninin, bu bölgelerde daha fazla güneşe maruz kalma nedeniyle olduğu düşünülmektedir.

İdiyopatik Guttat Hipomelanozu: İdiyopatik guttat hipomelanozu, genellikle boyun, kolların üst kısımları ve yüzde 1 ila 10 mm çapında düz beyaz lekelere neden olan bir durumdur. Genellikle açık tenli kişilerde görülmekle birlikte koyu tenli kişilerde de görülebilir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Lekeler iyi huyludur ve melanosit hücrelerini öldüren güneşe maruz kalındığında oluştuğu düşünülmektedir. Tedavi genellikle gerekli değildir, ancak güneşin zarar görmemesi için önleyici tedbirler alınmalıdır. Noktaların görünümünü en aza indirmek için topikal steroidler, kremler ve dermabrazyon kullanılabilir.

Diğer İçerikler

E ve C vitaminleri antioksidan bakımından zengin besinler arasındadır. C vitamini ciltteki kolajen üretimini destekler ve UV ışınlarının neden olduğu cilt hasarını onarmaya yardımcı olur. E vitamini ayrıca tirozinaz enzimini
Folik Asit Nedir? Folik Asit Düşüklüğü Ne Yapar?
Folik Asit Nedir?Folik asit eksikliğinde de megaloblastik anemi görülür. Megaloblastik anemi, kemik iliğinde ortalamadan daha büyü
Devamını Oku
E ve C vitaminleri antioksidan bakımından zengin besinler arasındadır. C vitamini ciltteki kolajen üretimini destekler ve UV ışınlarının neden olduğu cilt hasarını onarmaya yardımcı olur. E vitamini ayrıca tirozinaz enzimini
Akrep Burcu Nasıl Bir Insan?
Akrep BurcuKova-Akrep burçları etkileyici görünümleri, gizemli ve güçlü karakterleri ile hemen dikkatleri üzerine çekerler. Çoğu z
Devamını Oku
E ve C vitaminleri antioksidan bakımından zengin besinler arasındadır. C vitamini ciltteki kolajen üretimini destekler ve UV ışınlarının neden olduğu cilt hasarını onarmaya yardımcı olur. E vitamini ayrıca tirozinaz enzimini
Koç Burcu Nasil Biri?
Koç BurcuKoç Özellikleri: Aktif, dinamik, inisiyatif, hızlı, lider, yönetici Koç Adamı: Komutan olabilir ve ruhunda yönetme arzus
Devamını Oku
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yorumlar
0 Yorum
Çerez Politikası Kadında Moda olarak internet sitemizde çerez kullanmaktayız. Bu Çerez Politikası ("Politika") Kadında Moda tarafından yönetilen https://www.kadindamoda.com adresli internet sitesi için geçerli olup çerezler işbu Politika'da belirtilen şekilde kullanılacaktır.

Kabul Ediyorum