Doğum Kontrol Hapı Ilişkiden Ne Kadar Önce Alınmalı?

Ertesi gün hapı, doğum kontrol haplarının aksine düzenli kullanım gerektirmez ve gebelikte istenmeyen cinsel ilişkiden sonra bir veya iki doz olarak alınır. Bu nedenle bir doğum kontrol yöntemi olarak algılanmaması gereken er

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapları, hamileliği önlemeye yardımcı olan hormonlar içeren ilaçlardır. Doğal kadın hormonları olan östrojen ve progesteronun sentetik formlarını içerirler. Yumurtlamayı durdurarak ve spermin serviksten rahme geçişini engelleyerek hamileliği önlerler. İlacın kesildiği ilk ayda her şey eski haline döner ve gebelik şansı yeniden başlar. Çoğu doğum kontrol hapı bu hormonların her ikisini de içerir ve bu nedenle "kombine oral kontraseptifler" olarak bilinir. Doğum kontrol hapları östrojen (kadınlık hormonu) ve progestin (yumurtlama hormonu) içerir ve hapı 21 gün alan bir kadında yumurtlamayı durdurur. Ayrıca servikal salgıyı kalınlaştırarak spermin rahme girmesini azaltırlar ve rahmin içini gebelik için uygunsuz hale getirirler. İlacın kesildiği ilk ayda her şey eski haline döner ve gebelik şansı yeniden başlar. Doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron hormonlarından oluşan ve düzenli alındığında oldukça etkili koruyucu önlemler olan ilaçlardır.

Doğum Kontrol Hapı Ilişkiden Ne Kadar Önce Alınmalı?

Ertesi gün hapı, doğum kontrol haplarının aksine düzenli kullanım gerektirmez ve gebelikte istenmeyen cinsel ilişkiden sonra bir veya iki doz olarak alınır. Bu nedenle bir doğum kontrol yöntemi olarak algılanmaması gereken ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki, kondom yırtılması gibi beklenmedik durumlarda kullanılmalıdır. İlacın erken kullanımı ve cinsel ilişki sonrası kontrasepsiyon olasılığı ile ilişkili olan doğum kontrol hapları, ilişkiden sonraki 5. günde alındığında etki etmeyebilir. Doğum kontrol hapları östrojen (kadınlık hormonu) ve progestin (yumurtlama hormonu) içerir ve hapı 21 gün alan bir kadında yumurtlamayı durdurur. Ayrıca servikal salgıyı kalınlaştırarak spermin rahme girmesini azaltırlar ve rahmin içini gebelik için uygunsuz hale getirirler. İlk ayda ilaç kesildiğinde her şey eski haline döner ve gebelik şansı yeniden başlar.

Doğum Kontrol Hapı Neye Göre Verilir?

Doğum kontrol hapları veya diğer bir deyişle “oral kontraseptif haplar” (OKS olarak kısaltılır) gebeliği önlemek için kullanılan hormon içerikli ilaçlardır. Yumurtlamayı durdurarak ve spermin serviksten rahme geçişini engelleyerek hamileliği önlerler. Kontraseptif etki sadece progesteron hormonunun etkisiyle gerçekleşse de haplara etinilestradiol eklenmesi ilacın koruyucu etkisini arttırır ve adetin düzenli olmasını sağlar. Son 50 yılda birçok progesteron türü önerilmiş olsa da, doğum kontrol haplarındaki etinilestradiol değişmeden kalmıştır. Doğum kontrol hapları östrojen (kadınlık hormonu) ve progestin (yumurtlama hormonu) içerir ve hapı 21 gün alan bir kadında yumurtlamayı durdurur. Ayrıca servikal salgıyı kalınlaştırarak spermin rahme girmesini azaltırlar ve rahmin içini gebelik için uygunsuz hale getirirler. İlacın kesildiği ilk ayda her şey eski haline döner ve gebelik şansı yeniden başlar.

Doğum Kontrol Hapı Ilk Günden Korur Mu?

Doğum kontrol haplarının kutuları genellikle 21 hap içerir, bazıları 28'dir. Kutuya adetin ilk gününde başlanmalıdır, ancak ilk 2-3 gün içinde de başlanabilir ve kutu hazır olana kadar devam eder. her gün aynı saatte alınır. Paket bittikten sonra veya bazen bitmeden hemen önce kanamaya başlarsınız. Bu kanama, OKS'nin doğal bir etkisi olarak genellikle normalden azdır. Kutu hazırlandıktan sonra 7 gün ara verilir, kanamanız devam etse bile 7 gün sonra yeni kutu başlar. Bu sisteme kesintisiz devam edilmelidir: 21 gün tablet, 7 gün ara, 21 gün tablet, 7 gün ara.

Doğum Kontrol Hapı Kullanmak Zararlı Mı?

Her ilaç gibi doğum kontrol haplarının da bazı yan etkileri vardır. Bunlar beklenen ve kabul edilebilir yan etkilerdir. Doğum kontrol hapı kullanan bazı kadınlarda kullanımın ilk birkaç ayında çok hafif ara kanamalar görülebilir. Bu kanama iki veya üç kutu kullandıktan sonra geçecektir. Doğum kontrol hapının en önemli yan etkisi damar sertliği riskinin artmasıdır. Bu risk, haptaki östrojen miktarı ile ilgilidir. Ayrıca kilo alma, meme şişmesi, mide bulantısı, bulanık görme, karın ağrısı ve şiddetli baş ağrısı gibi yan etkiler gözlemlenebilir. Kullanıcıların bu tür şikayetleri ile doktorlarına başvurmaları önerilir.

Doğum kontrol hapı almaya çalışan kadınlar arasında da bazı kanser endişeleri vardır. Hap bazı kanser türlerine karşı koruma sağlarken bazı kanser türlerinin riskini artırabilir. Kadınlarda meme kanseri riskini net bir şekilde artırmak için doğum kontrol haplarının kullanımına ilişkin kesin bir çalışma bulunmamaktadır. Bununla birlikte, bazı çalışmalar, hapı 8 yıldan fazla bir süre kullandıktan sonra rahim ağzı kanseri arasında artan bir ilişki olduğunu göstermiştir. Karaciğer kanseri riskinde artış nadiren gözlenmiştir. Kadınlarda yumurtalık, kolon ve rahim kanseri riskinin azaldığı ve bu kanserlerin en sık görülen kanserler arasında yer aldığı düşünüldüğünde genel kanser riskinin azaldığından bile söz edilebilir.

İlk Kez Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Dünya çapında kullanılan bir doğum kontrol yöntemi olan doğum kontrol hapı kullanımının pek çok kadında hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Az sayıda insan rahatsızlık, baş ağrısı veya meme hassasiyeti yaşayabilir. Çoğu zaman, bu etkiler ilacı aldıktan birkaç gün sonra kaybolur. Bu devam ederse hormon içerikli farklı ilaçlara geçebilirsiniz. Diğer daha az yaygın yan etkiler; Yorgunluk, cinsel istekte azalma, cilt ve ruh hali değişiklikleri. Birçok hasta ilacın kilo aldıracağını düşünür; Ancak bu etki tam olarak kanıtlanmamıştır. Doğum kontrol hapları bazı kadınlarda kan basıncını artırabilir. Bu nedenle hap alan kadınların 6 ayda bir tansiyonlarını ölçtürmelerinde fayda vardır. İlaç nedeniyle kan basıncı sürekli yüksekse, hap kesilmelidir.

En Etkili Doğum Kontrol Hapı

Klinik çalışmalar ve diğer bilimsel çalışmalar, ilacın düzenli kullanımının hamileliği engellediğini ve bazı hastalıklarda tedavi edici etkileri olduğunu göstermektedir. İlacı kullananların görüşleri, etkili olduğu yönünde. Yan etki olarak adet döngüsünde değişikliklere neden olduğu sıklıkla duyulur. Çeşitli hormonal değişikliklerin meydana gelebileceği kullanıcılar tarafından en sık bahsedilen yorumlardan biridir. Tüm bu veriler bir bütün olarak değerlendirildiğinde Yasmin doğum kontrol hapının kullanımının güvenli olduğu sonucuna varılmaktadır. Doğum kontrol hapları östrojen (kadınlık hormonu) ve progestin (yumurtlama hormonu) içerir ve hapı 21 gün alan bir kadında yumurtlamayı durdurur. Ayrıca servikal salgıyı kalınlaştırarak spermin rahme girmesini azaltırlar ve rahmin içini gebelik için uygunsuz hale getirirler. İlacın kesildiği ilk ayda her şey eski haline döner ve gebelik şansı yeniden başlar.

Doğum Kontrol Hapları Isimleri

Kombine Haplar

Nüfusta yaygın olarak kullanılan kombine oral kontraseptifler aile planlamasında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Sentetik östrojen ve progesteron hormonları içerir. Bu sentetik hormon türevlerinin içeriğindeki farmakolojik özelliklerine bağlı olarak vücutta farklı etkiler sağlanabileceğinden, kişinin durumuna göre çeşitli kombine haplar tercih edilebilir.

Tek fazlı haplar

Her hapta içeriğindeki hormonların oranı eşit olarak belirlendiğinde monofazik olarak tanımlanır. Aylık döngülerde kullanılır. Ay sonunda adet kanaması meydana gelir. Ülkemizde sadece monofazik kombine doğum kontrol hapları kullanılmaktadır.

Çok fazlı haplar

Paketteki her haptaki hormon seviyeleri değiştiğinde buna çok fazlı denir. Aylık döngülerde kullanılır. Ay sonunda adet kanaması meydana gelir.

Uzatılmış döngü tabletleri

İçerdiği hormonlara bağlı olarak döngü süresi 12 haftaya kadar uzatılmıştır. Bu nedenle kişi 12 hafta hapları alır ve yılda 3 ila 4 kez adet kanaması görür.

Sadece Progesteron Hapları

Bunlar sadece sentetik progesteron türevleri içeren haplardır. Mini hap olarak da bilinir. Özellikle sağlık nedenleriyle östrojen alamayan kadınlarda ve doğum sonrası korunma isteniyorsa tercih edilir. Her gün aynı saatte kullanılmalıdır.

Acil kontrasepsiyon Ertesi gün hapı olarak da bilinen doğum kontrol hapı, korunmasız cinsel ilişkiyi önlemek için kullanılır. Bu haplar yüksek dozda progesteron türevleri içerir. Etkili olabilmesi için korunmasız cinsel ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde kullanılmalıdır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır

Doğum kontrol haplarının kutuları genellikle 21 hap içerir, bazıları 28'dir. Kutuya adetin ilk gününde başlanmalıdır, ancak ilk 2-3 gün içinde de başlanabilir ve kutu hazır olana kadar devam eder. her gün aynı saatte alınır. Paket bittikten sonra veya bazen bitmeden hemen önce kanamaya başlarsınız. Bu kanama, OKS'nin doğal bir etkisi olarak genellikle normalden azdır. Kutu hazırlandıktan sonra 7 gün ara verilir, kanamanız devam etse bile 7 gün sonra yeni kutu başlar. Bu sisteme kesintisiz devam edilmelidir: 21 gün tablet, 7 gün ara, 21 gün tablet, 7 gün ara.

Qlairista Doğum Kontrol Hapı

QLAIRISTA ambalajında ​​26 hormon içeren ve 2 hormon içermeyen film kaplı Tabletler temin edilmektedir. Toplam 28 tabletlik bir blister şeridin yapıştırıldığı kartondan yapılmıştır. Şeffaf jelatin ile kaplanmış kese şeklindeki ambalajlarda pazarlanmaktadır. tekliflerdir. • Hormon tabletleri koyu sarı, kırmızı, açık sarı ve koyu kırmızı, bikonveks, Bir tarafında eşkenar altıgen içinde “DD”, “DJ” yazılı yuvarlak tabletlerdir. 'DH' veya 'DN' sürümleri vardır. Hormonsuz tabletler beyaz, bikonveks, bir tarafında eşkenar altıgen içinde “DT” yazılı yuvarlak tabletlerdir. alır. • Östrojen ve progesteron hormonları içeren oral kontraseptifler Haplara "kombine oral kontraseptif (POP)" denir. QLAIRISTA da bu gruba dahildir. İlaçtır, iki ayrı etken madde içerir. Bunlardan biri, östradiol valerat, östrojenler (kadın cinsiyet hormonları) adı verilen bir biyokimyasal gruba aittir. insan vücudunda Doğal olarak oluşan bir maddedir. Diğer aktif bileşen olan dienogest de cinsiyete göre belirlenir. Progesteron türevleri adı verilen bir hormon grubuna aittir. QLAİRİSTA laktoz Monohidrat (sığır eti) içerir. Bu iki hormonun kombinasyonu (eş zamanlı kullanımı), çeşitli etkiler ve etkileşimler yaratır. Bu hamileliği önleyecektir. Bunlardan en önemlisi kadınlarda yumurta hücresinin salınmasıdır. Servikal sekresyonda tıkanıklık ve değişiklikler. sonunda Erkeğin sperm hücrelerinin dişinin yumurtasını döllemesi engellenir. Bu mümkün.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır

Uzman doktor tarafından muayene edildikten sonra doktorun önerdiği ve önerdiği dozda kullanmanız gerekir. İlacın prospektüsüne göre günde 1 tablet bol su ile alınması tavsiye edilir. Yasmin doğum kontrol hapı kullanmaya başlayan kişiler, adetlerinin ilk gününden itibaren 21 gün boyunca günlük olarak almalıdır. Yirmi bir gün geçtikten sonra yedi günlük bir ara gerekir. Bu yedi günlük kesinti sırasında hamilelik riski görülmez. Hap koruyucu etkisini yedi gün boyunca sürdürür. Zaman kısmı çok önemli. Farklı marka bir doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve Yasmin hapına geçiş yapıyorsanız, önce doktorunuza danışmalı, ardından uygun güne başlamalısınız. Yasmin doğum kontrol hapları sadece doğum kontrolü için değil, hormona bağlı su tutulması, akne ve yağlı cilt gibi semptomların giderilmesinde de kullanılmaktadır. Her iki durumda da ilacın düzenli ve planlı olarak alınması ilacın etkili olabilmesi için en önemli gereksinimdir.

Diğer İçerikler

Ertesi gün hapı, doğum kontrol haplarının aksine düzenli kullanım gerektirmez ve gebelikte istenmeyen cinsel ilişkiden sonra bir veya iki doz olarak alınır. Bu nedenle bir doğum kontrol yöntemi olarak algılanmaması gereken er
Muscoflex Duo Jel Kas Gevşetici Mi
Muscoflex Duo Jel Nedir?Muscoflex Duo Gel artrit, eklem dışı romatizma ve omurganın ağrılı hastalıklarında kullanılan bir kremdir.
Devamını Oku
Ertesi gün hapı, doğum kontrol haplarının aksine düzenli kullanım gerektirmez ve gebelikte istenmeyen cinsel ilişkiden sonra bir veya iki doz olarak alınır. Bu nedenle bir doğum kontrol yöntemi olarak algılanmaması gereken er
Kuru Manikür Ne Kadar Sürer? Kuru Manikür Pedikür Nasıl Yapılır?
Kuru Manikür Nedir?Klasik yöntemin aksine medikal manikür-pedikür su kullanılmadan yapılır. Bu yöntem kuru kullanıldığından tırnak
Devamını Oku
Ertesi gün hapı, doğum kontrol haplarının aksine düzenli kullanım gerektirmez ve gebelikte istenmeyen cinsel ilişkiden sonra bir veya iki doz olarak alınır. Bu nedenle bir doğum kontrol yöntemi olarak algılanmaması gereken er
Ciltte Kırmızı Lekeler Neden Olur? Kırmızı Sivilce Izleri Geçer Mi?
Ciltteki Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer?Kırmızı sivilce izleri sana veda edene kadar sabırlı olmalısın. Cildinizin temizliğini ve nem
Devamını Oku
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yorumlar
0 Yorum
Çerez Politikası Kadında Moda olarak internet sitemizde çerez kullanmaktayız. Bu Çerez Politikası ("Politika") Kadında Moda tarafından yönetilen https://www.kadindamoda.com adresli internet sitesi için geçerli olup çerezler işbu Politika'da belirtilen şekilde kullanılacaktır.

Kabul Ediyorum