Ektobik Gebelik Tedavisi! Dış Gebelik Ne Zaman Anlaşılır?

Ektobik Gebelik Tedavisi! Dış Gebelik Ne Zaman Anlaşılır?

Ektopik gebelik yani dış gebelik; döllenmiş yumurtanın rahimin dışına yerleşmesiyle meydana gelmektedir. Sıklıkla Fallop tüplerinde rastlanmaktadır. Anne ölümlerine en çok neden olan ektopik gebelik, her 100 gebelikten birinde görülmektedir. Biz size bu yazıda dış gebelik nedir, belirtileri nelerdir? En ince ayrıntısına kadar anlatacağız. Tüm bunlara ek olarak dış gebelik nasıl sonlandırılır açıklayacağız.

Ektobik gebelik; anne hayatını tehdit eden faktörler sıralamasında başı çekmektedir. Ancak son 20 yıl içerisinde tıp dünyasına meydana gelen ilerlemelere paralel olarak tedavide de gelişmeler yaşandı. Buna bağlı olarak dış gebelik nedeniyle yaşanan ölümler 5 kat daha azaldı.

 

Rezolüsyonu artan ultrason cihazlarının kullanılması bununla birlikte çok düşük titrelerdeki b-hCG seviyeleri hakkında bilgi veren testlerin kullanılması erken tanı konulmasına yardımcı olmaktadır.
Laparoskopik cerrahinin normal yaşamımıza girmesiyle ektopik gebelik tedavisinde daha konservatif bir cerrahi uygulanabilmektedir.

Dış Gebeliğin Belirtileri

 Ektobik gebelik, pek çok hastalığın belirtilerini vererek ortaya çıkabilir. Birçok hastalığa benzerlik gösteren dış gebelik; genellikle adet gecikmesi, düzensiz kanama ve karında ağrı gibi semptomlarla kendini gösterir. Öte yandan rahme yerleşmemiş olsa bile bir gebelik söz konusudur. Ve gebelikte yaşanan tüm belirtiler görülebilmektedir.

 

 

Erken aşamada dış gebelik hiçbir belirti vermeyebilir. Gebeliğin büyümesine paralel olarak tüp gerilemeye başladığı andan itibaren belirsiz ağrılar görülmeye başlar. Bu ağrılar hastanın doktor kapısını çalmasına aracılık eder. Bu sayede erken dönemde tanı koymak mümkün hale gelir.

Gebelik ilerledikçe bu ağrılarda da artış yaşanır. Bunun sebebi ise embriyonun tüp içinde büyüme eğiliminde olması ve gerilmeye bağlı olarak ağrı sinyalleri vermesidir. İlerleyen dönemde gebeliğin yerleştiği tüp gerginliği daha fazla taşıyamaz ve yırtılır. Yırtığın büyümesi sonucu ise bölgedeki damarlardan kanın içine karın içine kanama başlar.

 

 

Hal böyle olunca hastanın şikayetleri de değişiklik gösterir. Artık ağrı boyut değiştirerek kan kaybına bağlı belirtileri ortaya çıkartır. Kan kaybının miktarına göre oluşacak komplikasyonlar da değişiklik gösterir. Hafif baş dönmesinden bayılmaya ve çok ileri dönemlerde kan kaybına bağlı şok gelişimine bağlı belirtiler görmek mümkündür.

Buna bağlı olarak is kandaki gebelik hormonları da hızla azalır ve hormon desteğini kaybeden endometrium (rahim iç tabakası) vajinal kanamayla beraber dökülür. Kadın şikayetlerinin abartılması, göz ardı edilmesi nedeniyle bu aşamada doktora başvuranların sayısı ne yazık ki bir hayli fazla.

 

Ektobik Gebelik Ne Zaman Anlaşılır?

İleri aşamalara gelmiş ve iç kanaması devam eden ektobik gebelikte tanı hemen koyulabilir. Kan kaybı belirtilerinin yanı sıra gebelik testinin olumlu olması, muayene ve ultrasonda karın içinde serbest kan saptanması tanı koymak için yeterli veriler sunmaktadır.

İleri evrelerde olmayan dış gebelik için tanı koymak bu kadar kolay değildir. Bunun için seri beta HCG ve Progesteron hormonu ölçümlerine ihtiyaç duyulabilir. Normal yoldan elde edilen gebelikte 48 saat aralıkla yapılan iki ölçümde beta HCG hızı yaklaşık 2 kat artar. Dış gebelikte bu artış görülmez. Progesteron seviyesi ise olması gerekenden düşüktür.

 

Ancak bu ölçümler kesin tanı koymak için yeterli değildir. Bu aşamada ultrasona ihtiyaç duyulur.

Ektopik Gebelik Tedavisi

Dış gebeliğin ilaç ve ameliyat olmak üzere iki tedavi seçeneği vardır.

İlaç İle Tedavi

İlaç tedavisinde dış gebeliği erken dönemde fark etmiş olmak oldukça önemlidir. Belirli şartlar tamamlandığında, hastanın genel durumu da uygunluk gösteriyorsa tek ya da birkaç doz metotreksat adı verilen ilaç ile dış gebeliğin tedavisi gerçekleşebilir.

 

Ektopik Gebelik Ameliyatı

Dış gebelik tanısında geç kalınmadığında yani henüz tüp yırtılmadan fark edildiğinde, hasta da kan kaybetmeye başlamadan laparoskopik yöntem başarı şansı da artmaktadır. Bu şekilde tüpün korunması da sağlanabilir. Laraskopi imkanlarının el vermediği durumlarda iste laparotomi (karın açılması) devreye girmektedir.

 

Fallop tüpü yırtılıp iç kanama başladığında laparotomi ameliyatı daha uygun bir tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Karnın cerrahi işlemle açılması ve yırtılmış tüpün kısmen çıkarılarak kanamanın durdurulması sağlanmaktadır.

Tüm bu nedenlerden dolayı hamilelikten şüpheleniyorsanız; bunun için bir doktora başvurmalısınız. Akabinde hissettiğiniz tüm semptomları doktorunuzla paylaşmalısınız. Hiçbir belirtiyi hafife almayın. En azından bebeğinizin kalp atışlarını duyana kadar. Geç fark edilen dış gebelikler ölümle sonuçlanabilir. Bu riski göze almamak adına erken tanı ve teşhis büyük önem arz ediyor.

Ektobik gebelik ile ilgili tüm merak edilenleri sayfamızda açıklamaya çalıştık. Umarım yardımcı olabilmişizdir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?