İç Mekan Dekorasyonu Fikirleri

İç Mekan Dekorasyonu Fikirleri

Etrafımızdaki her şey birbiriyle bağlantılıdır; besin zinciri gibi düşünün mesela. Yaşadığımız çevre hem bizi hem bizim etrafımızdaki insanları, onların bizim hakkımızdaki izlenimlerini etkiler; bu her anlamda insanın kişisel hayatına sahip olabilen bir etkidir aslında.


En az yaşadığımız semtin güzel ve temiz olması, yaşadığımız binanın güzel görünmesi, apartman dairemizin biçimli olması kadar önemlidir evimizin dekorasyonu. Çünkü evimizin dekorasyonu, hem bize kendimizi iyi hissettirir hem de dışarıya karşı kişiliğimiz gösterir. İçimizdeki uyum ve karmaşa, evimizle yansır. 
Dekorasyonda en önemli şey renk kullanımıdır. Hatta psikolojik olarak renklerin tanımına bile dikkat edilir. Her zaman doğru çıkmasa da, yine de renklerin bu bahsedilen etkileri, seçimlerimizde önem arz eder.

Kırmızı rengi, sıcak bir renktir ve kan dolaşımını hızlandırır. Bu da kendimiz daha enerjik hissetmemizi sağlar, ancak bu yalnızca bir süre devam edebilir. Sonrası yorgunluk yaratır. Ayrıca bu sürekli enerjik olma hali insanı acıktırır- öyle ki bazı restaurant ve kafelerin dekorasyonunda buna dikkat edildiğini görebilirsiniz-. Mavi ise soğuk ve donuk bir renktir. Bu nedenle ruhunuzu sakin ve ferah tutar, size huzur verir. Sarı renginin ise, özellikle dekorasyonda depresif bir renk olduğu söylenir. İşte bence bu ne kadar doğru tartışılır…

Dekorasyonlarda en çok beyaz rengini veya tonlarını kullanırız. Kemik beyazı olsun, kirli beyaz olsun vs…

Özellikle son zamanlarda; beyazın yanına siyahı yakıştırarak kullanmaya başladık. Ve sadece siyah ve beyaz ile de kalmadık elbette. Depresif bir renk olduğu iddia edilen sarı, bu iki rengin yanına öyle yakışıyor ki. ve hiç de depresif durmuyor diye düşünüyorum. Tam tersine, evinizin içine daima güneş doğuyor adeta. Tabii kullandığınız sarının tonuna göre değişir.

Sarı-yeşil rengi, özellikle açık tonlardaki mavi renkleri ile kullanıldığında, bu açık mavinin yumuşak, huzurlu görüntüsüne, bu huzuru bozmadan canlılık katıyor.

Sadece sarı-yeşil değil, sarının her tonu dekorasyonlarda kullanılabilir. Yukarıdaki mavi ile yakıştırılarak kullanılmış sarı tonlarından başka, aşağıdaki örnek resimde de olduğu gibi diğer sarı tonları da capcanlı ve şık bir görünüm yaratıyor iç mekanlarımızda. Yorucu bir mekan yaratmamak için gerek tek şey, bu tarz canlı renkleri iç mekana doğru oranda yaymaktır.

Ve son bir ipucu verirsek iç mekanlar için, en basit ipucunu verelim; aynalar. Özellikle çokça vaktinizin geçtiği oturma odalarınızda ve salonlarınızda ayna kullanmanız, odanızı geniş gösterecek ve sizi dört duvar arasına sıkıştırmış olmayacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?