Kabızlık için Zeytinyağı Kullanmanın En İyi Yolları

Kabızlık için Zeytinyağı Kullanmanın En İyi Yolları

  1. Zeytinyağı bağırsaklarda ki nem seviyesini arttırır ve dışkının kolay çıkmasını sağlar.
  2. Doğal zeytinyağı bağırsaklarda ki sindirim enzimlerini kuvvetlendirir.
  3. Zeytinyağı müshil olarak kullanılacak bir besin değildir, sadece bağırsakları kuvvetlendirici etkileri vardır.

Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Kabızlığın bir çok sebebi vardır. Sebebini bulmak gerçekten çoğu zaman standart tetkiklerle bulunması zordur. Bunun en basit olarak yediklerinizden kaynaklandığı gibi, kolon kanseri de kabızlık yapabilir.

İyi huylu kabızlıklar arasında spor yapmamak, hareket etmemek, lifli besinler olabileceği gibi, bazı tansiyon ve kalp ilaçları da kabızlığın sebepleri arasındadır.

Bazı sağlık sorunları da sebep olabilir. Mesela parkinson hastalığında çok fazla kabızlık görülüyor. Çoğu zaman hastalıkların bağırsakla bir alakası varsa kabızlık artık normal bir durum olarak görülüyor. Örneğin bağırsağın daralması veya anal daralma kabızlığa sebep olabilir.

Doymamış bir yağ olan zeytinyağı yararlı bir yağ olarak görülüyor. Vücudumuz bu yağları kalple ilgili hastalıkları iyileştirmek için kullanıyor. Kilo kaybı içinde diğer yağlardan daha avantajlıdır, çünkü depolama durumu zeytinyağında çok az olur.

Kabızlık için Zeytinyağı Kullanmak

Kabızlık herkesin hayatın bir noktasında deneyimlediği, çok yaygın görülen bir gastrointestinal sorundur. Bu durumda acı çeken kişi ya bağırsak hareketi çok zor ya da normalden daha az olur. Eğer bir kişi bir hafta içinde üç katından az bağırsak hareketine sahipse kabızlık çekiyor. Böyle bir durumda bağırsak hareketi hem acı hem de acı verici hale gelir.

Kabızlık çoğunlukla diyette meydana gelen herhangi bir değişiklik, sıvı alımının azlığı, bazı ilaçlar, aşırı demir ve kalsiyum alımı, egzersiz eksikliği vb. nedenlerle oluşur. Ayrıca, gebelik sırasında çoğu kadın bu konstipasyon sorunuyla karşı karşıyadır az ya da çok.

Kabızlık, hayatı tehdit eden bir durum değil, hayatınızı son derece zor ve acı verici hale getiriyor. Net olmayan bağırsak hareketi sizi gün boyunca huzursuz ve rahatsız hissettiriyor. Kabızlıktan kurtulmaya çalışabileceğiniz birçok OTC uyuşturucu vardır ancak yan etkilerini tamamen nötralize edemezsiniz. Böyle bir durumda, zeytinyağı kabızlık ağrısı ve acısından çok rahatlama sağlayabilir.

Zeytinyağı Kabızlığı Nasıl Yardım Eder?

Kabızlık için zeytinyağını denemeden önce, zeytinyağının kabız tedavisine nasıl yardımcı olabileceği hakkında açık olmalıdır. Öğrenelim!

Doğal mektubumuzun daha fazla olan Safra İflasına Yardımcı Olur: Zeytinyağının tüketilmesi, safra kesesine daha fazla safra salınmasına yardımcı olur ve safhada yemek yağı sindirimine yardımcı olur. Ayrıca safra da dışkı nemi tutar, bu nedenle bağırsak hareketi sırasında herhangi bir zorluk ve ağrı ile karşı karşıya kalmazlar. Aynı zamanda, dışkı hareketini harekete geçiren bağırsak mukozasını tahriş eder.

Bağırsakta Genişletmeyi Azaltır: Zeytinyağı tüketimi bağırsakta şişme, tahriş ve şişkinliği engeller. Bu işlem sırayla bağırsaklarını rahatlatır ve dışkısının sorunsuz şekilde geçmesine izin verir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?