Karın Şişkinliği Nasıl Geçer? Şişkinliğe İyi Gelen Bitki Çayları

Karın Şişkinliği Nasıl Geçer? Şişkinliğe İyi Gelen Bitki Çayları

Sindirim sisteminin kalbidir mide. Kaslardan oluşan bu organımızın oldukça esnek bir yapısı var ve belirli bir kapasiteye sahiptir. Yemek yerken bu kapasiteyi aştığımızda esnek yapısı olan mide büyümeye devam eder. Bu durum şişkinlik olarak geri döner. Bu döngü tekrarlandığında midenin kapasitesi büyür. Midenin kapasitesinin büyümesine karşın hissedilen şişlik azalır. Bu durum fazla kilolara, ileri boyutta ise obeziteye davetiye çıkarır.

Midede oluşan şişlik her zaman çok yemek yemeye bağlı değildir. Bazen yenilen yemeklerin mideye dokunması, Akdeniz ateşi, çölyak hastalığının olması, gıdalara olan alerjiler, kabızlık, gaz sorunları, hassas bağırsak sendromu, hazır gıdaların tüketilmesi, hava yutma ve düşük proteinli beslenmeler şişkinlik hissine yol açabilir.

Bağırsakta, göbekte, karında, midede oluşan şişkinlik hissi hem psikolojik hem de estetik açıdan kişiye rahatsızlık vermektedir. Düzensiz beslenme, yanlış yemek yeme alışkanlıkları, sindirim sistemindeki bozukluk, stres, regl dönemi gibi sebeplerden dolayı oluşan şişliği gidermenin bitkisel yolları da yok değil.

Sizlerle karında şişkinlik ve sertliğe iyi gelen çayları, yapılışlarıyla beraber paylaşıyoruz. Midede şişkinlik nasıl giderilir. Hep beraber okuyalım.

Şişkinliğe İyi Gelen Çaylar 

Papatya

Papatya; şişkinlik ve hazımsızlık durumlarında kullanılır. Gaz sıkıntısını giderir. Mide kaslarının rahatlamasını sağlar.

2 yemek kaşığı papatyayı (yaklaşık 20 gr) 1 su bardağı kaynar suyun içine döküp demlemeye bırakın. Tercihe göre biraz bal ekleyerek, papatya çayınızı tatlandırabilirsiniz.

Nane

Bağırsakların ve kasların rahatlamasını sağlar. Nane bitkisi özellikle kronik kabızlığa oldukça iyi gelmektedir. Aşırı tokluk, mide bulantısı, kramp ve bağırsaklarda biriken gazı giderme özelliği de mevcuttur.

2 yemek kaşığı taze naneyi, 1 bardak kaynamış suya ekleyin. 1-2 dakika kaynattıktan sonra ateşten alın. Nanelerini süzdükten sonra içebilirsiniz.

Tarçın

Tarçın; sindirim problemleri ve bağırsak gazı nedeniyle sıkıntı yaşayanlar için birebirdir.

1 yemek kaşığı toz tarçını, 1 bardak kaynar suya ekleyin ve 10 dakika kadar demleyin.

Rezene

Rezene; genel olarak rahatlama özelliği ile bilinmektedir. Hem çay olarak hem de baharat olarak tüketilen rezene, gaz şikayetlerine de iyi gelir. Hazımsızlığı önler. Kasların yumuşamasını sağlar. Rezene çayının içine biraz kakule ekleyerek bağırsak gazından hızlıca kurtulabilirsiniz.

1 buçuk yemek kaşığı rezeneyi, 1 bardan kaynar suya ekleyip demleyin. Kaynayan suyun içine yarım yemek kaşığı da kakule ekleyebilirsiniz.

Biberiye

Biberiye hem çay hem de baharat olarak tüketilmektedir. Sindirimin kolay olmasını sağladığı gibi gaz şikâyetlerini de giderir, kas ağrılarını ve spazmları rahatlatır, dolaşım ve sinir sistemine yardımcı olur.

1 çay kaşığı biberiyeyi 1 çay bardağı kaynamış suya ekleyip 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin.

Zencefil

GInger and lemon tea with honey, copy space

Uzun yıllardan beri şişkinlik ve hazımsızlığı yok etmek için kullanılır. Kas ağrılarını ve spazmları rahatlatmak, Zencefilin içinde bulunan gingerol, anti-emflamasyon ve gaz ile şişkinlik yüzünden oluşan problemin giderilmesi için oldukça şifalı bir bitkidir.

Bir bardak kaynama noktasına gelmiş suya, 1 parça zencefil kökünü doğrayın. Kısık ateşte birkaç dakika kaynatın. Ardından limon ve bal ekleyerek zencefil çayınızı tatlandırabilirsiniz. Günde en fazla 3 bardak içmeniz önerilir. Fazlası sağlığınızı tehdit edebilir.

Maydanoz

Özellikle de salatalarımızı tatlandıran maydanoz, şişkinliklere de şifa olmaktadır. Gaz şikayetlerini giderir. Regl döneminde oluşan ağrı ve şişkinliğe iyi gelmektedir.

Unutmayalım ki; en kesin çözümleri beslenme alışkanlıklarımızı değiştirerek ve bağırsak gazına neden olan yiyeceklerden kaçınarak bulabiliriz. Yukarıda saydığımız çaylardan damak zevkinize en uygun olanı tercih ediniz. Sağlığınıza ola faydalarını sizi şaşırtacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?