Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Karma Ciltler Için Maske

Gün boyunca cilt yüzeyine kir, yağ ve yabancı maddeler yerleşir. Bu nedenle karma cilt bakımı düzenli olarak ve doğru ürünlerle yapılır. Cilt yüzeyindeki fazla yağı ve kiri temizlemek için sabah ve gece nazik bir temizleyici

Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Karma cilt, iki farklı cilt tipinin özelliklerini taşıyan bir cilt tipidir. Karma cilde sahip kişilerde aşağıdaki cilt sorunları ortaya çıkar: Yalnızca T bölgesi yağlı olabilir (T bölgesi olarak adlandırılan bölge alın, burun ve çenedir). Yüksek ölü deri konsantrasyonu nedeniyle burun ve çene bölgesi normalden daha soluk görünebilir. Göz çevresi ve yanaklar kuru olabilir. Bu özelliklere sahipseniz cildinizin karma bir dokuya sahip olduğu söylenebilir.

Karma ciltler için yüz temizliği çok önemlidir. Cildinizi günlük kir ve yağdan arındırarak rahatlamalı ve nefes almalısınız. Burada, mümkünse sabunlu yüz temizleyicileri kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini belirtmek önemlidir. Bunun nedeni, sabunun cildi kurutmasıdır; bu, yağlı bölgeleriniz varsa sizin için anlamlı olabilir, ancak cilt problemini şiddetlendirebilir. Cildinizi temizlemek için özel olarak tasarlanmış cilt dostu bir kombinasyon ürünü seçerek cildinizi kirden arındırmalı ve parlama görünümünü engellemelisiniz.

20'li yaşlarda en sık görülen cilt tipi olan karma cilt, ciltteki yağ ve nem dengesizliğinden kaynaklanır. Cilt hem kuru hem de yağlı cilt özelliklerine sahiptir. Karma ciltlerde sebum salgısı çok güçlü olduğu için alın, burun ve çene bölgesinde çok fazla yağ görebilirsiniz. Cildin geri kalanı ise çok fazla sebum üretmediği için daha kuru bir dokuya sahiptir.

Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Gün boyunca cilt yüzeyine kir, yağ ve yabancı maddeler yerleşir. Bu nedenle karma cilt bakımı düzenli olarak ve doğru ürünlerle yapılır. Cilt yüzeyindeki fazla yağı ve kiri temizlemek için sabah ve gece nazik bir temizleyici kullanılır. Temizlendikten sonra cilt dengelenmeli ve besleyici bir tonik ile tazelenmelidir. Karma cilde sahip kişiler yüzlerine çok sık dokunmamalıdır.

Her gün sabah ve akşam rutininize dahil ettiğiniz cilt bakımı, cildinizi istediğiniz gibi görmenize yardımcı olacaktır. Bunun için cilt tipinize uygun bir yüz temizleyici seçin. Karma ciltler için temizleme jeli kullanımı oldukça önemlidir. Lyn Skincare yüz temizleme jeli ile cildinizdeki kiri ve yağı temizleyebilir ve cildinizi makyaj kalıntılarından koruyabilirsiniz. İçerdiği defne suyu ile cildiniz temizlenir, nefes alır ve tazelenir. Yüz temizleme jeli, cildinizdeki sebum üretimini dengeler, siyah nokta, sivilce gibi oluşumları engeller. En önemlisi yağlanmadan kaynaklanan parlamayı giderir ve canlı bir görünüm verir.

Karma Ciltler Için Nemlendirici Nasıl Olmalı?

Her cilt temizliği bir nemlendirici ile tamamlanmalıdır. İnsanların yaşamak için suya ihtiyacı olduğu gibi, cildin de sağlıklı kalması için neme ihtiyacı vardır. Kuru, yağlı veya karma bir cilde sahip olsanız da cildinizi temizledikten sonra nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Karma cilt tipinin dikkatinize ihtiyacı var! Karma cilt bakımı için ayda bir nemlendirici sürmek ve makyajı çıkarmak yeterli değildir. Karma ciltlere önem veriyorsanız cilt tipinize uygun ürünler kullanmalısınız. Cildi temizlerken yüzünüzü tahriş edecek hareketlerden kaçınmalı ve cildi temizlemek için dairesel hareketler kullanmalısınız. Ayrıca karma cilde sahip kişilerin T bölgesi için farklı bir ürün, yüzün geri kalanı için farklı bir ürün kullanmaları önerilir. Özellikle maske yaparken cilt tipinize uygun bir maske seçmelisiniz.

Karma cilde sahip kişiler için yüz nemlendiricisi önerilir, diğer tüm cilt tiplerinin bir kombinasyonu olduğu için onlar için işe yarayan ürünleri bulmak çok zor olabilir. Bu, diğer cilt tiplerinin de uğraştığı tüm problemlerle uğraşmak zorunda kalabilecekleri anlamına gelir. Kuru cilt bölgeleri için ekstra neme ihtiyaç duyarken, yağlı bölgeler için sebum dengesini kontrol eden ürünlere ihtiyaçları olabilir. Bu, birden fazla ürün satın almak istemenize neden olabilir, ancak gerçek şu ki, karma ciltler zaman içinde sürekli değişiyor. Yani uygun bir cilt bakım rutininiz varsa, bu uç noktalarda cilt farklılıklarınızı ortadan kaldırarak cildiniz için neyin iyi olduğunu anlayabilir ve hatta normal bir cilt tipine sahip olabilirsiniz.

Gün boyunca cilt yüzeyine kir, yağ ve yabancı maddeler yerleşir. Bu nedenle karma cilt bakımı düzenli olarak ve doğru ürünlerle yapılır. Cilt yüzeyindeki fazla yağı ve kiri temizlemek için sabah ve gece nazik bir temizleyici

Karma Ciltler Hangi Serumu Kullanmalı?

Cilt tipinize uygun bir bakım yöntemi oluşturmak her zaman kolay değildir. Bu özellikle karma cilde sahip kişiler için zor bir süreç olabilir. Çünkü karma cilt ile tüm yüz için aynı cilt problemlerinden söz edemezsiniz. Bu nedenle bu cilt tipinin bakımı da hassas olmalıdır. Ancak doğru cilt bakımı yapılırsa doğru bakımdan söz edilebilir. Peki bu karma cildin dokusu nedir?

En yaygın cilt tipi olan karma cilt, T bölgesinde yağlı olma eğilimindedir ve U bölgesinde normal ile kuru arasında değişir. Bu cilt tipi sivilcelere eğilimlidir. Bu yüzden leke önleyici serumları tercih edebilirsiniz.

Bölgesel yağlama, karma cilt tiplerine dikkat çeker. T bölgesinin alın, burun ve çene kısımlarının yağlı, diğer bölgelerin kuru/normal yağ dengesinin olduğu karma ciltlerde serum kullanımına özellikle dikkat edilmelidir.

Karma Ciltler Için Hangi Kil Kullanılmalı?

Kırmızı kil, tüm kaoinlerin en emicisidir. Rengini oksitlenmiş demirden alır. Çok özel bir oksidasyona maruz kalan demir, bakır ve çinko da sarı kile bu ışıltılı rengi verir. Red ve Yellow Clay, az bilinen ama aynı derecede istisnai küçük Green Clay kardeşleri olarak görülebilir. Yağlı ve yorgun ciltler için en iyisidir. Kırmızı kil, özellikle akneye meyilli ciltler için yüz veya vücut ürünlerinde kullanılmaktadır. Pembe kaolin, beyaz ve kırmızı kaolin karışımıdır. Karma ve hassas ciltler için iyi bir seçimdir.

Beyaz kil veya kaolin çok güçlü bir antibakteriyel ve detoks etkisine sahiptir. Beyaz kil, gözeneklerde biriken toksinleri ve kirleri çıkararak cildi temizlemek için günlük olarak kullanılabilir. Bunun dışında cilt hücrelerinin yenilenmesini destekleyen beyaz kil cildin genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Düzenli kullanımda cilt daha pürüzsüz hale gelir ve krem ​​gibi görünür.

Sedimanter Multani Mitti Clay, pigmentli ve yaşlanan ciltler için aydınlatıcı özelliklere sahiptir. Güçlü yapısı nedeniyle az miktarda bentonit kili ile karıştırılabilir. Gözeneklerden renk bozulmasına (kayganlaştırıcı) neden olan fazla sebum ve yağın uzaklaştırılması için kullanılabilen kil türlerinden biridir.

Kil maskesinin son zamanlarda ne kadar popüler olduğunu gördünüz değil mi? Aslında kil maskesi en doğal ve en eski cilt temizleme yöntemlerinden biridir. Kil maskesi siyah noktaların temizlenmesi, gözeneklerin temizlenmesi ve cilt yağlarının dengelenmesi için kullanılır.

Gün boyunca cilt yüzeyine kir, yağ ve yabancı maddeler yerleşir. Bu nedenle karma cilt bakımı düzenli olarak ve doğru ürünlerle yapılır. Cilt yüzeyindeki fazla yağı ve kiri temizlemek için sabah ve gece nazik bir temizleyici

Karma Ciltler Için Maske

Yulaf Maskesi: Yulaf maskesi ile cildinizde biriken kiri temizleyebilir ve tertemiz bir cilde kavuşabilirsiniz. Gerekli malzemeler şunlardır; 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı sıcak su ve yarım limonun suyu. Yulaf ezmesini bir kaseye koyun ve kaynar su ekleyin. Karıştırmaya devam ederken limon suyunu ekleyin. Karışımı temizlenmiş cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin. 20 dakika sonra cildinizi yıkayabilirsiniz.

Kil Maskesi Önerisi: En popüler kil maskemiz şüphesiz LOréal Paris Pure Clay Anti-Blackhead Mask. 3 saf kilin birleşiminden oluşan bu kil maskesi cildi fazla yağından arındırır, siyah nokta görünümünü azaltır ve gözenekleri sıkılaştırır. Hem de yüzünüzü kurutmadan! Siyah nokta ve gözeneklerinizde etkili sonuç alacak bir maske arıyorsanız LOréal Paris Pure Clay Anti-Blackhead Mask'i inceleyin.

Karma Cilt Bakımı Ürünleri

Cildinizi temizledikten sonra işiniz bitmiyor. Ölü cilt hücreleri, kir ve yağdan arınmış cilde tonik uygulayarak bu temizliği derinleştirebilirsiniz. Tonik kullanımı genellikle ihmal edilir. Ancak tonikler temizlenen gözeneklere nüfuz ederek cildinizi derinlemesine temizler. Ayrıca gözeneklerinizin sıkılaşmasına yardımcı olur. Bu sayede sonradan ortaya çıkan gözenek tıkanması gibi sorunlar daha baştan ortadan kaldırılmış olur. Kullanılan tonik ile cildiniz daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşur. Tonikler de cildi besleyen ve cilde ihtiyacı olan nemi veren bakım ürünleri arasındadır. Bu nedenle bakım rutininizde her zaman bir yeri olmalıdır.

Karma Cilt Için Nemlendirici

Karma cilt, yüzdeki T bölgesinin yağlı, diğer bölgelerin kuru veya normal bir yağ dengesine sahip olduğu cilt tipinin genel adıdır. Yüzün alın ve burun bölgelerinin çok yağlı olduğu, sivilce ve sivilcelerin görüldüğü karma cilt tipleri için nemlendirici seçimi de oldukça önemlidir. Piyasada karma ciltler için oldukça etkili nemlendirici kremler bulunmaktadır: La Roche Posay Hydreane Legere 40ml, normal karma ciltler için özel bakım ve nemlendirici kremdir. Cildin kurumasını önlemesinin yanı sıra yaşlanmayı geciktirici etkisi ile de dikkat çekiyor. Darphin, SVR Laboratories, Vichy, Avene ve Regal Q10 tarafından geliştirilen karma ciltlere uygun çok çeşitli nemlendirici ve yaşlanma karşıtı kremler de bulunmaktadır. Karma ciltler için nemlendirici seçerken, cilt bakımı söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta vardır. İlgili cilt bölgesine uygun pH değerine sahip cilt bakımı tercih edilmelidir. Bunun yerine doğal çözümler üreten nemlendiriciler kullanılmalıdır. Karma cilt, nemlendirici uygulanmadan önce makyaj ve kirden arındırılmalıdır. Temiz cilt, nemlendiriciyi daha sağlıklı bir şekilde emer ve çalışması daha kolaydır. Aksi takdirde makyaj ve toksinlerle dolu bir cilt nemlendiricinin faydalarından mahrum kalacaktır. Nemlendirici uygularken T bölgesine tek kat, yanak bölgelerine çift kat uygulanmalıdır. Dışarı çıkmadan yarım saat önce nemlendirici krem ​​sürülmeli ve cildin ihtiyacı olan nemi iyi emebileceği düşünülmelidir. Göz makyajı için seçilen makyaj ürünleri göz çevresi cilt tipine uygun olmalı iken; Fondöten ve allık yanakların nem düzeyine göre tercih edilmelidir. Tonik uygulamak cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlar, böylece nemlendiricinin faydasını en üst düzeye çıkarır Cilt tipine uygun sıkılaştırıcı bir maske kullanmak da çok yerel bir karardır. Karma ciltler için nemlendirici ürünlerden faydalanmak için. Cildin daha sıkı olması ve dolayısıyla daha genç görünmesi için akşam nemlendirici ürünler uygulanmadan önce maske uygulanmalıdır. Karma cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanırken cildin parlamasını engelleyen yağ içerikli bir fondöten tercih edilmelidir. Cilde eşit bir görünüm kazandırmak için cilt tipine uygun maskeler, nemlendiriciler ve kapatıcı ürünler çok dikkatli seçilmelidir. Bu noktada cilt bakım profesyonellerinden öneriler alınabilir, cilt analizi yapılabilir ve en uygun nemlendirici ürünlere öncelik verilebilir.

Karma Cilt Bakımı Kadınlar Kulübü

Yulaf Maskesi: Yulaf maskesi ile cildinizde biriken kiri temizleyebilir ve tertemiz bir cilde kavuşabilirsiniz. Gerekli malzemeler şunlardır; 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı sıcak su ve yarım limonun suyu. Yulaf ezmesini bir kaseye koyun ve kaynar su ekleyin. Karıştırmaya devam ederken limon suyunu ekleyin. Karışımı temizlenmiş cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin. 20 dakika sonra cildinizi yıkayabilirsiniz.

Karma Cilt Bakımı Evde

Muz maskesi: Muzun içerdiği magnezyum, potasyum ve folik asit cildin nem dengesini düzenleyici etkiye sahiptir. Gerekli malzemeler şunlardır; çeyrek muz, 1 yumurta, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı tam yağlı süt. Tüm malzemeleri bir kaseye koyun ve iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürün ve 10 dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla yıkayın. İhtiyaçlarınıza göre haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz.

Kil Maskesi: Kil hem ciltte biriken fazla yağı hem de gözeneklerde biriken kiri temizleyebilir. Haftada bir düzenli olarak uyguladığınız bu maske yağlanma için oldukça etkilidir. Gerekli malzemeler şunlardır; 2 yemek kaşığı kil, 1 yemek kaşığı su, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı biberiye yağı. Tüm malzemeleri bir kaseye koyun ve kalın bir kıvama gelene kadar karıştırın. Ardından temizlenmiş cildinize uygulayın ve kurumasını bekleyin. Cildinizi bol ılık su ile temizleyiniz.

Zeytinyağlı Şeker Ovucu (kuru veya karma ciltler için)

Karma cilt en problemli cilt tipidir. Yüz bölgesinde T bölgesi dediğimiz burun ve alın bölgesi yağlı bir cilt tipine sahiptir. Bazı bölgeler kuru cilt tipine sahiptir, sizin için karma ciltler için maskeleri bir araya getirdik.

Karma Ve Sivilceli Cilt Bakımı

Cilt tipinize uygun bir cilt bakımı rutini oluşturmak kolay olmayabilir. Özellikle karma bir cildiniz varsa işler daha da karmaşık hale gelebilir. Bu kılavuzda karma cildinize nasıl bakım yapacağınızı öğrenin!

Karma cilt tipinin dikkatinize ihtiyacı var! Karma cilt bakımı için ayda bir nemlendirici sürmek ve makyajı çıkarmak yeterli değildir. Karma ciltlere önem veriyorsanız cilt tipinize uygun ürünler kullanmalısınız. Cildi temizlerken yüzünüzü tahriş edecek hareketlerden kaçınmalı ve cildi temizlemek için dairesel hareketler kullanmalısınız. Ayrıca karma cilde sahip kişilerin T bölgesi için farklı bir ürün, yüzün geri kalanı için farklı bir ürün kullanmaları önerilir. Özellikle maske yaparken cilt tipinize uygun bir maske seçmelisiniz.

Karma cilt tipinin dikkatinize ihtiyacı var! Karma cilt bakımı için ayda bir nemlendirici sürmek ve makyajı çıkarmak yeterli değildir. Karma ciltlere önem veriyorsanız cilt tipinize uygun ürünler kullanmalısınız. Cildi temizlerken yüzünüzü tahriş edecek hareketlerden kaçınmalı ve cildi temizlemek için dairesel hareketler kullanmalısınız. Ayrıca karma cilde sahip kişilerin T bölgesi için farklı bir ürün, yüzün geri kalanı için farklı bir ürün kullanmaları önerilir. Özellikle maske yaparken cilt tipinize uygun bir maske seçmelisiniz.

Cilt bakım rutininizin ayrılmaz bir parçası olan maskelerle ilgili tüm sorularınızı bir araya getirdik.

Karma Ciltler Için Bakım Seti

Karma ve yağlı ciltler için doğru güneş kremini bulmak da oldukça zor olabilir. Ancak hem yaz hem de kış aylarında güneşten korunma çok önemlidir. Karma ve yağlı bir cilde sahip olduğunuz için güneş kremi kullanmaktan korkuyorsanız, cilt tipinize uygun güneş kremlerini tercih etmelisiniz. Örneğin Avene Cleanance Solaire güneş kremi yağlı ciltler için mükemmel bir üründür. Cildin matlaşmasına yardımcı olan bu ürün aynı zamanda cildi yatıştırmaya ve rahatlatmaya da yardımcı olur.

Gün sonunda makyajı çıkarmak için hangi ürünü seçeceğiniz de cilt tipinize bağlıdır. Karma ve yağlı ciltler için su ve makyaj temizleme mendilleri cildinizi derinlemesine temizlemenize yardımcı olacaktır. Avene Cleanance Micellar Water hem yağlı hem de karma ciltleri arındırır ve arındırır. Aynı zamanda cildin sebum dengesine özen gösteren bu ürün, cildinize sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Karma Ciltler Için Tonik Önerisi

Karma cilt, cilt bakımı ihtiyaçları söz konusu olduğunda belki de karşılanması en zor cilt tipidir. Yüzün farklı bölgelerinin farklı ihtiyaçları olduğu için karma ciltler için tonik çeşitlerini araştırmak gerekir. Karma ciltte yağlı alanlar (genellikle T bölgesi: burun, alın ve çene) ve kuru cilt bölgeleri (genellikle yanaklar ve yüzün yanları) bulunur. Cildinizi normale döndürmek için kuru bölgelere yatıştırıcı su bazlı tonikler, yağlı bölgelere ise çay ağacı yağı tonikleri kullanmanız gerekir.

Tonik, yüz temizleme rutininin ayrılmaz bir parçasıdır. Tonikler, cildi kir ve yağdan temizleyerek gözenekleri sıkılaştırmaya ve elastikiyetlerini geri kazanmaya yardımcı olur. Tonik seçerken cilt için besleyici, yatıştırıcı ve bitki özleri içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. Son olarak cildinizdeki aşırı yağlı bölgelere tonik uygulayarak ışıltıya son verebilirsiniz.

Cildinizi temizledikten sonra işiniz bitmiyor. Ölü cilt hücreleri, kir ve yağdan arınmış cilde tonik uygulayarak bu temizliği derinleştirebilirsiniz. Tonik kullanımı genellikle ihmal edilir. Ancak tonikler temizlenen gözeneklere nüfuz ederek cildinizi derinlemesine temizler. Ayrıca gözeneklerinizin sıkılaşmasına yardımcı olur. Bu sayede sonradan ortaya çıkan gözenek tıkanması gibi sorunlar daha baştan ortadan kaldırılmış olur. Kullandığınız tonik ile cildiniz daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşacaktır. Tonikler de cildi besleyen ve cilde ihtiyacı olan nemi veren bakım ürünleri arasındadır. Bu nedenle bakım rutininizde her zaman bir yeri olmalıdır.

Diğer İçerikler

Gün boyunca cilt yüzeyine kir, yağ ve yabancı maddeler yerleşir. Bu nedenle karma cilt bakımı düzenli olarak ve doğru ürünlerle yapılır. Cilt yüzeyindeki fazla yağı ve kiri temizlemek için sabah ve gece nazik bir temizleyici
Rantudil Kilo Aldırır Mı? Rantudil Kas Gevşetici Mı?
Rantudil Forte NedirRantudil Forte, analjezik ve antipiretik etkileri olan bir ilaçtır. Dejeneratif eklem hastalıklarında, eklem k
Devamını Oku
Gün boyunca cilt yüzeyine kir, yağ ve yabancı maddeler yerleşir. Bu nedenle karma cilt bakımı düzenli olarak ve doğru ürünlerle yapılır. Cilt yüzeyindeki fazla yağı ve kiri temizlemek için sabah ve gece nazik bir temizleyici
Lansor Gaza Iyi Gelir Mi? Lansor Ne Kadar Kullanılmalı?
Lansor Nedir?İlacın aktif maddesi lansoprazoldür. LANSOR 30 mg mikroplet kapsül midede üretilen asit miktarını azaltan bir proton
Devamını Oku
Gün boyunca cilt yüzeyine kir, yağ ve yabancı maddeler yerleşir. Bu nedenle karma cilt bakımı düzenli olarak ve doğru ürünlerle yapılır. Cilt yüzeyindeki fazla yağı ve kiri temizlemek için sabah ve gece nazik bir temizleyici
Kuru Manikür Ne Kadar Sürer? Kuru Manikür Pedikür Nasıl Yapılır?
Kuru Manikür Nedir?Klasik yöntemin aksine medikal manikür-pedikür su kullanılmadan yapılır. Bu yöntem kuru kullanıldığından tırnak
Devamını Oku
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yorumlar
0 Yorum
Çerez Politikası Kadında Moda olarak internet sitemizde çerez kullanmaktayız. Bu Çerez Politikası ("Politika") Kadında Moda tarafından yönetilen https://www.kadindamoda.com adresli internet sitesi için geçerli olup çerezler işbu Politika'da belirtilen şekilde kullanılacaktır.

Kabul Ediyorum