Kimler Tüp Bebek Yaptırmaya Elverişlidir?

Kimler Tüp Bebek Yaptırmaya Elverişlidir?

Her evli çift, bir gün bebek sahibi olmanın hayalini kurmaktadır. Doğal yöntemler ile çocuk sahibi olamayan çiftler, alternatif üreme yöntemleri denemektedir. Tüp bebek tedavisi en sık tercih edilen çocuk sahibi olmak için tedavilerden bir tanesidir. Uzmanlar tüp bebek tedavisi için kişilerin 1 yıl doğal yöntemlerle çocuk sahibi olmayı denemelerini, daha sonra tedavi için başvurmalarını önermektedir.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Uygun Zaman

Tüp bebek tedavisi için başvuran kişilere doktorlar öncelikle belirli tahlil ve testler yapmaktadır. Bu tahliller sonucunda kişilerin çocuk sahibi olmasını engelleyen neden öğrenilmektedir. Kısırlık durumunda kısırlığın nedenleri araştırılıp buna uygun bir tedavi yolu izlenmektedir.

Tüp bebek tedavisi için kadının adet döneminden bağımsız bir zamanda doktora tüp bebek tedavisi başvurusu yapılabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Uygun Kişiler

Doktorlar çocuk sahibi olamayan çiftlere öncelikle ne kadar süredir çocuk sahibi olamadıklarını sormaktadır. 1 yıldır çocuk sahibi olamayan kişilere tedavi uygulaması uygun görülmektedir. 1 yıldan kısa sürelerde kişinin yaşı göz önüne alınarak bir süre daha tedavi için beklenilmesi önerilmektedir.

Yumurta rezervi tükenmemiş, sperm üretimi yapabilen, rahimde embriyo için bir engel bulunmayan her çift tüp bebek tedavisine başvuruda bulunabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Uygulanamadığı Kişiler

Tüp bebek tedavisi için en önemli etken yasal yollarla evli olmaktadır. Dini nikahı bulunan kişilere resmi nikahları olmadığı durumda tüp bebek tedavisi uygulanmamaktadır. Bunun yanı sıra tüp bebek tedavisinin uygulanması için kadın rahminin embriyo için uygun olması, yumurta üretiminin az olsa bile olması, erkek içinse bir tane dahi olsa sağlıklı sperm üretiminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinde kişinin yaşı da önemlidir.

Bu şartları taşımayan çiftlere, başka alternatif üreme yöntemleri sunulmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?