Kitaplık Modelleri Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kitaplık Modelleri Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kitaplık seçimi de en az oturma gruplarının seçimi kadar önemli  bir konudur. Peki evlerin modern ve renkli yüzü kitaplıkların seçiminde neler göz önünde tutulmalı ve nelere dikkat edilmelidir?

Kitaplığı Hangi Mekanda Kullanacaksınız?

Genç odasında kullanacağınız kitaplık ile salon için aradığınız model birbirinden farklı olmalıdır.  İlk gençlik dönemi için oda takımının içinde yer alan modeller yeterli olabilir. Yatak odanızda bir kitaplık düşünüyorsanız, odanız mahrem  alanınız olduğundan seçiminizi dilediğiniz özgürlükte yapabilirsiniz. Salonda kitaplık bulundurmayı düşünüyorsanız, modern raf sistemlerini deneyebilir ve kitaplığınızı hem görsel hem de işlevsel olarak kullanabilir; dekoratif bir özellik katabilirsiniz.

Odanızın bir alanında oluşturduğunuz küçük bir çalışma köşesi için mini ebatlarda ve oldukça estetik tasarlanan hoş bir kitaplık hem mekanınızı güzelleştirecek, hem de gündelik okumalarınız için işinizi görecektir.

Kitaplığı Kullanacağınız Alanın Ölçüleri Önemli

Kitaplık seçiminizde mekanınızın boyutları önemli bir rol oynamaktadır. Geniş mekanlarda daha modern ve tarz modellere yönelebilirsiniz ancak dar alanlarda zarif görünümlü ve sade tasarımları tercih etmeniz gerekebilir. Dar mekanlar için boydan boya raf sistemleri oldukça modern, hem de ideal bir tercihtir. Geniş mekanlarda ise sade ve zarif raf sistemleri, mekanda gereksiz boşluklar oluşturabileceğinden, geniş ortamlarda raf sistemleri, bilgisayar masası, çalışma ortamı, CD’ lik gibi tasarımları da kapsayan detaylı bir model olmalıdır.

Raflı kapaklı modeller, dar mekanlar ve oturma odaları gibi günlük alanlarda dar, geniş, mini  gibi çok çeşitli ebat seçenekleriyle kullanılabilir. Ancak salonlarda kapaklı modeller yerini sadece raflı ve daha dekoratif, raf sisteminin yanında vitrin özelliği de bulunan modern tasarımlara bırakmalıdır.

Kitaplık Malzemenin Kalitesine Dikkat Edin

Kitaplık, küçük bir aksesuar değildir ve çoğu zaman kaliteli bir model senelerce kullanılır. Bu sebeple kitaplık sisteminde kullanılan metal ve dikmelerde A1 kalite; raf sistemlerinde 1. sınıf mobilya suntalarının kullanılmış olması önemlidir. Ayrıca meşe ya da ceviz kaplama kitaplıklarda kalitenin göstergeleri arasındadır.

Mekandaki Diğer Mobilya ve Tekstil Ürünleri

Kitaplığı kullanacağınız mekanın oturma grubundan tutun da perdelere dek renkleri, desenleri ve konseptleri alacağınız kitaplık ile uyuşmalıdır. Modern donanımlı bir salonda etnik çizgileri andıran ya da antika tasarımıyla dikkat çeken bir kitaplık hoş durmayacaktır. Kitalığınızı seçerken mekanın ana konsepti ve dekorasyon tarzını mutlak düşünmelisiniz. Ayrıca etno modern gibi eklektik stil dekorasyonlarda kitaplık son derece özenle seçilmelidir  ve bu tarz mekanlara kitaplık seçiminde gerekirse bir bilene danışmaktan çekinmeyiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?