Kolostrum Nedir? (Ağız Sütü)

Kolostrum Nedir? (Ağız Sütü)

Halk arasında ağız sütü olarak da bilinen kolostrum, memeli canlılarda gebeliğin son dönemlerinde ve doğumu takiben ilk bir kaç gün içinde salgılanan koyu sarımtırak süttür. Kolostrum nedir? Kolostrum aslında bir mucizedir. Çünkü içinde kan ve enfeksiyon barındırmaz. Bebeğin bağırsak florasının sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlar.

Dünyaya yeni gelen canlının ilk besini olacağı için çok zengin içeriklidir. İçinde 30 dan fazla madde vardır. Çinko, sodyum, potasyum, büyüme faktörleri ve enfeksiyonlardan koruyan antikorlardan zengindir. Kolostrumun yapısı ve içeriği her gün değişim gösterir ve 7-15 günde normal süt haline döner. Kolostrum özellikle bebekler için çok önemlidir. Bebeğin doğumundan sonra mümkünse midesine girecek ilk besinin kolostrum olması gerekir. Bebeğin sağlıklı bir sindirim sisteminin oluşmasında kolostrum çok önemlidir.

 10 Maddede Kolostrumun Faydaları:

  1. Kolostrumun vitamin ve mineral değeri çok yüksektir. Bu da bebeğin bağışıklık sisteminin oluşmasını ve güçlenmesini sağlar
  2. Önemli oranda antikor ve immunglobilin içerdiği için bebeği virüs ve bakterilere karşı korur
  3. Bebeğin bağırsaklarındaki ilk katı dışkı olan mekonyumun kolayca atılmasına yardımcı olur.
  4. Bağırsak florasının sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlar
  5. Antioksidan özelliğe sahip olan kolostrum bebeği iltihaplanmalara karşı korur
  6. Kolostrumdan sadece bebekler değil yetişkinler de faydalanabilir
  7. Ergenlik çağından sonra insanlarda immun ve büyüme faktörleri azalmaktadır. İnekten elde edilen kolostrum büyümeyi hızlandırır ve gıda takviyesi olarak kullanılır. Kısa boylu çocukların boylarının uzamasında etkili olduğu görülmüştür.
  8. Günümüzde kolostrum içeren tabletler ve bazı gıda takviyeleri satılmaktadır. Bu tür ürünler kolostruma ulaşmayı kolaylaştırdığı için tercih edilmektedir.
  9. Sporcular, body buldıng yapanlar bile kolostrum içeren ürünler kullanmaktadır.
  10. Kolostrum yeni doğan bebekten her yaş grubunda insanın bağışıklığını güçlendirmek, direnç kazanmak ve büyümeyi hızlandırmak için rahatlıkla kullanabileceği doğal bir mucizedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?