Kulak Ağrısı Için Evde Ne Yapılabilir?

Kulağın arkasına yapılan sıcak kompresler, iltihaplanmanın neden olduğu ağrıyı hafifletebilir. - Sıcak kompres kulak ağrısını geçirmezse, kulağa soğuk kompres veya soğuk suya batırılmış bir havlu yerleştirilebilir.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısına iyi gelen bitkilerin başında sarımsak ve susam yağı gelmektedir. Bu bitkiler son derece koruyucu oldukları için kulak kanalını bile her türlü haşereden korurlar. Öncelikle bu işlem sırasında iki diş sarımsak soyulmalıdır. Daha sonra bu soyulmuş sarımsak susam yağı ile karıştırılmalıdır. Nane yaprakları: Nane yaprakları pişirilir. 1-2 damla soğutulmuş nane suyu kulağa damlatılır. Bu amaçla pamuklu veya kulak temizleyicilerinde de kullanılabilir. Soğan: Antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Rendelenmiş soğan suyu bir çorba kaşığı içinde kısık ateşte ısıtılır. Daha sonra günde 2-3 defa ağrıyan kulağa 1-2 damla damlatılır. Sıcak su torbası: Sıcak su torbasını ağrıyan kulağa yerleştirmenizde fayda vardır. Sıcak su şişesi birkaç dakika kulakta tutulabilir. Zencefil: Son derece güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Tazezencefil suyu çıkarılabilir ve 1-2 damla olarak ağrıyan kulağa damlatılabilir. Otalji olarak da adlandırılan kulak ağrısı; Kulak ve diğer organlarla ilgili birçok hastalığın habercisi olabilir. Kulaktaki bir problemin neden olduğu kulak ağrısı, birincil otalji olarak bilinir. Kulak ağrısı nedenleri arasında kulakla ilgili bir neden olmadığında bu duruma sekonder otalji denir.

Kulak Ağrısı Için Evde Ne Yapılabilir?

Kulağın arkasına yapılan sıcak kompresler, iltihaplanmanın neden olduğu ağrıyı hafifletebilir. - Sıcak kompres kulak ağrısını geçirmezse, kulağa soğuk kompres veya soğuk suya batırılmış bir havlu yerleştirilebilir. (Buz uygulanmamalıdır.) - Kulakta akıntı varsa dış kulak sabun ve bez ile nazikçe yıkanmalı ve doktora başvurulmalıdır. - Doktorunuzun belirttiği şekilde kulak ağrısını kontrol etmek için OTC ilaçlar kullanılabilir. Kronik karaciğer veyaböbrek hastalığı, mide ülseri veya gastrointestinal kanaması olan kişiler herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Sakız çiğnemek ve balon şişirmek gibi aktiviteler, Östaki Kanalı işlevine yardımcı olarak kulak ağrısından gelen baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. - Yatmak yerine dik oturmak kulaktaki basıncı azaltmaya ve ağrının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. - Sakız çiğnemek, emziren veya biberon emen bebekler, boy farklılıklarından kaynaklanan kulak ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. (Örneğin uçaktan inerken...) - Şeker emmek, kulak tıkacı veya pamuk koymak da uçuş sırasında irtifa farklılıklarından kaynaklanan kulak ağrılarına iyi gelebilir. - Bolca su iç. - Sol kulağınızda enfeksiyon varsa sağ tarafınıza yatmalısınız. Antihistaminikler alerji semptomları olan kişilere yardımcı olabilir. - Orta kulağı rahatlatmak için esnemek de yardımcı olabilir. Bazen, östaki boruları basıncı eşitlemek için açılıp kapanırken pirinç haç gibi patlama sesleri hissedilebilir veya duyulabilir.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Isı: Kişinin ağrıyan kulağına ısı uygulanmasının bazı kulak ağrılarının ağrılarını hafiflettiği gözlemlenmiştir. Ağrıyan kulağa 20 dakikalık ısı ve masaj ağrıyı dindirecektir. Sıcaklığın çok yüksek olmamasına dikkat etmelisiniz.

Sıcak veya soğuk kompres: Kulak ağrısı tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biri sıcak veya soğuk kompres yapmaktır. Kulak ağrınızı hafifletmek için kulağınıza bir buz torbası veya ılık ve nemli bir havlu tutun. Bu yöntem hem yetişkinler hem de çocuklar için güvenlidir. Buz paketini veya sıcak havluyu kulağınıza tutun ve on dakika sonra sıcaktan soğuğa geçin. Sıcak ve soğuk kompres yapmak arasında geçiş yapabilirsiniz. Dilerseniz sadece sıcak veya soğuk kompres de yapabilirsiniz.

Iltihaplı Kulak Ağrısına Ne Iyi Gelir?

Soğan Suyu: Kulak enfeksiyonlarını önlediği söylenen soğan suyunun kullanımı eski zamanlarda sıklıkla tercih ediliyordu. Ilık soğan suyunu 2 damla olarak iltihaplı kulağa damlatabilirsiniz. Kulak ağrınız olduğunda akla gelen ilk isim soğandır. Çünkü soğanın antiseptik ve antibakteriyel özellikleri kulak ağrılarına birebirdir. Bunun için soğanı rendelemek, suyu süzmek ve bu suyu bir tencerede kısık ateşte kaynatmak yeterlidir. Isındıktan sonra bu sudan 2-3 damla kulağınıza damlatabilirsiniz.

Dış Kulak Iltihabı Ağrısı Nasıl Geçer?

Özellikle çocuklarda kulak ağrısının en sık nedeni orta kulak iltihabıdır. Orta kulak enfeksiyonları, çocukların soğuk algınlığından sonra aile doktoruna götürülmesinin en yaygın ikinci nedenidir. Orta kulak enfeksiyonları tıp dilinde otitis media olarak adlandırılır. Bir araştırmaya göre, 3 yaşın altındaki çocukların %30'u her yıl orta kulak iltihabı için doktora başvuruyor. Aslında, 3 yaşındaki çocukların %80-90'ında akut otitis media vardı. Orta kulak iltihabı yaygın olarak 6 ila 15 aylıkken görülürken, insidansı 5 yıldan sonra keskin bir şekilde düşer. Anaokullarına ve kreşlere giden çocuklar daha büyük risk altındadır. Otitis media, çocuklarda olduğu kadar sık ​​olmasa da yetişkinlerde de görülebilir.

Parol Kulak Ağrısına Iyi Gelirmi

Kulak ağrısı için parasetamollü ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler alınabilir. Sıcak olarak da uygulanabilir. Bunun için kulak, saç kurutma makinesi yardımıyla orta fan sıcaklığında ısıtılabilir. Bu yöntem kulak ağrısını gidermeye yardımcı olur. Kulak ağrısı sorununu çözmeye yardımcı olmak için kullanılabilecek birkaç yöntem vardır. Bunlar; Ağır ve yorucu aktivitelerden kaçınarak yeterli dinlenmeyi sağlamak, Her yaş grubunda ortaya çıkan ve tıbbi adıyla otalji olarak adlandırılan kulak ağrısı, insanları rahatsız eden, yaşam kalitesini sınırlayan ve toplumda yaygın olarak görülen ağrılardan biridir. Kulak ağrısının en yaygın nedeni orta kulak ile boğaz arasındaki geçişin tıkanmasıdır. Bu pasaja Östaki borusu denir. Orta kulak, gofret kadar ince kulak zarının hemen arkasındaki küçük, hava dolu boşluktur. Normalde hava östaki borusundan orta kulağa girer ve orta kulak ile dış kulak arasındaki basıncı dengeler. Östaki borusu ayrıca orta kulaktan sıvıyı dışarı atar. Bu tüp tıkandığında kulakta basınç oluşur ve ağrıya neden olur. Kulak ağrısı tedavisi için kulak ağrısının kaynağının bilinmesi önemlidir. Batma, yanma, zonklama, ani soluma ve verme, hafif veya şiddetli ağrı türleri sonucu ortaya çıkabilen kulak ağrısı, kulak veya diğer organlarla ilgili birçok hastalığın habercisi olabilir. Enfeksiyondan travmaya kadar kulak ağrısının birçok nedeni vardır. Kulak ağrısına neden olan faktörleri tespit etmek ve bir an önce tedavi sürecine başlamak için vakit kaybetmeden doktora başvurmak büyük önem taşımaktadır.

Bebekte Kulak Ağrısına Ne Iyi Gelir

Çocuğunuzun kulağına birkaç damla yağ (zeytinyağı, mineral yağ veya diğer) koyabilirsiniz. Yağ, suyun kanallardan kaymasını sağlar ve balmumu tıkaçlarını yumuşatır. Basınçta değişiklik: Özellikle uçakların çok yükseklere çıktığı zamanlarda basınçtaki değişiklik nedeniyle kulakta ağrı hissedilir. Bu ağrıya barotravma denir. Kısa bir süre için de olsa yetişkinler ve çocuklar için acı verici olabilir. Orta kulakta, östaki borusu adı verilen bir kanal, dış basıncı orta kulakla dengeler. Bu tüp tıkandığında basınç dengelenemez ve diyaframda gerilim hissedilebilir. Yutmak, sakız çiğnemek veya burun deliklerini kapatıp burun yollarına doğru üflemek östaki borusunu açabileceği için bu gibi durumlarda kullanılabilecek bir yöntemdir. Aynı şekilde bebekleri emdirerek ağrıları giderilmelidir.

Bebekte Kulak Ağrısına Ne Iyi Gelir

Bebeklerde Kulak Ağrısına Ne Iyi Gelir Evde Tedavi

Zeytinyağı: Kulak ağrısına ve çınlamaya iyi gelen bir yemek kaşığı zeytinyağını ocakta ısıtın. Ardından oda sıcaklığına soğutun ve ağrıyan kulağınıza 3-4 damla damlatın. Zeytinyağı yerine hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Kulak ağrısına ne iyi gelir? Kulak ağrısı olan kişiler önce bir uzmana görünmelidir. Tedavi edilmezse kulak ağrısı ileride daha büyük sorunlara yol açabilir. Doktora gidildikten sonra evde yapılacak küçük önlemlerle ağrılar dindirilebilir.

Kulak Ağrısına Iyi Gelen Ilaçlar

Kulak ağrısı olan kişilerin genellikle sadece bir nonsteroid antiinflamatuar ilaç (NSAID) veya asetaminofen alması gerekir. Bununla birlikte, özellikle şiddetli kulak enfeksiyonu olan hastaların birkaç gün boyunca oksikodon veya hidrokodon gibi bir opioid alması gerekebilir. Ağrı kesicili kulak damlaları (örneğin antipirin / benzokain kombinasyonları) çok etkili olmasa da birkaç gün de kullanılabilir. Kulak zarının yırtıldığı durumlarda kulak damlası kullanılmaz. Kulak Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir? Kulak ağrısı için, kulak ağrısına iyi gelen kolay ev yapımı formüller de kullanılabilir. Bunlar; Zeytinyağı: Kulak için oldukça faydalı bir uygulamadır. Özellikle kulak enfeksiyonlarında temizleyici etkisi vardır. Öte yandan zeytinyağı, kulaktaki uğultu hissini de ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bunun için kulağa 1-2 damla damlatılabilir. Kulak ağrısına iyi gelen bitkilerin başında sarımsak ve susam yağı gelmektedir. Bu bitkiler son derece koruyucu oldukları için kulak kanalını bile her türlü haşereden korurlar. Öncelikle bu işlem sırasında iki diş sarımsak soyulmalıdır. Daha sonra bu soyulmuş sarımsak susam yağı ile karıştırılmalıdır.

Sol Kulak Ağrısına Ne Iyi Gelir

Kulak ağrısına iyi gelen bitkilerin başında sarımsak ve susam yağı gelmektedir. Bu bitkiler son derece koruyucu oldukları için kulak kanalını bile her türlü haşereden korurlar. Öncelikle bu işlem sırasında iki diş sarımsak soyulmalıdır. Daha sonra bu soyulmuş sarımsak susam yağı ile karıştırılmalıdır. Nane yaprakları: Nane yaprakları pişirilir. 1-2 damla soğutulmuş nane suyu kulağa damlatılır. Bu amaçla pamuklu veya kulak temizleyicilerinde de kullanılabilir. Soğan: Antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Rendelenmiş soğan suyu bir çorba kaşığı içinde kısık ateşte ısıtılır. Daha sonra günde 2-3 defa ağrıyan kulağa 1-2 damla damlatılır. Sıcak su torbası: Sıcak su torbasını ağrıyan kulağa yerleştirmenizde fayda vardır. Sıcak su şişesi birkaç dakika kulakta tutulabilir. Zencefil: Son derece güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Tazezencefil suyu çıkarılabilir ve 1-2 damla olarak ağrıyan kulağa damlatılabilir.

Kulak Ağrısına Iyi Gelen Ağrı Kesiciler

Kulak ağrısı olan kişilerin genellikle sadece bir nonsteroid antiinflamatuar ilaç (NSAID) veya asetaminofen alması gerekir. Bununla birlikte, özellikle şiddetli kulak enfeksiyonu olan hastaların birkaç gün boyunca oksikodon veya hidrokodon gibi bir opioid alması gerekebilir. Ağrı kesicili kulak damlaları (örneğin antipirin / benzokain kombinasyonları) çok etkili olmasa da birkaç gün de kullanılabilir. Kulak zarının yırtıldığı durumlarda kulak damlası kullanılmaz. Kulak Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir? Kulak ağrısı için, kulak ağrısına iyi gelen kolay ev yapımı formüller de kullanılabilir. Bunlar; Zeytinyağı: Kulak için oldukça faydalı bir uygulamadır. Özellikle kulak enfeksiyonlarında temizleyici etkisi vardır. Öte yandan zeytinyağı, kulaktaki uğultu hissini de ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bunun için kulağa 1-2 damla damlatılabilir. Tıpkı soğan gibi antibakteriyel etkisi olan nanenin yatıştırıcı özelliği de kulak ağrısının bir numaralı yardımcısıdır. Tek yapmanız gereken nane yapraklarını kaynatıp suyunu süzmek ve kulağınıza 1-2 damla damlatmak.

Diğer İçerikler

Bir çay kaşığı tarçın, bir çay kaşığı bal ve bir bardak ılık veya sıcak su yeterli olacaktır. Isınan sıcak suya biraz tarçın ve bal eklenip karıştırılır ve tüketilirse adet sancılarının etkisi kısa sürede görülecek ve etkisi
Adet Söktürücü İlaç Adeti En Çabuk Ne Söktürür?
Adet Söktürücü İlaçMenstrüel balgam söktürücüler, kadın doğum uzmanları ve jinekologlar tarafından reçete edilmesi gereken ilaçlar
Devamını Oku
Biogaia Drop 5 ml, ilaç fiyatı: 04/04/2020 tarihi itibariyle IEGM (TİTCK) KDV dahil satış fiyatı 77,96 TL'dir. Eczacıbaşı İlaç Pazarlama firması tarafından satışa sunulan 8699586592492 barkod numaralı bu ilaç, Orijinal / Jene
Biogaia Damla Ne İşe Yarar? Biogaia Damla Fiyatı Ne Kadar?
Biogaia Damla Ne İşe Yarar?Bu ilaç, fonksiyonel bağırsak hastalığı için kullanılan ilaçlardan biridir. Fonksiyonel bağırsak proble
Devamını Oku
Rotavirüs, kuluçka süresi olan bir virüs türüdür. Kuluçka dönemi 2 veya 3 gün içerisinde kusma ve ateş şeklinde kendini gösterir. Bol su ile gelen ishal de hastalığın belirtilerinden biridir.
Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Nedir Nasıl Tedavi Edilir?
Rota Virüsü Nedir?Rotavirüs, bağırsak enfeksiyonlarına ve ishale neden olan oldukça bulaşıcı bir virüstür. Tüm dünyaya yayılan bu
Devamını Oku
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yorumlar
0 Yorum
Çerez Politikası Kadında Moda olarak internet sitemizde çerez kullanmaktayız. Bu Çerez Politikası ("Politika") Kadında Moda tarafından yönetilen https://www.kadindamoda.com adresli internet sitesi için geçerli olup çerezler işbu Politika'da belirtilen şekilde kullanılacaktır.

Kabul Ediyorum