Lif Modelleri 2018-2019

Lif Modelleri 2018-2019

Lif modelleri kolay yapımına sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Çeyizlik lif modelleri ve yeni lif modelleri arayan kullanıcılarımız için birçok lif modelini araştırdık. Sizlere hem fotoğraflı hem de yazılı olarak anlatıyoruz. Çeyiz hazırlığı içindeyseniz ya da el işi yapmayı seviyorsanız; tam size layık bir yazı hazırladık. O halde buyurun okumaya!

2018 ve 2019’un en modern lif modellerini arşivledik. Ulaşmak için sayfayı biraz daha aşağı kaydırın. Sayfamızdan; yeni lifler, çeyizlik lifler, uzun lif modelleri, gelin damat lif örnekleri ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Örgüye yeni başlayanlar için lif modellerinin yapılışını anlattık. Ancak örgüyü bilenler için ise galeri tarzında bir sayfa niteliği taşımaktadır. Hem anlatımı hem de galeriyi haberimizde harmanladık. İşte kolay ve modern lif yapımları…

Uzun Lif Modelleri

 7 numaralı tığ ile ortadan altı fıstık en ve altı fıstık boyuna olacak şekilde örerek lif modelimize başlayabilirsiniz. Bu lif modeliparça yıldız tekniği ile örülüyor. Çapraz köşelerine 2 fıstık yapıp birbirine tutturarak, ponpon görünümünün almasını sağlayabilirsiniz. Oluşan karenin ardından dilerseniz farklı renkle 2 şerit daha örüp 2. Sıra başlarında tekrar fıstık yapıp birbirine tutturarak ponpon görünümü elde edebilirsiniz.

Sayıları kafanıza keyfinize göre de oluşturarak istediğiniz ebatta lif modeli yapabilirsiniz. Ayrı bir kenar oyası gerektirmeyen bu modelin fotoğrafını buraya bırakıyoruz.

Lale Lif Modeli Yapılışı

Oldukça meşakkatli görünen bu lif modelinin yapılışı göründüğü kadar zor değil; hatta basit bile diyebiliriz. Modele baktığınızda genel olarak iki tane lale örülmüş, yaprak kısmında birleştirilmiş. Fotoğrafta 4 farklı renk ip kullanılmıştır. Siz dilediğiniz renklerle bu lif modelini tasarlayabilirsiniz.

Yıldız Lif Modeli Yapılışı

Yıldız lif modeli için biz 2 renk ipi yeterli gördük. Ancak siz dilediğiniz çeşit ve dilediğiniz renk ip kullanabilirsiniz. Lif modellenin içinde oluşturduğumuz yıldız detaylar life ayrı bir hava katmaktadır. O halde başlayalım modele; 6 fıstık ve aralara iki zincir çekiyoruz. Tepeden iki fıstık olana kadar arttırarak sürdürüyoruz. Dördüncü sırada yıldızımıza oluşturup beşinci sırada tamamlıyoruz.

Çiçek Çarkı Lif Yapılışı

Tasarı lif modelleri ile anlatımlarımıza devam ediyoruz. Aşağıda fotoğrafını bırakmış olduğumuz görseldeki lifin ne kadar şahane olduğunu sanırım anlatmamıza gerek yok. Dilediğiniz renk iplerle modelimizi çeşitlendirebilirsiniz. Sizde elinizin altında Çeyizlik lif modelleri arıyor ve yepyeni lif modelleri olsun diyorsanız bu model tam size göre.

Lifin görsel açıdan güzel olmasını isteyenler; dilediği 4 farklı renk iple işe başlayabilir. Model, ortadan başlanarak beş fıstık örülüp devamında bir sıra eksiltme yaparak devam ediyor. Son olarak çiçeklerle yaprak detayını yapıp kenar oyası dönerek lifi tamamlıyoruz. Küçük puf çiçekler lifimize dikilerek tam bir görsel şölen havası yaratılıyor.

Tomurcuklu Rüzgar Gülü Lif Yapımı

Tomurcuklu rüzgar gülü lif yapımı için ilk olarak zincirlerden oluşan küçük bir halkanın üzerine 6 tekli fıstık yapın. Bunun için 6 numara tığ ile 3 renk ipe ihtiyacınız var. Tabi renklendirme ve çeşitlendirmeyi dilerseniz arttırıp değiştirebilirsiniz.

Modelin yuvarlak olması nedeniyle büyüdükçe fıstıklar da genişliyor. Bu modelin diğer yuvarlak lif modellerinden farkı var. Rüzgar gülü motifini alabilmesi için; bu dilimlerin her birinin başından 1 fıstık azaltıp sonundan da 2 fıstık artırmak gerekiyor. Fotoğraftaki gibi yeşil yaprak görünümü vermek istiyorsanız; ipleri içeriden yürütmeniz gerekmektedir. Ek olarak bu yaprakların üzerine tırabzanlardan oluşan tomurcuk yapraklar ile modeli tamamlıyoruz.

Bu tomurcuklar isteğe göre rengarenkte yapılabilir.

Güllü Kare Lif Yapımı

Güllü kare lif yapımı için üç farklı renk ip kullanmak yeterli oluyor. Bu model için ilk olarak on sekize on sekiz kare bir zemin hazırlamak gerekiyor.

Bunun için 19 fıstıkla başlıyoruz. Üç yıldız tekniği ile toplayarak istenilen büyüklüğe kadar örüyoruz. Son olarak kenar oyası yapıp beş tane çiçek yaparak modelimizi tamamlıyoruz.

Mozaik Lif Yapılışı

Mozaik lif yapılışı adeta israfa karşı bir lif modeli diyebiliriz. Elinizde parça parça lifler kaldı ve kullanacak alan bulamıyorsanız; bu lif modeli tam size göre diyebiliriz! Elinizde kalan ipleri mozaik lif yaparak değerlendirebilirsiniz. 5 fıstık ile modele başlayabilirsiniz. Ardından her sırada birer fıstık eksilterek lif yapımına devam edebilirsiniz. Daha sonra modelin sağı ve solunu eksiltme yaparak örün.

Diğer renkleri motifin tamamlanmasının ardından ikili fıstık yapın, ucuna zincir çekip fıstığımızın tepesine batırarak pirpirik yapın. Ardından da bir motifi tam döndürüp ve ikinci motifi ilk yaptığınız motife ekleyin..

En son olarak ise orta kısma fıstık yaparak tüm motiflere ekleme yapıp lifinizi tamamlayabilirsiniz.

Papatya Lif Yapılışı

Kolay papatya lif modeli nasıl yapılır? Gelin hep birlikte okuyalım. Lifinizi adeta bir papatya bahçesine döndürecek olan bu model için 7 numaralı tığ kullanmanız uygun olacaktır. Papatya renklerini tamamlayacak olan yeşil, sarı ve beyaz ip ile örmeye başlayabilirsiniz.

Model için orta kısma küçük bir halka yapıp içine 9 fıstık yapın. Bir üst sıraya geçtiğinizde fıstık sayısını iki katına çıkartın. İki sıra beyaz fıstık ördükten sonra yeşil renk iple 9 sıra ikili fıstık yapın.

Zincir sayılarını her sırada arttırın. Ardından da beyaz tomurcuk yapıp modele tutturun. Son olarak tutturduğumuz bu tomurcuklara papatya görünümünü vermek için beyaz yapraklar örerek modelimizi tamamlıyoruz.

Çiçekli Sepet Lif Yapılışı

Yine fark yaratan, yine modern havayı harmanlayan yepyeni model ile karşınızdayım. Çiçekli Sepet Lif Yapılışı için üç farklı renk ip yeterli olacaktır. İlk olarak taban kısmını tek renk iple örün. Biz model için beyaz renk ipi tercih ettik. Siz zevkinize ip rengine karar verebilirsiniz. Daha sonra yine istediğiniz renk iplerden çiçek örüp lifinizin üstüne dikebilirsiniz. Sepet görünümü vermek için ise sap kısmını yapmanız yeterli olacaktır.

Taban kısmı için 6 fıstıkla başlayıp 9 fıstık olana kadar örmeye devam edin. Üç dilimli bir sıra daha örerek taban kısmını tamamlayabilirsiniz. Süsleme için çiçeklere geçtik. Biz beş çiçek örerek modeli tamamladık. Ama siz dilerseniz daha küçük ebatta daha çok sayıda ve farklı renklerde modeli tamamlayabilirsiniz.

Çiçeklerin orta kısmına ve sebepteki her sıraya dilerseniz boncuk dikebilirsiniz. Boncuk dikmeniz lif modelinizin daha zarif görünmesini sağlayacaktır.

Külah Lif Modelleri Yapılışı

 Kolay anlatımlı lif modeli ile yine harikalar yaratmaya hazır mısınız? Biz iki renkle yaptık ama külah lif modeli için kullanamadığınız parça ipleri değerlendirebilirsiniz. Evde kalan ipleri değerlendirmek için oldukça uygun bir tercih olacaktır külah lif modeli.


6 motif yaparak işe koyulabilirsiniz. Bu lif modeli birleştirme aşamasında kendini gösteriyor. Yapımı oldukça kolay olan bu lif modeli şıklığı ile de banyonuzu güzelleştirecek. 6 zincirle halka yapıp halkanın içine aralara 2 zincir çekin. Ardından da 6 fıstık yaparak life başlayabilirsiniz. İkinci sırada her araya ikili fıstık yaptıktan sonraki sırada ikili fıstık ve tekli fıstık olarak örmeye devam edin. Bu külah lif modeli tamamlandıktan sonra daha şık bir görünüm alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?