Orucu Bozan Durumlar 2018!

Orucu Bozan Durumlar 2018!

11 ayın sultanı Ramazan’ın gelmesiyle birlikte oruç ibadeti hakkında birçok şey akıllara geliyor. Oruç tutarken dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Dikkat edilmediği takdirde oruç bozulur, geçersiz sayılır. Peki orucu bozan durumlar nelerdir? Diyanet, orucu bozan durumları açıkladı. İşte detaylar…

Bin aydan daha hayırlı olan Ramazan ayında, sofralar dolup taşar, bereket katbekat artar. Birlik beraberliğin daha da güçlendiği ramazan ayında tuttuğumuz oruçları bozan, zedeleyen ya da geçersiz kılan bazı durumlar var. Orucu bozan durumlar hakkında toplumca doğru bildiğimiz yanlışlar, yanlış bildiğimiz doğrular var. Peki bunlar neler?

Oruç dediğimizde belli saatler arasında vücudumuza hiçbir gıda sokmamamız gerekiyor. Oruç tutmak sadece bununla da sınırlı değil; yeme, içme, cinsel ilişki gibi durumlardan nefsi mahrum bırakmakta orucun bir parçasıdır.

Sigara ve Nargile

Sigara, nargile, uyuşturucu, dumanlı maddeler gibi bağımlılık yaratan maddeler orucu bozar. Oruçlu iken kesinlikle bu tür maddelerin kullanılmaması gerekmektedir.

Cinsel İlişkiye Girmek

Oruç tutmak, bir diğer mana ile nefsi köreltmek demektir. Oruçlu iken kurulan cinsel münasebetler, orucun bozulmasına neden olur. Cinsel ilişki, mastürbasyon orucun yasakları kapsamına girer.

Regl Dönemi

Kadınların her ay düzenli ya da düzensiz olarak gördükleri regl döneminde oruç tutulmaz. Oruç tutulurken gün içerisinde regl olunmuşsa oruç bozulur. Regl dönemi bitene kadar da oruç tutulamaz.

İlaç Kullanmak

Oruçlu iken ilaç kullanmak, iğne olmak orucun yasakları kapsamında yer alır. Vücuda alınan ilaç ve iğnenin içeriğindeki etken madde kişinin bir besinden alabileceği sağlığı ve enerjiyi vücuda aktarmış olur.

Bu neden oruçlu iken ilaç kullanımı veya deri altına, damara ya da kaslara yapılan her türlü iğne orucun geçerliliğini yitirmesine neden olur.

Unutarak Yemek Yemek

Unutarak yemek yemek, su içmek orucu bozmaz. Hz. Peygamber (s.a.s), “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir” (Buhari, Savm, 26) buyurmuştur.

Unutarak yiyip içen kimse, oruçlu olduğunu hatırladığında ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı. Kasten yapılan durumlarda oruç bozulur. Oruçlu olduğunu hatırlayan kimse buna rağmen mideye herhangi bir şey indirir, vücuda bir madde sokarsa, oruç bozulur.

Abdest Alırken Ağıza Su Kaçması

Abdest alırken ağıza su kaçması durumunda oruç bozulmaz. Orucu bozan fiilin yapılması orucu bozar ve yalnızca kazayı gerektirir. Boğaza su kaçması, oruçlu bulunulduğu hatırda değilken meydana gelirse, unutarak yapılmış hükmünü alır ve oruç bozulmaz.

Duş Almak

Oruçlu iken banyo yapmak, duş almak orucu bozmaz. Bununla birlikte Banyo orucu bozmadığı gibi denize, nehre, havuza girmek de orucu bozmaz. Ancak bu esnada ağza, genze ve kulaklara su kaçması orucu bozar. Bu durum istemeden olduğu için kişinin Ramazan sonrasında o gün için orucunu kaza etmesi gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?