Özgüven Eksikliği & Özgüven Nasıl Kazanılır

Özgüven Eksikliği & Özgüven Nasıl Kazanılır

Özgüven Nedir

Özgüven denince akla gelen kavramsal terim kişinin iş hayatından karşı cins ile arasındaki ilişkiye,sosyal hayatından ,severek yaptığı işlere kadar hayatının tüm alanını etkileyen ve yaşam kalitesini belirleyen bir etkendir.Sürekli dilimize takılan ve sürekli kullandığımız özgüven kavramının içini doldurmakta zorlanmamız  gayet normal.

Meslek hayatınızda yaptığınız iş hakkında özgüveninizin düşük olduğunu sıkça dile getiriyorsanız aslında işiniz ile ilgili ulaşmak istediğiniz hedeflerin ve işinizdeki başarı oranını artırmada ki inancınızın düşük olduğunu belirtmiş olursunuz. Sizce özgüven kelimesi tam olarak bu mudur?

Özgüven kelime manası ile güven ve öz kelimelerinin birleşimi ile meydana gelip kişinin yapacağı herhangi bir işte kendine olan güvenini,inancını ifade eder.Kişinin kendisine ve çevresine karşı güzel ve olumlu duygular geliştirerek kendisini mutlu hissetmesine özgüven diyebiliriz.Kendisini mutlu hisseden kişi çevresi ile de barışık demektir ve bu sayede çevresi tarafından çokça sevilir.

Kişinin yaşadığı çevre ve ortam koşullarına göre düşük,yüksek,olumlu veya olumsuz özgüven şeklinde özgüven kavramını sınıflandırabiliriz.

Bireyin ben neyim sorusuna karşılık olarak tanımladığı benliğini ve ne olmak istediğini tanımlayan ideal benlik arasındaki fark ne kadar az olursa kişinin özgüveni ok adar yüksek ve olumludur.Özsaygısı yüksek olan bireyler daha cesaretli ve yüksek özgüvene sahiptir.

Özgüven kavramını birçok eğitimci ve psikolog iç güven ve dış güven diye ikiye ayırmıştır.

>İç güven:Olumlu düşüncelere sahip olan,kendiyle barışık kendini seven,hayatta yaşama amacı olan kişiler iç güveni yüksek kişilerdir.

>Dış güven:İletişim kabiliyeti yüksek olup,davranışlarını kontrol edebilen çevresine karşı yardımsever olan kişilerin ise dış güveni yüksektir.

Kendisini değerli gören insanların içgüven,dışgüven ve doğal olarak özgüvenleri yüksektir.Psikolojik ve ruhsal sıkıntı yaşayan hastaların bir çoğunun tanısını incelersiniz hemen hemen çoğunun özgüven eksikliğinden dert yandığını görürsünüz.

Kişi kendisinin farkında olursa,kendisini tanırsa,kişilik analizini yapabilirse,kendisi dışındaki kişilerin yaptığı işlerde karar verici olmasını engelleyebiliyorsa kişi özbenliğini sağlam bir şekilde oluşturmuş demektir.Eğer özgüven düşüklüğü yaşıyorsanız insanlar sizi istedikleri yöne sürükler ve mutsuz bir hayat yaşamak zorunda kalırsınız. Özgüven geliştirme ve sağlamlaştırılabilme özelliğiğne sahip bir kavramdır.

young depressed man lost in sadness and sorrow holding paper with smiley on his mouth as society forcing him to hide his pain in depression and lost of hope concept

Özgüven Eksikliği

Neden özgüvensizliğimiz var? 

Mutlu ve başarılı bir hayat için kendinize güven duymanız gerekir,özgüven eksiliğine sebep olan durumları sizler için derledik.

1- Kendini beğenme duygusu: Kendini beğenme ve kendine güven kavramları çokça karıştırılsa da arlarında büyük fark vardır.Kendini beğenen insanlar çevrelerine karşı büyük bir rol yaptıkları için özgüvenleri düşük de olsa bunu belli etmemek için çok çaba sarf ederler o anı kurtarsalar bile ileri de büyük bir problem ile karşılaşınca bunun eksikliğini çokça yaşarlar.
2- Aşırı Utanma Duygusu:tanıdığınız veya tanımadığınız kişiler sizi övdüğü zaman,ilgi gösterdiği zaman veya dikkatli olarak gözlerinize baktığı zaman gözlerinizi kaçırıp,kızarıyorsanız veya savunma mekanizması gereği farklı el hareketleri yapıyorsanız sizde başaramama korkusuna bağlı özgüven eksikliği var demektir.

3- Başarısızlık korkusu: başarılı olmayı istemeyenimiz yoktur ancak iç aleminiz de sürekli başarısız olacağınızı dile getiren bir ses varsa gerçekten hiçbir zaman başarılı olamazsınız.

4- Alay edilme korkusu: Günlük yaşamda hepimizin başına gülünç olaylar gelebilir hiç korkmayın herkesin sizinle alay edeceğinizi düşünürseniz mutlu olamazsınız sizde gülüp geçmeyi deneyin.

5- Reddedilme korkusu: En büyük sorunlardan birisi karşıdaki kişi bana yüz vermez veya benimle konuşmaz korkusudur.En büyük sıkıntılardan olan bu kavramı yok sayıp gemileri yakın ve şansınızı deneyin.

6- Beklenmeyen sonuçlarla karşılaşma korkusu: Bu durum yüzünden bir çok başaracağımız işe hiç başlama şansımız olmamıştır.Beklenmeyen sonuçlarla karşılaşma duygusu özgüven eksikliği ve ruhsal sıkıntı yaratır.

Özgüven Nasıl Kazanılır,Özgüven Geliştirme

1-Bilinçaltı Değerlerimiz

Bilinçaltındaki değerleriniz yaşamınız boyunca ailenizin çevrenizin hatta öğretmenlerinizin size söyledikleri ve yükledikleri duygulardır.Bilinçaltınız size sürekli olumsuz sesler ile sesleniyorsa ve yapamazsın diye sesleniyorsa özgüveniniz düşer ve mutsuz olursunuz.Yapılan karşılaştırmalar ve sürekli aşağılayıcı kelimeler duymak bilinçaltında yetersizlik oluşumuna sebep olur.Bu olumsuz duyguları bir kağıda yazın ve sonra  o kağıdı yakın temiz bir sayfa açıp insanların arasında rahat olacağım gibi kelimeler yazarak kendinizin nasıl olmasını istiyorsanız onu yazın ve uygulayın.

2-Olayları Doğru Değerlendirin

Sürekli ben başarısız bir kişiyim demek insanın en çok kullandığı ve arkasına sığındığı bir bahanedir.Olayları değerlendirirken başarılı yönlerinizi düşünün ve kendinize gaz verin.

3-Felaket Senaryoları Yazmayın

Bir işe başlamadan önce sürekli kafanızda felaket senaryoları yazıyorsanız o işe başlayamazsınız başlasanız da büyük bir ihtimalle başarısız olursunuz.

Varsayalım ki bir kişiye arkadaşlık teklif edeceksiniz veya bir topluluğa konuşma yapacaksınız söyleyeceklerinizi unutma ihtimaliniz var mı gibi soruları düşünmeyin sadece yapabileceğinize inanın ve yapın.

4-Mükemmeliyetçi Olmayın

Hayat boyu ya hep ya hiç veya olsun yada hiç olmasın diyen kişiler her şeyin mükemmel olmasını isterler ve her olayda mutlaka bir eksik olur ve tam anlamı ile istediğimiz gibi olmaz.Bu duruma kendinizi hazırlayın ve işlerinizi en iyi şekilde yapmaya çalışın.

5-Doğru Özellikleri Tespit Etme

Özgüveninizi geliştirmek için başarılı olduğunuz alanları belirleyin ve kendinizi bu alanlarda geliştirin.Olumlu düşünün,becerilerinizi ve yeteneklerinizi tespit etmeye çalışın,nasıl bir kişiliğe sahip olmak istediğinizi yazın.

6-Düğüne Hazırlanın:

Bir düğüne hazırlanır gibi kendinize özen gösterin ve bakımlı olmaya çalışın ayrıca bunu sürekli sık sık yapın.Rahat ve şık görünen bir elbise dolabınız olsun ve şık giyinin.Kendinize sınırlamalar koymayın,özgür olun.Gün içinde nefes alma egzersizleri yaparak hızlı ve derin nefes alıp verin.

7-Nazik ve cömert ol:

Rahatlamak,inancını geliştirmek,çevrende olumlu karşılanmak için kabalığı bir kenara atıp nazik ve cömert ol.Hedefleriniz,ilkeleriniz ve prensipleriniz olsun.

8-Konuşma Seviyenizi Ayarlayın:

İnsanların sizi dinlemesini istiyorsanız onlara değer verdiğinizi gösterip gözlerine bakarak yavaş ve sakin bir şekilde konuşun ayrıca onlara söz hakkı verip dinleyin.Konuşurken dik durun ve kendinizden emin olun.Dik duran kişi enerjiktir ve çevreye enerji verir.

9-Sıradanlıktan Kurtulun

Günlük rutin yaptığınız işleri bırakın ve her gününüzü farklı yaşamaya çalışın.Her gün yaptığınız işleri değiştirin evinize farklı yollardan gitmeyi deneyin.Çevrenize gülücükler salın ve hep güler yüzlü olun.Yapılacak bir iş varsa gönüllü olun.

10.Spor yapın:

Sağlığınız ve ruhunuzun gelişimi için günlük egzersizler yapın.Spor yapmadan özgüveninizi geliştirmeye çalışmak sizi yarı yolda bırakabilir.

11.Kitap Okuyun

Her konuda az da olsa bilgi sahibi olun ve girdiğiniz ortamda dikkat çekmeye çalışın.Daha aktif olun ve birlikte organizasyonlar düzenleyin.

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir

Özgüven eksikliği kişisel hayatta veya iş hayatında bir çok insanın başını derde sokan bir durum.İnsanlarla aranızdaki ilişkiyi de zora sokan bu durumdan kurtulmanız için bir kaç ipucu verceğiz.

İşte sizlere o yöntemler…

İyiliksever olun ve tanımadığınız kişilere dahi iyilik yapın.

Dış görünümünüze önem verin ve şık giyinin.Gün içinde yaptığınız her şeyi her akşam bir yere not edin ve başarılı olduğunuz olayları BÜYÜK HARFLERLE yazın.

Gezdiğiniz mekanları,yeni öğrendiğiniz bilgileri çevrenizle paylaşın.Evinizde veya işyerinizde sorumluluk almadan çekinmeyin.

Hedeflerinizden ve hayallerinizden asla vazgeçmeyin.Kesinlikle hayatta bir amacınız olsun.

 Merhametli Olun,Mükemmelliyetçilikten,isyandan,eleştirmekten ve merhametsizlikten vazgeçin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?