Saça Kına Yakmak! Saça Kına Yakmanın Faydaları  

Saça Kına Yakmak! Saça Kına Yakmanın Faydaları  

Saça kına yakmak zararlı mı? Biliyoruz ki; kadınların saçlarının tek teli uğruna yapamayacakları şey yok. Ama yine de saçlarına en büyük kötülüğü kendileri yapıyor. Bakım, boya, fön, maşa, perma derken saçları bir hayli yıpratıyor. Bu işlemlerle saçların hırpalanmasına, kırılıp dökülmesine sebep oluyorlar.

Bu nedenlerle sütten ağzı yananlar doğal yollara yönelerek çözüm arayışlarına girdi. Ya da hiç ağzının yanmasını beklemeyenler; sağlarında doğal yollarla değişlik aramaya çalışıyor. Bu yollar arasında hem pratik hem de ekonomik olması açısından saça kına yakmak geliyor.

Kına yüzyıllardan beri güzellik için kullanılıyor. Saça kına yakmak, saça renk vermesinin yanı sıra saçı besleyici bir özelliğe de sahiptir. Saça kına yakmanın faydalarıarasında saçı güçlendirmesi, saç derisini beslemesi ve saçı yumuşatması da yer alıyor. Kuru ve kabarık saç için de oldukça faydalı. Kepeklenme için oldukça etkili bir çözümdür. Bununla birlikte saç dökülmesini de önler. Saçı güçlendirirken elektriklenmesini öner.

Ancak her şeyde olduğu gibi saça kına yakmanın püf noktalarıbulunuyor. Kına temas ettiği her yerde renk bırakmasından dolayı yapım aşamasında mutlaka eldiven takılması gerekiyor. Saça kına yakmadan önce kınanın bulaşabileceği alın, ense, kulak çevresi gibi bölgelere vazelin sürmekte fayda var. Bu şekilde cilde bulaşan kınanın kolayca çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Saça kına yakmak için malzemeler; toz kına, 1-2 tutam tuz, 1 yumurta, 1 kahve fincanı zeytinyağı, demlenmiş çay suyu, streç film, eldiven, harcı karıştırmak için ise tahta kaşık.

Nasıl Yapılır?  

Bir adet yumurtayı çırpma aleti ile çırpın, paketteki kınayı kaseye boşaltın, çırptığınız yumurtayı kınaya katın. Ardından da 1 kahve fincanı zeytinyağı ve 2 tutam tuz ile demlenmiş çay suyunu ekleyip bir süre daha karıştırın. Elde edeceğiniz harç, saçınıza sürebileceğiniz kıvamda olmalı. Bu akışkanlığı yakalayana kadar içine çay suyu ekleyebilirsiniz.

Kına Saçta Ne Kadar Bekletilmeli?

 Kına saça uygulandıktan sonra saçlarda en az 8 saat en fazla ise 1 gece bekletilmesi uygundur. Bekletme aşaması tamamlandıktan sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Kınanın saçınıza hangi rengi vereceğini merak ediyorsanız; saçınızın görünmeyen kısmından bir tutam alıp kına uygulayabilirsiniz. Bir müddet bekletip duruladıktan sonra saçınızın hangi rengi aldığından komple saçınızın hangi rengi alabileceğini tahmin edebilirsiniz. Bu şekilde saçınızı komple boyadığınızda ortaya çıkan renk sürpriz olmaz.

Eğer saçınızda kızıl ve kahverengi tonlarını yakalamak istiyorsanız, 1 gece önceden kaynatılmış taze ceviz kabuğunun suyunu kına harcına ekleyin. Kına harcına demlenip soğutulmuş çay suyunu katmanız, kınanın daha kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Saçınızda koyu kızıl tonlarını elde etmek istiyorsanız; kına harcınızın içine demleyip süzdüğünüz kuşburnu çayı, siyah çay ya da adaçayı ekleyebilirsiniz.

Kına taşı saçı ne renk yapar?

Aktarlarda satılan kına taşı ismindeki malzemeyle daha koyu kızıl saçlara kavuşabilirsiniz. Harcınızın içine papatya sarı kantaron ve ıhlamur suyu eklemeniz halinde saçınızda daha açık tonlar elde edebilirsiniz. Saçlarda bakır tonunu yakalamak için ise; soğan kabuğu ve zerdeçal suyunu katmalısınız.

Saçınıza kına yaktıktan sonra belirli aralıklarla kına yakma işlemini tekrar etmelisiniz. Saçınıza kına yakmayı bıraktığınız andan itibaren saçlarınız kırılacak ve nemini kaybedecektir.

Saçlarınıza kına yaktıktan sonra ensenize değmemesi için saçlarınızı topuz şeklinde toplayıp folyo ile kapatın. Kınanın saçınıza iyice nüfuz etmesi için 8 saat- 1 gece kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Saça Parlaklık Vermek İçin Doğal Öneriler

Öte yandan sadece parlaklık vermek ya da saçınızı beslemek için kına yapmayı düşünüyorsanız; çok demli olmayan çayla kınayı yapabilirsiniz. Harcınıza zeytinyağı, badem yağı gibi besleyici yağlar eklemeniz, saçınıza vitamin takviyesi açısından önem taşımaktadır. Böylelikle kınanın oluşturabileceği olası kuruluğun da önüne geçmiş olursunuz.  Karışıma eczaneden alacağınız ampul vitaminleri de ekleyerek komple bakım sağlayabilirsiniz.

Küçük bir not; kına kimyavi olarak asidik bir sıvıyla karıştığında daha etkili olabiliyor. Bu nedenle kınayı doğal elma sirkesi, limon, portakal suyu ya da şarapla karıştırarak daha tesirli sonuç elde edebilirsiniz. Böylece renk değişikliğini daha çabuk fark edebilirsiniz. Kına hazırlama işlemi aslında oldukça basittir. İçine ekleyeceğiniz malzemeler ile istediğiniz renk değişikliğini sağlayabilir, saçınızı yıpratmadan renk değişikliği sağlayabilirsiniz.

Saçlarınızı yıpratmadan doğal bir değişiklik isteyenler için kına oldukça önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?