Selülitlerinizden Kurtulun

Selülitlerinizden Kurtulun

Selülit özellikle bacakların üst kısmında, sıkıldığında portakal kabuğu görüntüsü yaratan görsel bir sorundur. Selülit nedir ve selülite son vermek için neler yapılabilir, Selülite Son yazımızda sizler için yaptığımız araştırmanın sonucunda bulduklarımızı açıklayacağız.

Selülit Neden Olur?

Selülit kadınlarda ortalama %80-90 oranında görülüyor. Erkeklerde ise yok denecek kadar az. Bununda tüm nedeni hormonlar. Kadınlık hormonu, kadın vücuduna yuvarlak hatlarını sağlayabilmek için kalça ve bacak kısmında yağ tutunmasına neden oluyor. Deri altında tabakalaşan fazla yağ, sıktığınız zaman portakal kabuğu görüntüsünü oluşturan selülite neden oluyor.  Erkekler ise kaslı bir yapıya sahip oldukları için bu sorunla hiç denecek kadar az karşılaşıyorlar.

Tabi ki tükettiğimiz yiyeceklerin ve sporun bunun üzerinde yadsınamaz bir etkisi var. Sigara kullanımı, fazla alkol alımı, fazla kafein kullanımı selülit oluşumunu tetikleyen etkenler. Bunların dışında;

  1. Fazla tuz kullanımı : Kan basıncını artırıp dolaşımı bozduğu ve vücutta su tutup ödemlere sebep olduğu için.
  2. Hayvansal yağ tüketimi : Kilo aldırdığı, dolaşım bozukluğuna neden olduğu için.
  3. Kızartarak hazırlanan yiyecekler : Dolaşımı ve yağ hücrelerinin yapısını bozduğu için, uzak durmamız gereken gıdalar olarak listenin başındaki yerlerini alıyorlar.

Selülitleri Azaltmak İçin Yapılacaklar

Selülitleri azaltmak için beslenmenizde dikkat edebileceğiniz bazı noktalar var tabi. Ama unutulmaması gereken, beslenme düzeninizi korurken mutlaka spor yapmaya da gayret etmelisiniz. Spor yaparak, bacaklarınızı daha güçlü ve kaslı bir hale getirebilir, böylece mevcut selülitlerinizin kendilerini daha az göstermelerini sağlayabilirsiniz.

Selülitleri azaltmak için beslenmenizde dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

  • Bol su içmek; günde 2,5-3 litre civarı su tüketmeniz vücudunuzda yağ yıkımını hızlandırır, dolaşımı düzene sokar. böylece zayıflama sürecindeyken selülitlerinizden daha rahat kurtulabilirsiniz.
  • C vitamininin selüliti azaltıcı etkisi vardır. C vitamini kaynağı sebze ve meyveleri bol bol tüketmeye gayret edin. Limon, kivi, portakal, biber ve maydanoz doğal C vitamini kaynağı olarak bilinen gıdalardır.
  • Beslenme programınıza bol limonlu salataları dahil edin. Selülitlerden korunmaya ve azalmasına faydası vardır.
  • Hayvansal kaynaklı gıdaların içinde et, tavuk ve balık (yağsız  olarak hazırlandığında) kaliteli proteinler içerirler. Bu proteinler metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar ve zayıflarken kas kaybı yaşanmasını önledikleri için yağ yıkımını desteklerler. Kilo vermeye ve selülitlerinizden kurtulmaya yönelik bir diyet uyguluyorsanız kaliteli protein kaynağı olan et gruplarını dengeli bir şekilde tüketmelisiniz.  Uzmanlar bu gibi durumlarda Omega-3 ve Omega-6 kaynağı olduğu için ızgara balığın haftada en az 2 veya 3 öğün tüketilmesini tavsiye ederler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?