Sivrisinek Kaşıntısına Ne İyi Gelir? İşte Doğal Sivrisinek Kovucu

Sivrisinek Kaşıntısına Ne İyi Gelir? İşte Doğal Sivrisinek Kovucu

Sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir? Malum yaz geldi, sivrisinekler de kabuğundan çıkmaya başladı. Çoğu zaman çıplak gözle görülebilecek kadar büyüklerdir. Ancak bazı durumlarda gizlice vücudunuza sızabilir, rahatsız edebilecek derecede kaşıntılara yol açabilirler.

Erkek sivrisinekler çoğu zaman çoğu zaman bir hafta kadar yaşayabilirken, dişi sivrisineklerin ömrü bir ay kadardır. Yazımızın içinde ‘sivrisine kaşıntısına ne iyi gelir?’, ‘sivrisineklerden kurtulmanın yolları neler?’ ve ‘sivrisinek ısırığını ne geçirir?’ sorularına cevap bulabilirsiniz.

Bir sivrisinek ısırığından sonra, oluşan şişliği en aza indirmek için soğuk bir kompres uygulamak gerekebilir.

Sivrisinek Kaşıntısına Ne İyi Gelir?  

Limon

Sivrisinek sokmasına en etkili ilaçlardan bir tanesidir. Doğal antiinflamatuar ve anestetik içeren özellikleri sayesinde kaşıntı ve şişliğinizi en hafife indirmektedir.

Üstelik yapılışı da oldukça basit. Bir limonu ortadan ikiye kesin ve kestiğiniz parçalarla cildinizi limonla ovun. Bir enfeksiyonun ortaya çıkma riskini de azaltmak için ısırıklara limon suyu uygulayabilirsiniz.

Soğan ve Sarımsak

 Soğan ve sarımsağın şişliği azaltmasının yanı sıra sivrisine ısırıklarının neden olduğu kaşıntıyı da hafifletmektedir.

Bununla birlikte kuvvetli kokular ve sivrisinekleri de iter. Sivrisineğin ısırdığı bölgeye doğrudan kıyılmış soğan ya da sarımsak uygulayıp bir kaç dakika kadar bekleyin. Ardından durulayabilirsiniz.

Karbonat

Sivrisinek ısırıklarına bağlı olarak oluşan kaşıntıyı oldukça hızlı bir şekilde yok eder. Doğal bir alkaliktir, cildin pH’sini nötralize eder ve buna bağlı olarak hızlı bir rahatlama sağlar.

Bir çay bardağı karbonat tozunu bir bardak suda eriterek sivrisinek ilacınızı hazırlayabilirsiniz. Sonrasında yapacağınız işlem oldukça basit. Temiz bir bezi hazırladığınız karışıma batırıp sivrisineklerin soktuğu alana koyun ve 10-20 dakika kadar bekleyin.

Diş Macunu

Bazı sivrisinekler ısırdıkları alanda derin izler bırakabiliyor. Ancak bu durumun da çaresi yok değil; Sivrisineklerin ısırdığı bölgeye düzenli olarak bir parça diş macunu sürerek hem kaşıntıdan hem de izlerden kurtulabilirsiniz.

Etkilenen bölgeye bir parça diş macunu sürün, kurutun ve durulayın. İşte bu kadar!

Elma Sirkesi

Kaşıntılı ısırığı fark ettiğiniz ilk anda, etkilenen bölgeye az miktarda elma sirkesi uygulamayı deneyin.

Özellikle elma sirkesinin içerdiğini asidin ısırıklara iyi geldiği bilinmektedir. Pamuğa damlatarak elma sirkesini ısırıkların üzerine uygulayarak kaşıntıdan hızla kurtulmanız mümkün.

Buz

Sivrisinek ve buz arasında nasıl bir ilişki olabilir diye biz de ilk duyduğumuzda şaşırmıştık. Ama şaşırtıcı derecede sivrisinek ısırıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Biz buz dedik aslında ama siz buzluktan soğuk olan herhangi bir paketi sivrisineğin ısırdığı bölgeye koyun. Buz; bölgeyi uyuşturur ve şişmeyi kontrol eder.

Bal

Balın faydalarını saymakla bitiremeyiz herhalde. Birçok antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliğe sahip bal; tam bir şifa kaynağıdır.

Balın çeşitli ısırıklar ve günlük kullanımı destekleten oldukça eski bir geçmişi bulunmaktadır. Sivrisineğin ısırdığı bölgeye çok az miktarda bal uygulayabilirsiniz.

Çay

Çay poşetlerinde var olan tanenleri, şişmiş ciltteki sıvıların emilmesine olanak tanıyan doğal bir sıkıştırıcı bileşik içermektedir.

Çay poşetleriyle kompres yapabilirsiniz. Soğutulmuş poşet çay torbaları, şişkinliği azaltır ve ısırığın olduğu bölgenin nemlenmesine yardımcı olur.

Muz

Çok ilginç olsa da, muz kabuğu sivrisinek sokmasına karşı tam bir şifa kaynağıdır. Öncelikle sivrisineğin ısırdığı alanı temizledikten sonra daha sonra muz kabuklarını cildinizin üzerine sürebilirsiniz.

Bazı kaynaklar muz kabuklarının oldukça rahatlatıcı bir etkisi olduğunu söylemektedir. Üstelik aynı kaynaklarda sinek ısırıklarına iyi geldiği de ifade edilmektedir.

Nane

Nane deyince burnunuza ferah kokusu gelmiş olabilir. Kurusuyla yemeklerimizi taze haliyle ise salatalarımızı tatlandıran nane, sivrisinekler içinde bir çözüm niteliğindedir. Sivrisinek ısırıklarını nane yaprakları hafifletebilir. Bizim beğendiğimiz nane kokusu sivrisinekleri rahatsız etmektedir.

Nane yaprakları kaşıntıya iyi gelirken, izleri geçirmenin doğal formülü ise ezilmiş nane yapraklarıdır. Ezilmiş nane yapraklarını ısırılmış bölgeye sürüp ovalayın. Bu yapraklardaki mentol nedeniyle deride soğuma meydana gelir ve ısırığa bağlı olarak oluşan kaşıntıyı alır.

Süt

Sütte doğal olarak bulunan proteinler hem antiinflamatuar hem de anti kaşıntı özelliği taşımaktadır. Bir parça pamuğa birkaç damla süt damlatarak ısırık üzerine uygulayın.

Sütün içerdiği protein nedeniyle ışığı yumuşatıcı etkiye sahiptir. Çoğu zaman yağsız süt tercih edilir.

Her sivrisinek ısırığı kaşıntı ile sonlanmayabilir. Bazı sivrisinekler, hastalıkları da beraberinde getirebiliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?