Sol Kulak Çınlaması ve Sağ Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir?

Sol Kulak Çınlaması ve Sağ Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir?

Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir? Siz de ‘ sağ kulağım çınlıyor biri benim hakkımda iyi konuşuyor ya da sol kulağım çınlıyor hakkımda kötü konuşuluyor’ söylemlerine rastladınız mı? Kulak çınlaması tıptaki adıyla Tinnitus hakkındaki söylemlerin doğruluğu konusunda bilgi veremesek de, makalemizde kulak çınlaması nedenleri ve yapılması gerekenler şeylere ulaşabilirsiniz.

Kulak çınlaması, yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Kişinin bulunduğu ortamda ses kaynağı olmamasına rağmen ses algılanmasıyla yakından ilişkili olan kulak çınlaması, sürelerine göre tanımlanıyor. Kısa süreli kulak çınlamalarında hastalık olarak değerlendirilmiyor ancak 6 ay ve daha uzun süreli kulak çınlamalarında kalıcı çınlama olarak tanımlanıyor.

Çınlama konusunda birçok farklı söylentiler ileri sürülüyor. Bahsi geçen söylentilerde iç kulakta iyon ve çeşitli nörotransmitter adı verilen haberleşme proteinlerinde dengesizlik, iç kulakta işitmeyi alan yani mekanik, enerjiyi elektriksel enerjiye döndürerek beynimize ileten özelleşmiş, duyu hücrelerinde hasar, işitme siniri liflerinde uygun olmayan aktivasyon, bu sinir lifleri arasındaki çapraz bağlantıların çınlamaya sebep olduğu ileri sürülüyor.

Bir diğer söylentide ise; sinirlerde yaşanan bir takım hasarlar arasında doğal olma, bağlantıların oluştuğu ve burs patalojik iletimler çınlama olarak akustik uyarı oluşturduğu yönünde.

Kulak çınlaması toplumun 10-15’lik kesiminde görülmektedir. Yaşa bağlı olarak artabilir. Ancak bunu bir hastalık olarak değerlendirmek doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü birçok hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Kulakta yaşanan problemler; diyabet, multiple skleroz (MS) ve kafa travmaları gibi rahatsızlıkların sinyalleri de olabilir. Burun tıkanıklıkları, sinüs enfeksiyonları, yüksek gürültülü ortamda bulunmak, iyi huylu işitme siniri tümörleri, boyun ve lafa içirıdeld damar anomalileri, kafa içi basınç artışına yol açan problemler, B vitamin ve bazı minerallerin eksikliği de kulak çınlamalarına yol açabilmektedir. Bu sağ kulak çınlaması ya da sol kulak çınlaması olarak kendini gösterebilir.

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Çınlamayı objektif ve sübjektif olmak üzere 2 gruba ayırabiliriz. Objektif çınlama çoğunlukla; işitme sisteminin dışı nedeniyle oluşurken, nabız (kalp atışı) ile senkronize olur. Bu tür şikayetler; Anemi, tiroit zehirlenmesi, gebelik ve iletim tipi işitme kayıplarında sıkça görülür.

Subjektif çınlamada ise; yalnızca kişinin kendi duyduğu ve çoğunlukla işitme sisteminden kaynaklanan çınlamalar olarak adlandırabiliriz. Dış orta ve iç kulak kaynaklı kafa içi sebepler, merkezi sinir sistemi ve metabolizma hastalıkları, kullanılan ilaçlar ile psikolojik sebepler de çınlamaya neden olabilir.

Kulak çınlaması her yaş grubundan insanın hayat kalitesini düşürebilir fakat çoğunlukla 60 yaş üzeri kişilerde rastlanmaktadır. Kulak çınlaması; konsantrasyon bozukluğu, aşırı duyarlılık, sese karşı yoğun hassasiyet, uykusuzluk, anksiyete bozukluğu hatta depresyona kadar birçok rahatsızlığa yol açabilir. Psikolojik olarak oluşan çınlama kişiyi intihara kadar sürükleyebildiği yönünde literatürde bilgiler yer alıyor.

Çınlama Teşhisi Nasıl Konuluyor?

Kulak çınlaması nasıl geçer diyorsanız ilk olarak gürültüden uzak durmanız gerekmektedir. Bununla birlikte kahve tüketimini de azaltmak da oldukça yararlı çözümler sunabiliyor.

Tanı ve teşhis için en az genel muayene kadar hastanın öyküsü de oldukça elzem bir konu. Daha sonra yapılan detaylı işitme testleri de tanı koymada yardımcı olabiliyor. MR, bilgisayarlı tomografi (BT) ve doppler ultrasonografi gibi test ve tetkiklere de bazı durumlarda başvurulabiliyor.

Kulak Çınlaması Tedavi

Kulak çınlaması bitkisel tedavi yöntemleri oldukça aratılan bir konu. Kulak çınlaması için ilaç isimleri sunmamız doğru bir yaklaşım olmayabilir. En iyi tedavi yöntemi doktora başvurmak. Doktorun yönlendirmesi doğrultusunda yapılan tedavi ve vereceği kulak çınlaması ilaçları ile tedavide daha doğru bir yol izlenebilir. Kulak çınlaması ilaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi yöntemlere başvurulabiliyor.

6 aydan daha uzun süren çınlamanın tedavisinde sorunu tamamen çözmenin bir yolu olmaması nedeniyle problemi mümkün mertebe en aza indirgemek hedefleniyor.

Kulak çınlamasının birçok tedavi yöntem olmasına karşın problemi kesin çözüme kavuşturma ihtimali oldukça düşük. Çınlama sebebiyle uykuya dalmada güçlük çekenler için kulaklıkla dinlenen ya da yatak yakınında yer alan aman sesleri, deniz dalgalara gibi sesler, şeble, yağmur veya yazlık gece sesleri alternatif seçenekler sunabilir.

Çınlamanın herhangi bir sebebi olduğu durumlarda cerrahi uygulanabilirken, sebebi belirlenemeyen çınlamalarda tabiri caizse ‘kaş yapayım derken göz çıkarmamak’ adına cerrahi yönteme başvurulmuyor. Problemi azaltmak daha faydalı tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?