Tıkanan Lavabo Açmak İçin Tüm Yöntemler

Tıkanan Lavabo Açmak İçin Tüm Yöntemler

Tıkanan lavabo açmakiçin uygulanan tüm yöntemleri yazımızda derledik. Hemen hemen herkesin sıkça yaşadığı bu tatsız durum, ortalığı savaş alanına çevirebilir. Ama size söyleyeceğimiz birkaç basit tüyo ile tıkanan lavabo açmak işkence olmaktan çıkıyor!

Bu yazıyı okumaya başladıysanız; sizin de tıkanmış lavaboile dertte demektir. Tıkananlavabolarya da evdeki giderler, bazen yaşamı çile haline getirebiliyor. Ancak bu problemlere üretilen çözümlerde gün geçtikçe artış göstermektedir. Kendi imkanlarınızla lavabo açmahakkında öğrenmek istediğiniz her bilgi yazımızda mevcut. Evde tıkalı lavabo nasıl açılır pratik yöntemler için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Lavabo açmanın kolay bir yolu mutlaka vardır. Ancak lavabo tıkanmadan önce önlem almak oldukça önem arz etmektedir. Peki lavabonun tıkanmasını önlemek içini ilk olarak ne yapmak gerekir?

Lavabonun içine lavaboyu tıkayacak çöpleri atmamak gerekir. Lavabonun tıkanmasına sebep olan en bilindik şey; çay taneleridir. Çay demleyip içmek, kuşkusuz Türk milletinin en sevdiği şeyler arasında yer alıyor. Sabah kahvaltıyla, beş çayıyla, yemek sonrası günün her saati sıkça tüketilen çay, lavabonuzu tıkayarak günlerinizi mahvedebilir. Demliklerinizi yıkarken çay artığını lavabonun içine boşaltmaktan uzak durunuz.

Bulaşıkları yıkarken ya da pisliğini akıtırken, pirinç taneleri başta olmak üzere yemek artıklarını da mümkün mertebe çöp kutusuna sıyırın. Öte yandan aşırı yağlı bulaşıklardaki yağı temizlemek ne kadar önemliyse lavabodaki yağı temizlemekte o kadar önemli. Çünkü lavaboda kalan yağlar donarak giderleri tıkayabilir. Bulaşık yıkama işlemi sona erdikten sonra lavabonuza kaynar su dökerek yıkayınız.

Lavabonuzu açmak için ille de tıkanmasını beklemeyin. Lavabo açıcısı satın alarak, lavabonuzu ara ara temizleyebilirsiniz. Bu şekilde eviniz savaş alanına dönmeden önlem alabilirsiniz.

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Lavabonuz tıkandı ve su gitmiyorsa; bu sorunu gidermek için oldukça doğal ve basit yöntemler olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Pompa ile lavabo açma:

Lavabo açmak için en basit yollardan biri pompadır. Zücaciyelerden kolayca edinebileceğiniz lavabo pompası ile tıkanan lavabonuzu kolayca açabilirsiniz. Lavaboyu tıkayan her neyse basınç yoluyla ortadan kaldırılır. Lavabonuz çok kısa bir süre zarfı içinde eski haline döner. Pompayı giderin ağzına yerleştirin lavabo açılana kadar çekip tekrar takarak pompalayın. Bu yöntem hem pratik hem de oldukça kolaydır.

Karbonat Tozu ile Lavabo açma

Tüm marketlerde kolayca bulabileceğiniz hatta evinizin bir köşesinde de bulundurduğunuz karbonat, sirke ve tuz ile tıkanmış lavaboyu kolayca açabilirsiniz. Lavaboyu bir tıpa yardımıyla kapatın. Sonrasında bir su bardağı karbonat ve bir bardak sirkeyi karıştırarak lavabonun giderine aktarın. Tıpayı çıkardıktan sonra yaklaşık 1 litre kadar kaynar suyu boşaltın. Bu şekilde tıkanmış giderler kolayca açılır. Büyük bir tıkanıklığın olmadığı durumda bir kaç denemeden sonra tıkanmış olan lavabonuz kolayca açılacaktır.

Limon Tuzu ile Lavabo Açma

1 su bardağı karbonat, yarım su bardağı su ve limon tuzu ile de tıkanmış lavabonuzu açabilirsiniz. Limon tuzu yerine normal ince tuz da kullanabilirsiniz. Evinizde hangisi mevcut ise lavabonuzu açmak için tercih edebilirsiniz. Karbonat tozu ile lavabo açma yöntemine oldukça benzerlik gösteren bu yöntemde bekleme süresi değişmektedir. Tuz işin içine girdiğinde birkaç saat beklemek faydalı olacaktır. Mutfaktaki tüm işlerinizi hallettikten sonra, mutfağa birkaç saat uğramayı düşünmediğinizde ya da gece yatarken hazırlayacağınız bu karşımın ardından iki bardak kaynar su dökerek, tıkanıklıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

Sirke ve tuz ile lavabo açmak için oldukça etkili sonuçlar doğurmaktadır. Ancak çok büyük tıkanıklığınız varsa bunun için pompa kullanmanız daha doğru olabilir. Ama siz yine de denemekten çekinmeyin.

Kaynar suyu döktükten sonra soğuk su dökerek tıkanıklığın açılıp açılmadığından emin olabilirsiniz. Tıkanıklık açılmadıysa pompadan destek almakta fayda var.

İnternette dolaşan bir diğer lavabo açma yöntemi olarak kola gösteriliyor. Ancak bu bilgi kirliliğinden öte bir şey değil. Kola ile lavabo açma diye bir yöntem yoktur. Kola basit bir tıkanıklığı bile çözemez.

Lavabo Açma Teli

Lavabo açmak için kullanacağınız bir diğer yöntem ise lavabo açma telidir. Lavabo açma telini hırdavat, nalburiye ve zücaciyelerden edinebilirsiniz. Lavabo teli her şekle girebilen bir teldir. Tıkalı olan yere bu teli soktuğunuzda tıkanıklık giderilecektir.

Yukarıda sıraladığımız gibi tıkanan lavaboyu açmanın birçok farklı yöntemi bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?