WBC yüksekliği ve WBC yüksekliği nedenleri?

WBC yüksekliği ve WBC yüksekliği nedenleri?

WBC yüksekliği nedir? Lökositler ve akyuvarlar olarak da adlandırılan beyaz kan hücreleri (WBC), bağışıklık sistemimim yapı taşıdır diyebiliriz. Vücuttaki virüsleri, bakteri ve mikropları ortadan kaldırarak, enfeksiyonlarla savaşmamıza destek olur.

White Blood Cell yani WBC, vücut savunmasından sorumlu beyaz kan hücreleridir. Ömrü 13 ila 20 gün arasında değişiklik göstermektedir.

WBC’nin belli bir seviyenin altında olması vücut savunmasının önemli derecede çöktüğünü gösterir.

Bir kan tahlili yaptırdınız ve sonuca baktığınızda lökositler ile birlikte alt gruplarının da sayısı yazmaktadır. Lökositler; Nötrofil, Eozinofil, Bazofil, Monosit ve Lenfosit olmak üzere 5 alt gruba ayrılır.

 • Nötrofiller (GRAN, granülositler):Genellikle bakteriyel enfeksiyonlar, kronik iltihabi durumlar, tümörler ve ilaçlara bağlı yükselir.
 • Lenfositler (LYMP):Çoğunlukla virüs enfeksiyonları, lenfoid lösemi, ilaç ve alerjik reaksiyonlarda yükselişe geçer.
 • Monositler (MON):İltihabi durumlar, enfeksiyonlar, kemik iliğinde kontrolsüz çoğalma ve tüberkülozda artış gösterir.
 • Eozinofiller (EO):Alerjik durumlar, astım, parazit ve bazı mantar enfeksiyonlarında artar.
 • Bazofiller (BASO):Alerjik ve aşırı duyarlılık reaksiyonları, bazı enfeksiyonlar ve tiroid bezinin yavaş çalışması durumlarında gözükür.

WBC’nin Olması Gereken Değerleri

Prematüre bebeklerde 9.00 – 30.00 mcL

 • 0-1 ay arası40 – 34.00 mcL
 • 2-12 ay arası00 – 19.50 mcL
 • 1-3 yaş arası00 – 17.50 mcL
 • 4-5 yaş arası50 – 15.50 mcL
 • 6-15 yaş arası 4.50 – 13.00 mcL
 • 15 yaş üstünde50 – 11.00 mcL

WBC’nin Yüksek Çıkmasına Neden Olan Faktörler

WBC yüksekliği birçok enfeksiyonlarda ve iltihabi hastalıklarda yükselebilir. Lökosit’in (WBC) yüksek çıkmasına yol açan sebepler

 • Vücuttaki iltihabi bir duruma reaksiyon gösterebilir
 • Lösemiye bağlı olarak
 • Kemik iliğinde lökositler için kullanılan ilaçlar sonucu artabilir

Enfeksiyonlar

Vücudun temel savunma hücreleri olması nedeniyle mikroplara karşı çoğalarak, onları ortadan kaldırmaya çalışırlar. Bu savunma, insan yaşamının sürdürülebilirliği için oldukça önem arz etmektedir.

Bademcik iltihabı, akut sinüzit, akut faranjit, zatürre, tüberküloz (verem), akut bronşit, böbreğe sıçrayan idrar yolları enfeksiyonları (pyelonefrit), yumuşak doku enfeksiyonu (selülit gibi), kemik enfeksiyonu, bazı barsak enfeksiyonları, apandisit, divertikülit, abseler gibi hastalık türlerinde daha da yükselişe geçebilirler.

Bu enfeksiyonların yanı sıra çoğunlukla ateş, titreme, kırgınlık, baş ağrısı gibi belirtiler de görülebilir.

İltihaplar (enflamasyon)

WBC yüksekliği herhangi bir mikrobik enfeksiyona bağlı olmadan da gelişen iltihabi durumlarda da görülebilir. Bu durumlar;

 • Ciddi travmaların ardından iltihap ve iyileşme süreci başlar. Böylece WBC’ler de yükselebilir.
 • Cilt altı kanamalara bağlı olarak da yükselebilir.
 • Eklem iltihapları da yüksek değerler için bir diğer sebep diyebiliriz.
 • Vücudun herhangi bir yerindeki damar tıkanıklığına bağlı olarak gelişen iltihaplanma süreçleri de WBC’nin yükselmesine sebep olabilir.
 • Pankreas iltihabı ve yanıklar WBC yüksekliği için sebeptir.

Dalağın Alınmış Olması

Yaşlanmış, ömrünü tamamlamış kan hücrelerinin yıkımında oldukça önemli rol oynayan dalağın ameliyat sonucu alınması ya da kendiliğinden işlevini kaybetmesi sonucunda WBC yüksekliğine rastlanabilir.

Lösemiler

Kemik iliğindeki beyaz kan hücrelerinin kontrolsüz çoğalması ve kana geçmesine bağlı olarak oluşan lösemilerde ciddi WBC yüksekliği görülebilir.

İlaçlar

Steroidler (kortizol gibi), epinefrin , nefes açmak için kullanılan albuterol, kan sulandırmak için kullanılan heparin, duygu durum düzenleyici olarak kullanılan lityum gibi ilaçlarda WBC değerleriyle oynamaktadır.

Stres

Stres WBC değerlerini ciddi ölçüde etkilemektedir. Özellikle de egzersiz yoluyla oluşan fiziksel stres, kortizon ve diğer hormon düzeylerini arttırıp kan dolaşımındaki WBC yüksekliği ortaya çıkabilir.

Sigara İçmek

Sigara içmenin zararlarını anlamakla bitiremeyiz herhalde. Bu zararlardan bir tanesi de WBC yüksekliğine yol açmasıdır. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ya da kronik bronşit veya amfizem gibi akciğer solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarabilir. Vücudunuz bu hastalıklara karşı kendini koruyabilmek için daha çok beyaz kan hücresi üretmek durumunda kalır.

WBC değerleri nasıl düşürülür?

WBC değerleriniz yüksekse ilk olarak bir dahiliye (iç hastalıkları) doktoruna gitmelisiniz. Doktor, yapacağı testlerden sonra kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin neden çoğaldığını tespit ederek, gerekli tedaviyi gerçekleştirecektir.

Enfeksiyonlar nedeniyle yükselişe geçen değerler için doktorun önerdiği antibiyotikler yeterli olabilmektedir. Kanser nedeniyle WBC değerleri yükseldiyse bu kez kemoterapi ya da radyoterapi uygulanması gerekmektedir.

Anti-inflamatuar yani iltihap giderici ilaçlar; iltihaptan kaynaklanan WBC yükselmesine yol açabilir. Bu durumda alternatif tedaviler uygulanmaktadır. WBC’nin aşırı yükseldiği durumlarda ise kan değişimi işlemi gerçekleşmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?