Babasız Büyüyen Çocuklar En Çok Neyin Eksikliğini Hisseder

Babasız Büyüyen Çocuklar En Çok Neyin Eksikliğini Hisseder

Baba ailenin yapı taşlarından birini oluşturur. Baba faktörünün herhangi bir sebepten ortadan kalkması birçok eksikliği de beraberinde getirir. Babasız büyüyen çocuklardaki eksiklikler cinsiyete göre farklılık gösterir.

Kız çocuklarında görülen eksiklikler

Toplumda bilinen ve sürekli dile getirilen “kız çocukları babalarına düşkün olur” sözü doğruluğunu korumaktadır. Bu durum kız çocuklarında daha çok duygusal yönde eksiklikler yaratır. Kız çocuklarının büyürken hayatına giren insanlara karşı hissedeceği güvensizlik çok muhtemeldir, daha erken olgunlaşırlar ve ileride kendisine eş olarak gördüğü insanda baba figürü, sahiplenme, koruma arayacaktır. Karşındaki insana sığınacak, böylece kendini güvende hissedecektir.

Erkek çocuklarında görülen eksiklikler

Babasız büyüyen erkek çocukları kız çocuklarına nazaran daha çok fiziksel ve psikolojik eksiklikler hissedebilir. Erkek çocuğunun örnek alacağı ilk model babasıdır. Babası olmadığı için ailenin diğer fertlerini, arkadaşlarını örnek olacaktır. Erkek çocuklarının ergenlik çağı daha zor geçebilir. Öfkeli, kavgacı olabilirler. Öfke patlamalarıyla, ses tonlarındaki değişim ve çoğu zaman yükselmelerle yaşadıkları eksikliğin üzerini kapatmaya çalışırlar.

Her çocukta aynı durum söz konusu değildir. Ailenin yetiştirme ve yönlendirme şekline göre değişebilir. Bazı babasız büyüyen erkek çocukları ileride ailesine bağlı kendi çocuklarıyla fazlasıyla ilgili olur. Kendi eksikliğini çocuklarında giderir.

Sonuç olarak ortak eksiklikler

Babasız büyüyen tüm çocuklar yaşıtlarına göre olgun ve olumsuzluklara karşı daha dirençlidirler. Olaylara daha çabuk ve kalıcı çözümler üretirler. Kaybetme korkusunu yaşadıkları için atacakları adımlarda bir değil birden çok düşünürler. İnsanlara karşı güvensizlik duyguları oldukça fazladır.

Baba sevgisinden mahrum kalmışlardır ve bu onlarda sevgi yoksunluğu yaratır. Kendilerini yaşıtlarından farklı görürler, onlara göre kendilerini eksik hissederler. Yanı sıra fiziksel sorunlar da yaşayabilirler. Bu çocukların en büyük eksiklikleri zaten babasızlık duygusunu yaşamış olmalarıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?