Faranjite Ne İyi Gelir? Faranjit Öksürüğüne Ne Iyi Gelir?

Ekinezya Çayı: Farenjite iyi gelen bitkisel tedaviler arasında en iyi bilineni Ekinezyadır. Ekinezya özellikle çay ile birlikte tüketildiğinde farenjit semptomlarını kısa sürede ortadan kaldırabilir

Faranjite Ne İyi Gelir?

Pek çok faydası bulunan nane, çiğnendiğinde farenjite de iyi gelmektedir. Nane boğaz ağrısını hafifletebilir ve kuru öksürüğü hafifletebilir. Nane demlenip çay şeklinde içilebilir.

Farenjite iyi gelen bitkisel tedaviler arasında en ünlü ve etkili bitkisel tedavi ekinezyadır. Özellikle çay ile içilen ekinezya, farenjit benzeri semptomları kısa sürede ortadan kaldırır. Ekinezya çayı ayrıca farenjitin iyileşme süresini kısaltır. Zerdeçal bitkisi ile tüketilen ekinezya çayı farenjite son derece iyi gelmektedir. Ekinezyayı çay şeklinde de tüketebilir veya ekinezya içeren spreylerle boğazınızı tedavi edebilirsiniz.  Farenjite iyi gelen bir diğer bitki çayı da adaçayıdır. Adaçayı, farenjite son derece etkili olan bitki çaylarından biridir. Adaçayı gargara olarak yapıp tüketebilirsiniz. Farenjit adaçayı ile tedavi edilir. Sık sık farenjit şikayetleriniz varsa günde 7-8 defa adaçayı çayını gargara olarak tüketerek tüm farenjit semptomlarınızı en aza indirebilirsiniz.

Ibrahim Saraçoğlu Faranjite Ne Iyi Gelir?

Ekinezya Çayı: Farenjite iyi gelen bitkisel tedaviler arasında Ekinezya en ünlü ve etkili bitkisel tedavidir. Özellikle çay ile içilen ekinezya, farenjit benzeri semptomları kısa sürede ortadan kaldırır. Ekinezya çayı ayrıca farenjitin iyileşme süresini kısaltır. Zerdeçal bitkisi ile tüketilen ekinezya çayı farenjite son derece iyi gelmektedir. Ekinezyayı çay şeklinde de tüketebilir veya dilerseniz ekinezya içeren spreyleri sıkarak boğazınızı tedavi edebilirsiniz.

Adaçayı: Farenjite iyi gelen bir diğer bitki çayı da adaçayıdır. Adaçayı, farenjite son derece etkili olan bitki çaylarından biridir. Adaçayı gargara olarak yapıp tüketebilirsiniz. Farenjit adaçayı ile tedavi edilir. Sık sık farenjit şikayetleriniz varsa günde 7-8 defa adaçayı çayını gargara olarak tüketerek tüm farenjit semptomlarınızı en aza indirebilirsiniz.

Zencefil: İnsan sağlığına da oldukça faydalı olan zencefil, farenjit için kullanılan bitkisel doğal yöntemlerden biridir. Zencefil, tıbbi bir kaynak olarak nitelendirilen bitkisel tedavi seçeneklerinden biridir. Farenjit de mikrop kırıcı özelliği olan bir besindir. Böylece farenjite neden olan mikropların boğazını temizlemeye yardımcı olur ve kişi kendini daha iyi hisseder. Zencefil ayrıca boğazı yatıştırır ve farenjitin iyileşme süresini azaltır.

Zerdeçal: Her derde deva olarak tanımlanan zerdeçal, farenjit tedavisinde kullanılmaktadır. Zerdeçal, mikroplara ve mikroplara karşı oldukça etkili olan bitki bazlı bir besindir. Zerdeçal, boğazdaki ve solunum yollarındaki her türlü iltihabı tedavi etmek için kullanılır. Zerdeçal tedavisi ile farenjit önemli ölçüde geçecek ve kişi kendini daha iyi hissedecektir. Zerdeçal ile sütü karıştırın. Daha sonra elde edilen karışımı karıştırın. Ortaya çıkan karışım farenjit için oldukça etkili bir karışımdır. Bu şekilde günde iki kez zerdeçal karışımı içerek farenjit semptomlarından kurtulabilirsiniz.

Fesleğen: Farenjite etkili olan ve farenjiti kısa sürede iyileştiren bir diğer bitkisel tedavi de fesleğendir. Fesleğen tam bir antioksidan olan besinler arasındadır. Evde kolaylıkla bulunabilen fesleğen ile farenjit rahatsızlıklarından kurtulmak mümkün. Fesleğen içerdiği magnezyum ile birlikte vücuttaki kan dolaşımını da hızlandırır. Farenjit kaynaklı boğaz ağrıları da fesleğen ile geçer.

Faranjit Için Hangi Ilaç Kullanılır?

Farenjit tedavisi için öncelikle patojen belirlenmelidir. Bakteriyel farenjit tedavisinde antibiyotik tedavisi kullanılır. Semptomların şiddetini hafifletmek için gargara, sprey, ağrı kesici gibi diğer ilaçlar reçete edilir. Viral hastalıklarda antibiyotik verilmez. Herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonuna eşlik edebilen bir hastalık olan farenjit, kronikleştiğinde tedavi süreci farklıdır ve daha zorlu bir süreç içerir. Her iki durumda da sigara içmemek, ortamı sürekli havalandırmak, toz ve çeşitli kimyasalları solumaktan kaçınmak önemlidir.

Primer viral veya sekonder bakteriyel enfeksiyona bağlı pnömoninin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ani ateş, baş ağrısı ve miyalji (kas ağrısı) şikayetleri ile başlar. Daha sonra boğaz ağrısı, halsizlik, titreme, terleme, kuru öksürük ve burun akıntısı gibi belirtilerle devam eder. Lenfadenopati (lenf düğümlerinin şişmesi) gözlenmez. Bulgular genellikle 3-5 gün içinde düzelir. Ağır vakalarda ve komplikasyon açısından risk gruplarında antiviral ilaçlar (zanamivir, oseltamivir) kullanılabilir. Bu grup ilaçlara ilk 2 gün içinde başlanırsa, takip eden 2 gün içinde semptomlar geriler. Tedavi her hasta için planlanmalıdır. En iyi korunma yöntemi aşıdır. Aşıların etkinliği %70-100 arasındadır. Kronik kardiyopulmoner hastalıkları, metabolik bozuklukları, bağışıklık yetmezliği olanlar, grip mevsiminde gebeliğin 2. ve 3. trimesterinde olanlar, sağlık çalışanları ve evde yüksek riskli hastalara bakan kişilere aşı önerilir.

Boğaz Faranjitine Hangi Ilaç Iyi Gelir?

Hava yollarının iltihaplanmasının neden olduğu farenjit için bazı ev uygulamalarını takip ederek semptomları hafifletmek mümkündür. Viral farenjite iyi gelen kullanımlar arasında en popüler olanı bol sıvı tüketmek. Ayrıca et suyu ile çorba içmek ve sıcak tuzlu su ile gargara içmek geçici farenjit için etkilidir. Öyleyse; 1 çay bardağı suya 1 tatlı kaşığı tuz ekleyip karıştırıp gargara yapmakta fayda var. Farenjit semptomları olan hastaların dinlenmeleri ve odayı nemli tutmaları da önemlidir. Ne tür farenjit vardır? İki tip farenjit vardır. Akut farenjit, ilerlemiş hastalığın bir tanımıdır. Ancak sıklıkla aynı semptomlarla gelen tipe kronik farenjit denir. İki farenjit tipinin semptomları benzer olsa da birbirinden tamamen farklı semptomları da vardır. Kronik farenjit belirtileri nelerdir? Öksürük: Akut farenjitin aksine öksürük, kronik farenjitin ana semptomudur. Bu öksürük aralıklıdır ve birçok kez tekrarlanabilir. Sürekli öksürük nedeniyle boğazda gıdıklanma ve yanma hissi de oluşabilir. Nane ve boğazı rahatlatan özel spreyler bu işlemde kullanılabilir. Yutma güçlüğü ve iştahsızlık: Boğazı tamamen etkileyen kronik farenjit ile yutma güçlüğü yüksek yoğunlukta hissedilebilir. Bunun sonucunda kişilerin beslenme alışkanlıkları değişir ve iştahsızlık meydana gelebilir. Boğazınıza bir şey sıkışmış gibi hissetmek başka bir yaygın semptomdur. Hastalık duygularının yoğun olduğu dönemlerde sıvı beslenmeye dikkat edilmelidir. Ses kısıklığı ve halsizlik: Ses kısıklığı özellikle çocuklarda ve kadınlarda görülebilir. Ses kısıklığı kişiye bağlı olarak birkaç saat veya gün sürebilir. Çok ve yüksek sesle konuşan kişilerde "ses yorgunluğu" adı verilen özel bir durum oluşur. Akut farenjit belirtileri nelerdir? Boğazdaki lekeler: Akut farenjitle ilişkili semptomların çoğu, kronik farenjitten farklı olabilir. Başlangıçta bunlar boğazın önünde veya arkasında oluşan lekelerdir. Lekelerin çoğu gri renktedir. Bademciklerin şişmesi: Akut farenjitin ana belirtileri gribe paralel olabilir. Örnekler, bademciklerin şişmesi ve boğazda yanma hissi gibi semptomları içerir. Enflamasyon: Akut farenjitli hastalar çok daha yüksek inflamasyon riski altındadır. İltihaplı lenf düğümleri boğazın herhangi bir yerinde görünebilir. Enfeksiyon riski nedeniyle hastaların gözetim altında tutulması gerekebilir.

Faranjitten Nasıl Kurtulur?

Farenjitten bir an önce kurtulmak için sigara ve benzeri tütün ürünlerinden uzak durmak gerekir. İçerdiği kirleticiler ile boğaz iltihabına neden olur. Solunum yollarını da etkileyen sigara, farenjitin önlenmesinde son derece önemlidir ve mutlaka bırakılmalıdır. Sürekli sigara içiyorsanız, farenjit semptomları yaygındır. Farenjitten hemen kurtulmak istiyorsanız boğaz ağrısından kurtulmak için tuzlu su ile gargara yapın. Tuzlu su ile gargara yapmak farenjitin kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Enflamasyon da tuzla giderilir. Alkolden uzak durarak farenjiti de önleyebilirsiniz. Alkol almayarak farenjitin gelişmesini engelleyebilir ve solunum yollarınızı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bu nedenle, eğer içiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede içmeyi bırakmalısınız. Bazı tozlar ve partiküller farenjite neden olabilir. Bölgeyi sık sık havalandırarak boğaz ağrısı gibi semptomları önleyebilirsiniz.

Faranjit Hastalarının Yememesi Gerekenler

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar: Sigara ve alkol gibi son derece zararlı alışkanlıkların sık sık tüketilmesi, her iki farenjit türü için de bir risk faktörüdür. Bu iki alışkanlığın özellikle enfekte lenf nodlarının oluşumuna etkisi oldukça fazladır. Dişeti çekilmeleri: Periodontolojinin alanına giren dişeti çekilmeleri, direkt olarak birçok hastalığa neden olur. Bu hastalıklardan biri de akut farenjittir. Müdahale zamanında yapılmazsa diş etlerinden gelen iltihap boyun ve boyun bölgesine yayılabilir. Kirli hava: Kirli havanın yanı sıra aşırı kuru havalarda dışarıda olmak boğaz ağrısına neden olur. Bu tür hava koşullarında bol sıvı içmekten boğaz bölgesinin kuru kalmamasına özen gösterilmelidir.

Akut veya kronik farenjit teşhisi konmadan önce hastanın tıbbi öyküsü öğrenilir. Doktor daha sonra fizik muayene ile farenjit teşhisi koyabilir. Doktor gerekli görürse bazı testler isteyebilir. Doktorun isteyebileceği testler şunları içerir: boğaz sürüntüsü, kan testi, akciğer röntgeni ve kültür antibiyogram testi.

Farenjit bulaşıcı bir hastalık olarak bilinir. İlerledikçe bronşite dönüşme ihtimali olduğundan erken tedavi gerektiren bir hastalık olduğu da bilinmektedir. Farenjit hastalarının bu hastalığa yakalanmasının ana nedeninin viral nedenler olduğu gösterilmiştir. Ayrıca farenjit nedenleri arasında bakteriyel nedenlerin de olduğu uzmanlar tarafından doğrulanmıştır. Bu hastalığın insanlarda ortaya çıkmasının birkaç nedeni vardır. Bazıları; Sigara içmek, tozlu yerler, çok sıcak veya soğuk yemek yemek.

Faranjit Öksürüğüne Ne Iyi Gelir

Ekinezya Çayı: Farenjite iyi gelen bitkisel tedaviler arasında en iyi bilineni Ekinezyadır. Ekinezya özellikle çay ile birlikte tüketildiğinde farenjit semptomlarını kısa sürede ortadan kaldırabilir.

Farenjit, yutma güçlüğü, boğazda yanma hissi, ağrı ve kaşıntıya neden olan bir durumdur. Ayrıca genellikle soğuk algınlığı ile ortaya çıkan farenjit, koksaki veya mononükleoz gibi boğaz ağrısının sonucu olabilir.

Faranjit Belirtileri

Farenjitin en önemli belirtileri kuşkusuz boğazda batma ve yanma, yutma güçlüğü, burunda damlama, boğaz ağrısı, öksürük, ateş, boğazda kuruluk, kaşıntı ve yabancı cisim sızıyormuş hissidir. Ayrıca halsizlik, yorgunluk ve eklem ağrıları gibi genel belirtiler de ortaya çıkar.

Boğazda yanma, batma, ağrı ve ateş, farenjitin en belirgin özellikleri arasındadır. Koronavirüsün de belirtileri arasında yer alan bu bulgular, insanların hastalıkları karıştırmasına ve dolayısıyla endişe duymasına neden oluyor. Pandeminin etkilerinin yoğunlaştığı bu günlerde dikkatli olmak ve hastalık belirtileri varsa uzman bir doktora başvurmak çok önemlidir. Memorial Şişli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Prof. doktor Yavuz Selim Pata, farenjit ve Covid-19 enfeksiyonu belirtileri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar hakkında bilgi verdi.

Kronik Faranjite Ne Iyi Gelir

Halk arasında boğaz ağrısı olarak bilinen farenjit, boğaz bölgesinin iltihaplanmasına verilen isimdir. Farenjit, hastalığın süresine göre ikiye ayrılır. Farenjit yeni geliştiyse ve ciddi rahatsızlığa neden olduysa, durum "akut farenjit" olarak bilinir. Ancak uzun süreli ve çok ciddi olmayan şikayetlerde bu tablo “kronik farenjit” olarak da anılır. Akut farenjit genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Kronik farenjitte enfeksiyöz faktörler rol oynar, ancak genellikle tahriş edici bir faktör mevcuttur. Bu faktörler, sigara ve alkol tüketimi, kuru ve kirli hava gibi faktörleri içerir. Viral farenjit genellikle birkaç hafta içinde kendi kendine geçer, ancak bakteriyel farenjitten kaynaklanan komplikasyonları önlemek için antibiyotik gerekebilir.

Diğer İçerikler

Ekinezya Çayı: Farenjite iyi gelen bitkisel tedaviler arasında en iyi bilineni Ekinezyadır. Ekinezya özellikle çay ile birlikte tüketildiğinde farenjit semptomlarını kısa sürede ortadan kaldırabilir
Emedur Nasıl Kullanılır Aç Mı Tok Mu
Emedur Nedir?İlacın aktif maddesi trimetobenzamid hidroklorürdür. Emedur 200 mg film kaplı tablet, beyinde bulantı ve kusmayı teti
Devamını Oku
Ekinezya Çayı: Farenjite iyi gelen bitkisel tedaviler arasında en iyi bilineni Ekinezyadır. Ekinezya özellikle çay ile birlikte tüketildiğinde farenjit semptomlarını kısa sürede ortadan kaldırabilir
Dişi En Çabuk Ne Beyazlatır?
Diş BeyazlatmaDiş beyazlatma, zamanla beyazlığını kaybetmiş dişlerin görünümünü geri kazandırma yöntemidir. Zamanla dişlerin mine
Devamını Oku
Ekinezya Çayı: Farenjite iyi gelen bitkisel tedaviler arasında en iyi bilineni Ekinezyadır. Ekinezya özellikle çay ile birlikte tüketildiğinde farenjit semptomlarını kısa sürede ortadan kaldırabilir
Siyatik Ağrısı Neden Olur? Siyatik Ağrısına Yürüyüş Iyi Gelir Mi?
Siyatik Ağrısı Neden OlurVücudun en önemli sinirlerinden biri olan ve belden topuğa kadar uzanan siyatik sinirine baskı veya hasar
Devamını Oku
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yorumlar
0 Yorum
Çerez Politikası Kadında Moda olarak internet sitemizde çerez kullanmaktayız. Bu Çerez Politikası ("Politika") Kadında Moda tarafından yönetilen https://www.kadindamoda.com adresli internet sitesi için geçerli olup çerezler işbu Politika'da belirtilen şekilde kullanılacaktır.

Kabul Ediyorum