Göz Altı Torbalarınıza Savaş Açın! Göz Altı Torbaları Tedavisi

Göz Altı Torbalarınıza Savaş Açın! Göz Altı Torbaları Tedavisi

Göz altı torbalarıyla baş etmenin yollarını anlatıyoruz, hazır mısınız? Baş belası göz torbaları; kimimizle bütünleşirken, kimiz için ise en olmadık yerde ortaya çıkıyor. Uykusuzluk, yorgunluk, ağlamak, ani ısı değişimleri, kötü beslenme, uyku düzeni gibi durumların neden olduğu gözaltı torbalarından nasıl kurtuluruz?

Gözaltı torbaları için tabiri caizse davetsiz misafir diyebiliriz. Dikkatinizi çekerim ‘misafir’ diyoruz. Çünkü gözaltı torbalarından kurtulmanın çok kolay yolları var.

Özellikle kadınlar çoğunlukla gözaltı torbalarından kurtulmak için krem gibi uygulamalar yaparak kurtulamaya çalışırlar. Gözaltı torbalarınızı yok edebileceğiniz çok faydalı kremler olabilir ancak biz bu kremler yerine mutfağınızdaki sihirli dokunuşlardan bahsedeceğiz. Üstelik çokta ekonomik; çünkü sıralayacağımız tavsiyeler, mutfağınızın olmazsa olmaz parçaları..

GÖZ ALTI TORBALARI NEDEN OLUR?

 • Genetik
 • Uykusuzluk
 • Alerji
 • Yaşlanma
 • Böbrek hastalıkları
 • Vücudun susuz kalması
 • Menopoz ve hamilelik gibi hormonel değişiklikler
 • Kronik sinüzit
 • Troid
 • Cilt hastalıkları
 • Aşırı tuzlu besinler
 • Ağlamak
 • İlaçların yan etkileri
 • Göz kapaklarının iltihaplanması
 • Göz çevresinde tümör
 • Gözü çok çalıştıran faaliyetler

GÖZ ALTI TORBALARI TEDAVİSİ

Bu davetsiz misafirler yüzünden çantamızdan ayırmadığımız şeylerin başında gözaltı kapatıcıları geliyor. Çünkü insanın görünüşünü olumsuz etkileyen gözaltı torbaları; kişinin olduğundan daha yaşlı, yorgun ve mutsuz görünmesine sebep olur. Bu problem pekte hoş karşılanacak bir durum değil. Biz de bu nedenle göz torbalarını saklamak için 40 takla atmak yerine onlardan kurtulmanın püf noktalarını açıklayacağız.

Patates

Yanlış görmüyorsunuz, patates ile göz altı torbalarından kurtulabilirsiniz. Patateste bulunan nişasta, göz altı torbalarını gideren inflamatuar özellikleri taşımaktadır. Bununla birlikte göz altındaki koyu halkaların renginin açılmasını da sağlıyor.

Bir adet orta boy patatesin kabuğunu soyduktan sonra rendeleyin. Rendelediğiniz patatesleri, temiz bir tülbentle sararak göz kapaklarınıza koyun. Gün içinde birkaç kez, 3-5 dakika bu uygulamayı yaparak daha aydınlık bakışlara sahip olabilirsiniz.

Çay Poşetleri

Çay poşetlerini göz kapaklarınıza koyarak, yorgunluktan, bakterilerden ve göz altı morluklarından kurtulabilirsiniz. Önce keyif çayınızı için, ardından da demlenmiş çay poşetini göz altı torbalarınızı göz kapaklarınıza koyarak morluklara savaş açabilirsiniz.

Salatalık

Salatalıkta bulunan enzimler, iltihaplanmayı azaltır ve cildi sıkılaştırır. Salatalık, göz altı torbalarının, şişliklerinin yanı sıra; morlukları da tedavi edici özelliğe sahiptir. Sudan geçirdiğiniz salatalığı kalın dilimler halinde kesin ve buzlukta 15-30 dakika bekletin. Soğutulmuş salatalıkları göz kapaklarınızın üzerinde vücut ısısıyla eşit hale gelene kadar bekletin. Aralıklarla bu uygulamayı tekrarlayın.

Su

Su hayattır diye boşuna demiyor büyüklerimiz. Yaşam kaynağımız su; göz altı şişliklerinden kurtulmak içinde oldukça etkili bir yöntemdir. Vücudumuzdaki su azlığı; yüz bölgesi ve göz çevresinde ödem oluşmasına yol açar. Buna paralel olarak ise göz altı torbaları ortaya çıkar ya da var olanı daha da belirginleşir. Su vücuttaki toksinlerin atılmasına da aracılık eder. Bu nedenle uzmanlar günde 8-10 bardak su içilmesini öneriyor.

Kaşık

Kaşık ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Ancak yanlış görmüyorsunuz. Soğutulmuş kaşık kullanmak göz çevresindeki şişlikleri indirir. Uygulaması oldukça basit olan bu yöntem ile, cildimize soğuk baskı yapıp, kılcal damarların büzüşmesini sağlayabiliriz. Bu şekilde cilt daha sıkı ve gergin bir hale gelir.

Buzlukta 20 dakika kadar beklettiğiniz 5-6 adet metal kaşığı, gözünüzün üzerine bombeli yeri göz altılarına değecek şekilde yerleştirin. Kaşıklar vücut ısınızla eşitlendiğinde diğer kaşıkla yer değiştirin.

Soğuk Su

Soğuk su, damarlarda büzüşme sağlayacağı için kılcal damarlarınızdaki kanın geri çekilmesine yardımcı olur. Bu uygulama göz altı torbaları için oldukça etkili bir yöntemdir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?