Eczaneden Alınan Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Hamilelik testi için en uygun zaman gündüzdür. Günün ilerleyen saatlerinde yapılan bir gebelik testi, çok fazla su içilmesine bağlı olarak idrarda fazla su olması nedeniyle olumsuz sonuçlanabilir

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi, hamile olduğundan şüphelenilen kadınlarda tereddütleri gidermek için yapılan bir testtir. Gebelik testleri anne adaylarının kendi başlarına yapabileceği şekilde veya hastane ortamı gerektiren bir şekilde yapılabilir. Hamilelik testinden sonra, hamile olup olmadığınızı test etmek için idrarınızı kullanabilirsiniz. Test çubuğunu idrar yolunuza sokmanız veya test çubuğunu idrarla dolu bir kaba 5-10 saniye batırmanız gerekecektir.

Genellikle tek bir satır veya bir çift satır görünür. Bazı testlerde artı veya eksi işareti de görünebilir. Yani yapılan teste bağlı olarak farklı sonuç işaretleri olabilir. Bu hamile olup olmadığınızı belirleyecektir. Evde test kiti ile hazırlanmış bir kimyasal şeride idrarınızın bir damlasını koyarsınız. Stripin sonucu göstermesi genellikle 1 veya 2 dakika sürer. Test için ilk sabah idrarınızı kullanarak doğru sonuç alma şansınızı artırabilirsiniz. Bu idrar gece boyunca mesanenizde birikmiştir. Hamileyken, günün ilerleyen saatlerinde toplanan idrardan daha fazla hCG içerir. Evde hamilelik testi ve doktorunuz tarafından kullanılan idrarda hamilelik testi benzerdir. Her ikisi de hCG'yi tespit edebilir. En yaygın kitler, tuvalete işerken idrar akışınızda tuttuğunuz bir test şeridi veya daldırma çubuğu kullanır.

Eczaneden Alınan Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Hamilelik testi için en uygun zaman gündüzdür. Günün ilerleyen saatlerinde yapılan bir gebelik testi, çok fazla su içilmesine bağlı olarak idrarda fazla su olması nedeniyle olumsuz sonuçlanabilir. Gecikmiş adet görme, kadınların hamile kalmasının ana nedenlerinden biridir. Düzenli gebe kalan kadınlar adet dönemlerinin 6. gününden sonra gebelik testi yaptırabilirler. Bazı durumlarda HCG hormonu ve yumurtanın geç döllenmesi nedeniyle idrarda gebelik görülmeyebilir. Araştırmalara göre gebelik testinden en doğru sonuçların alınabilmesi için testin adet döneminden bir hafta sonra yapılması gerekmektedir. Test sabah kalktıktan hemen sonra yapılır ve sonuç en doğru sonuç yani gece boyunca idrarda HCG hormonunun birikmesidir. Adet düzensizliği yaşayan kişiler son cinsel ilişkiden 21 gün sonra gebelik testi yaptırmalıdır.

Kandaki ve idrardaki hamilelik hormonu seviyelerinin yükselmesi biraz zaman alabileceğinden hamilelik testi yaptırmak için acele etmeyin. Rahim içine girdikten sonra salgılanan HCG hormonu ancak anne kanından geçebilir. Hamile kalmasına rağmen, kana ve idrara geçmesi birkaç gün sürebilir. Hamilelik testi için eczaneye gitmeniz yeterlidir. Reçetesiz ucuza gebelik testi yaptırabilirsiniz. İdrarda insan koryonik gonadotropin adı verilen bir hormonu ölçer. Ancak bu testler kalitatiftir ve sonuçlar gebelik için pozitif veya negatiftir. Birçok kadın evde test kitlerinin mahremiyetini, rahatlığını ve hızlı sonuçlarını tercih eder. Evde hamilelik testleri, doktorlar tarafından yapılan kan testleri kadar doğru değildir. Ayrıca hamileliğinizin beklendiği gibi gelişip gelişmediğinden de emin olamazlar. HCG hormonu, gebe kaldıktan yaklaşık 2 hafta sonra idrarda tespit edilebilir.

Evde Yapılan Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi idrar örneği ile yapılır. Sabah ilk idrarınızda yapılırsa, idrarda gebelik testinin daha güvenilir olması muhtemeldir. Evde gebelik testi yapan anne adayları steril bir kapta idrar yapmalıdır. Hamilelik testinin sonucu, renk değişikliğini gösteren çizginin varlığı ile belirtilir. Tek çizgi sonucun negatif, çift çizgi ise pozitif olduğu anlamına gelir. Evde yapılan gebelik testlerinde hata payı olabilir, bu nedenle size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

Hamilelik Testi Kaç Dk Belli Olur?

Hamilelik testi 2 şekilde yapılabilir. Birinci yöntem basit ve güvenirliliğin daha düşük olduğu durum olan eczaneden hamilelik testi kitlerinden almaktır. İkinci yöntem ise daha basit zor ve daha güvenilir yöntem olan hastanede kan testi ile hamilelik testi yapılmasıdır. Evde yaptığının idrar yoluyla gebelik testinin sonucu 5 dakika içerisinde kendini belli etmektedir. Sonucu tekrar tekrar yaparak doğruluk oranını arttırabilirsiniz. Kan testi vererek hamile olduğunuzu öğrenmeniz ise hastanenin yoğunluğuna göre değişmekle beraber genelde 1 saat içerisinde belli olacaktır.

Tek Çizgi Hamile Mi?

İdrarda gebelik testinde tek bir çizgi negatif, yani gebelik yok demektir. Bununla birlikte, erken gebelik testleri yanlış sonuçlara yol açabileceğinden, beklenen adet tarihinin ertelenmesi durumunda gebelik testinin yapılması gerektiğini unutmamak önemlidir. İdeal olarak, beklenen adet tarihi en az 1 hafta gecikmişse idrarda gebelik testleri yapılmalıdır.

Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Parmak (el) gebelik (hamilelik) testi yapmak için ellerinizi yıkayın, rahatlayın ve vajinanıza bir veya iki parmağınızı sokun. Parmak (el) hamilelik (hamilelik) testi yapmak istiyorsanız, orta parmağınızı kullanmanız en iyi seçeneğinizdir. Orta parmağınız genellikle en uzun olduğu için hamilelik testinde en iyi sonucu verir. En önemli şey ellerinizin ve tırnaklarınızın temiz ve kuru olmasıdır. Parmakla gebelik testinin doğru bir test sonucu olmadığını ve yalnızca bir tahmin olduğunu unutmamak önemlidir.

Limonla Hamilelik Testi

Şeffaf plastik bir bardağa idrar yapın ve küçük bir limonu ikiye bölün. Bunun bir kısmını idrarınıza sıkın. Tortular veya minik granüller idrarın dibine çöktüğünde iyi haber! Hamilesiniz... Gecikmiş adet kanaması, hamileliğin ilk şüphelenilen belirtilerinden biri, bazı kişilerin evlerinde hamilelik testlerini yanlarında götürmelerine neden olabilir. Evde crone yöntemiyle yapılan eski moda gebelik testleri olan limon ve kabartma tozu ile yapılan gebelik testinin limon suyundaki hacimsel asit dengesini geri kazanmasına yardımcı olur. Normal idrardaki asit hacmi limon suyundaki asitten daha fazladır. Ancak hamile bir kadının idrarındaki asit normal insan idrarından daha az asidik olduğu için bu aşamada limonlu bir hamilelik testi devreye girer.

Limonla Hamilelik Testi

Elle Yapilan Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Çoğul gebeliklerde serviksin kısalıp kısalmadığını anlamak için abdominal sonografi ile birlikte vajinal sonografi yapılabilir. Benzer şekilde bir risk varsa anne adaylarında 20-23'tür. Rahim ağzının uzunluğu, yaklaşık haftalarca vajinal ultrason ile ölçülebilir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır

Gece idrarda biriken hCG hormonu, idrar testlerinden en etkili sonuçları almanızı sağlar. Bu testi kullanırken sabahın erken saatlerini tercih edebilirsiniz. Adet düzensizliğiniz varsa, son cinsel ilişkinizden 21 gün sonra gebelik testi yaptırabilirsiniz. Hamilelik testleri kan veya idrarda yapılabilir. Kan testi, idrar testinden daha hassas ve daha güvenilirdir. İdrarda gebelik testi yaptırmak için uygun zaman adetin ortalama 1 hafta ertelenmesidir. Adetiniz geciktiyse ve hamilelik şüpheleriniz arttıysa evde hamilelik testi yapabilirsiniz. Adet gecikmesinin ilk gününden önce veya beklenen gebe kalma gününden yaklaşık 2 hafta sonra bir gebelik testi yapılacaktır. Zigot rahim duvarına yapışana kadar hCG hormonu salınmaz, bu nedenle hamileliğin 10. gününden önce herhangi bir test veya başka testler yapılmamalıdır.

Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır

Erken gebelik testi evde yapılan gebelik testlerinden biridir. Normal bir gebelik testi yapmadan önce adetin ertelenmesini beklemeniz gerekir. Ancak birçok kadın için bu dönemlerde geçen her dakika çok önemlidir. Çoğu durumda erken gebelik testi tercih edilir çünkü hamileliği daha erken tespit edebilir. Çünkü erken gebelik testi, beklenen adet kanamasından 5 gün önce hamileliği tespit edebilir. Erken gebelik testi sadece bir tür evde gebelik testidir. Bu test hamile kalabilecek kadınlar tarafından kullanılır. Normal gebelik testinden önce yapıldı. Normal bir gebelik testinin aksine adet döneminden önce yapılmalıdır.

Hamilelik Testi Nasıl Anlaşilir

Hamilelik testi idrar örneği ile yapılır. Sabah ilk idrarınızda yapılırsa, idrarda gebelik testinin daha güvenilir olması muhtemeldir. Evde gebelik testi yapan anne adayları steril bir kapta idrar yapmalıdır. Hamilelik testinin sonucu, renk değişikliğini gösteren çizginin varlığı ile belirtilir. Tek satır olumsuz sonuç, çift satır ise olumlu sonuç anlamına gelir. Evde yapılan gebelik testlerinin bir hata payı olabilir, bu nedenle size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

Tuzla Gebelik Testi

İdrar başka bir kaba dökülür. İdrar ve tuz karıştırılır. Birkaç dakika sonra reaksiyon idrarda kontrol edilir. Tuz idrarda çözülmezse ve bu şekilde kalırsa hamilesiniz. Tuz çözülürse, hamilelik sonucu olumsuz olacaktır. Eskiden bu yöntem sabah kalktığınızda ilk idrarla yapılırdı. İlk idrarın her zaman doğru sonucu verdiği varsayılır.

Diğer İçerikler

Hamilelik testi için en uygun zaman gündüzdür. Günün ilerleyen saatlerinde yapılan bir gebelik testi, çok fazla su içilmesine bağlı olarak idrarda fazla su olması nedeniyle olumsuz sonuçlanabilir
Muscoflex Duo Jel Kas Gevşetici Mi
Muscoflex Duo Jel Nedir?Muscoflex Duo Gel artrit, eklem dışı romatizma ve omurganın ağrılı hastalıklarında kullanılan bir kremdir.
Devamını Oku
Sivilce probleminiz varsa sıcak duşlardan kaçının. Sıcak su bir yandan sebum adı verilen ve gözeneklerde sivilce oluşumuna neden olan yağı temizlerken diğer yandan sebum üretiminin artmasına neden olur.
Sıcak Duş Soğuk Algınlığına Iyi Gelir Mi?
Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?Soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmenin bazı yolları vardır. Öncelikle ilk önemli kural evde di
Devamını Oku
Kafein ve gazlı içecekler, annelerin kaçınması gereken bir diğer yiyecek alanıdır. Kafein içeren yiyeceklerin bebeklerde şişkinliğe neden olması yaygındır. Ayrıca sinirlilik ve rahatsızlık hissi de bu gıdaların bir diğer fayd
Bebekte Gaz Sancısı? Erkek Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?
Bebekte Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin gazları, anne sütü ve bebek maması karışımı ile beslen
Devamını Oku
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yorumlar
0 Yorum
Çerez Politikası Kadında Moda olarak internet sitemizde çerez kullanmaktayız. Bu Çerez Politikası ("Politika") Kadında Moda tarafından yönetilen https://www.kadindamoda.com adresli internet sitesi için geçerli olup çerezler işbu Politika'da belirtilen şekilde kullanılacaktır.

Kabul Ediyorum