Kadın Hayatında Hormonların Önemi

Kadın Hayatında Hormonların Önemi

Hormonlar, kadınların hayatında büyük bir yer taşımaktadır. Bazı uzmanlara göre hormon durumları kadınları adeta yönetmektedir. Vücutta bulunan özel bezler tarafından salgılanan hormonlar, kana karışmaktadır. Organlar ve dokular üzerinde düzenleyici olarak görev yapmaktadır. Ergenlik döneminde ve sonrasında vücudunuzda meydana gelen tüm değişimler hormonlar sayesinde gelişmektedir.

Hormon bozuklukları büyüme ve gelişmede büyük sorunlara neden olabilmektedir. Hormonlar sadece fiziksel rahatsızlıklar değil psikolojik rahatsızlıklara da neden olabilmektedir.

Kadının Hayatındaki Önemli Evreler

Kadının hayatında yetişkinlik, menopoz ve sonrası en etkin dönemler olarak görülmektedir. Kadınların bu önemli evrelerini kendileri değil, hormonları yönetmektedir. Kadınları erkeklerden ayıran iki önemli hormondur. Östrojen ve progesteron hormonları kadınları erkeklerden ayırmaktadır. Genç kızlık ve yetişkinlik dönemlerinde bu iki hormon sürekleri salgılanmaktadır. Kadınların ruh halleri de bu iki hormonun salgılanması ile değişiklikler göstermektedir.

Kadınların hayatını yöneten hormonlar, ömürleri boyunca hayatlarında önemli bir yere sahip olmaktadır.

Adet Görme ve Hormon Değişiklikleri

Adet döneminde kadınlar sıkıntılı bir döneme giriş yaparlar. Vücutta meydana gelen sancı ve ağrılar, kadınların günlük hayatlarını etkilemektedir. Östrojen ve progesteron hormonları adet döneminde yaşanan ruhsal değişimler, genellikle görülen sinirlilik halinin de sebebi olarak bilinmektedir.

Adet dönemi dışında bu iki hormonda meydana gelen değişiklikler menopoz döneminde de kadınların ruh dünyasını yakından etkilemektedir. Adet sonrası dönemlerde kadınlar daha uysaldır. Bu dönemlerde kadınların verimliliği ve üretimi artış göstermektedir.

Menopoz Dönemi Sonrasında Hormonlar

Östrojen ve progestoron hormonları genç kızlık ve yetişkinlik dönemlerinde kadınlarda yer almaktadır. Menopoz dönemi sonrasında bu iki hormon kadın vücudunu terk etmektedir. Bu iki hormonun vücuttan çekilmesi ile birlikte kadınların yaşlanma süreçleri de başlamış olmaktadır.

Bu iki hormonun vücuttan çekilişi, kalp – damar hastalıkları risklerini, kemiklerde erime gibi sağlık sorunu risklerini de artırmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?