Saç Boyası Abdest Geçirir Mi ?

Saç Boyası Abdest Geçirir Mi ?

Tartışılan konu olan ve senelerdir sonuca varılamayan soru saç boyası abdest geçirir mi geçirmez mi? İki kutba ayırdı bu soru insanları bir taraf evet diyenler ve diğer tarafta ise hayır diyenler. Sonunda diyanet bu duruma el koydu ve bir sonuca insanlar varabildiler.

Diyanet İşleri Saç Boyası Ve Abdest Konusunda Ne Diyor?

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı senelerdir tartışıla konuya fetvasıyla noktayı koydu. İçerisinde dinen sakınca bulunmayan kir, pislik barındırmayan, harama girmeyen kan gibi pis madde bulundurmayan saça renk verecek şeyler kına, saç boyası gibi maddeler saça uygulandığında derinin üstünde herhangi bir tabaka oluşturmaması dâhilinde abdeste mani değildir caizdir. Kına gibi saç boyası da iyice durulandıktan sonra kirli bir su değil temiz ve berrak bir su akıyorsa caizdir. Deride tabaka bırakan maddeler sadece abdeste uygun değildir.

Dikkat edilecek hususlar nelerdir? Boyalı saça mesh yapılabilir mi?

Verilen fetvadan anlaşılana göre edilecek hareketle boyanın abdeste mani olmayacak içeriklere sahip olması gerekmektedir. Deriye tabaka oluşturacak ve duruladıktan sonra deriden suyla akıp gitmeyecek olan boyalar abdeste engeldir. Bu yüzde mesh edilemez. Abdeste mani olan tabakaların temizlenmesi icap eder.

Saç boyası su geçirir mi?

Boya kremsi bir yapıdadır eğer su geçirmeyen bir şey olsaydı daha bir yoğun hali olurdu. Su almayan saç yıpranır, kuru sağlığını yitirir. O halde boyalarda su geçirir ki susuz nemsiz saçlar dökülür zaten. Bu yüzden boyaları su geçirmesi şarttır. Bu yüzden abdeste boya mani değildir.

 Tabaka oluşturmayan saç boyaları nelerdir?

İçerisinde kına bitkisi bulunduran veyahut çok kimyasal barındırmayan içeriği bitkisel olan saç boyaları mevcuttur. Bunlar deride tabaka oluşturmaz. Daha çok kızıl renk boyalar tabaka oluşturur çünkü saça rengini vermesi için birçok kimyasal gereklidir ve saçta tutunması için eklenir ve kolay akmaması için saça sıkıca yapışır. Bu renk genelde tercih edilmez çünkü deride tabaka oluşturabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?