Sol Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Sol Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Sol göğüs ağrısı, çok sık görülen ve dikkate alınması gereken bir sağlık sorunudur. Çoğunlukla kalp ağrısı zannedilen bu ağrı, kalp dışında birçok hastalığa bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Ciddi sıkıntılara yol açabilen bazı hastalıkların belirtisi olabilen sol göğüs ağrısı için mutlaka doktora gözükmekte fayda var. Özellikle de aniden başlayan ve şiddetli bir göğüs ağrınız varsa kaybettiğiniz her dakika, yaşamınızı tehdit edebilir.

Sol göğüs ağrısı; göğüste baskı, yanma, batışma, yırtılma ve sızlama gibi farklı semptomlarla kendini gösterebilir. Göğüs ağrısının şekli, süresi, yayılımı ağrının sebebi hakkında ipucu verir. Ağrı bazen nefes almakla batıcı, bıçak saplar gibi olurken bazen ise ezici ve baskı tarzında görülebilir.

Sol göğüste meydana gelen en ufak bir ağrı bile göz ardı edilmemesi gereken ciddi bir konudur. Kalp krizi gibi hastalıkların sinyalini verebilir.

Bu yüzden biraz sonra geçer diyerek ihmal etmemekte ve en yakın acile gözükmekte fayda var.

Sol göğüste ağrı görülmesinin en yaygın sebepleri arasında egzersizler yer almaktadır. Antrenman esnasında ve sonrasında kalp daha fazla oksijen talep edeceği için bu bölgede ağrılar görülebilmektedir.

Kalp krizinin belirtileri arasında ise sol göğüste ağrı ile birlikte kol, omuz, boyun ya da sırt bölgesinde de ağrılar gözlemlenmektedir. Bu kaslarda meydana gelen problemler sonucunda; sol göğüste ağrı meydana gelebilmektedir. Ağrının bir diğer sebebi ise; kalsiyum ve magnezyum minerallerinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ters hareketler ya da ağır egzersizler sinirlerin sıkışmasına yol açmaktadır. Bu da vücudun birçok yerinde olduğu gibi sol göğüste ağrıya da sebep olabilmektedir.

Kaburga ve göğüs kemiğinin birleştiği yere meydana gelen costochondritis isimli iltihap ağrılara sebep olabilmektedir.

Spordan önce esneme hareketleri esnasında sol göğüste ağrı meydana gelirse bu durum egzersizle tetiklenen astımın göstergesidir. Sol göğüs ağrısı bir diğer sebepleri arasında alkol, diyabet problemi, uykusuzluk, kilo fazlalığı ya da stres gibi problemler de yer almaktadır.

Vücudun sol tarafındaki göğüs ağrısı çoğu zaman kalp krizinin belirtisi olabileceği gibi başka yan etkileri beraberinde getirebilmektedir. Göğüsteki ağrı genellikle göğüs boşluğu içinde basınç sıkışma ya da dolgunluk hissi olarak görülebilmektedir. Yanma hissi de bu durumlara eşlik edebilir. Öte yandan uyuşma, ağrı, karıncalanma veya başka hislerde genellikle sol kolda hissedilip sağ kola transfer olabilir.

Kalp krizi geçirme olasılığı nedeniyle aniden nefes darlığı da yaşayabilirsiniz. Bunun dışında olağandışı yorgunluk, sersemleme ya da baş dönmesi gibi belirtiler de görülebilir. Göğüs ağrınız sırt kısmına doğru ilerleyebilir. Eğer bu sinyallerden bir ya da birkaçı ile karşılaşmanız durumunda acilen tıbbi yardım almanızda fayda var.

Sol göğüs ağrısının diğer olası nedenleri

Kalp Ağrısı

Göğüs kafesindeki organları yüksek konsantrasyonda vücudun sol tarafında ağrı görülebilir. Kalp ağrısı kalp krizi kaynaklı olabileceği gibi anjine bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Anjin durumunda kan akışının sınırlanmasıyla sol tarafta kas kramplarına benzer gergin ya da keskin bir ağrı oluşabilir. Bu durum özellikle fiziksel aktiviteler sonrası kalbin daha hızlı artması ile görülebilir.

Stres ve Kötü Yaşam Tarzı

Kötü yaşam tarzı ve stres kaynaklı sol göğüs ağrısı meydana gelebilir. Özellikle günlük yaşamın stresi, sol göğüs ağrısını tetikleyebileceği gibi kalp krizine de yol açabilir.

Bağırsak Sorunları

Bağırsak yoluyla oluşan gaz göğsün sol tarafında ağrıya yol açabilir.

Fiziksel Sakatlıklar

Göğüs bölgesindeki fiziksel yakınmalar, sinirleri zedeler. Böylece sol göğüs ağrısı meydana gelebilir.

Romatizmal hastalıklar, gebelik dönemindeki meme ağrısı, göğüs enfeksiyonları, emzirme dönemi, adet döneminden önce görülen sol göğüs ağrıları da bir başka sebep sayılabilir.

Kadınlarda sol göğüs ağrısı ya da erkeklerde sol göğüs ağrısının farklı sebepleri olabilir. Meme kaynaklı göğüs ağrıları çoğunlukla kadınlarda görülmektedir. Ancak her ne kaynaklı olursa olsun doktora gitmekte fayda var. Erken teşhis ya da erken müdahalenin hayat kurtaracağını unutmamak gerekir. Belki önemsenmeyecek bir rahatsızlığınız olabilir ama yine de en iyi sonucu doktorun yaptığı muayene sonucundan öğrenmek gerekir. Sizlere sol göğüs ağrısının sebepleri hakkında bilgiler verdik. Umarız faydalı olabilmişizdir. Ek olarak unutmamak  gerekir ki; sağlık ne ihmale ne de şakaya gelir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?