Uyku Felci (Karabasan) Nedir, Nasıl Geçer?

Uyku Felci (Karabasan) Nedir, Nasıl Geçer?

Uyku esnasında görülmeyen bir varlık tarafından, sesin çıkmasını ve hareket etme kabiliyetinin engellendiğine inanılan durum olan karabasan, tıp literatüründe uyku felci olarak adlandırılmaktadır.

Genellikle düzensiz uyku alışkanlığın görülen, uykusunu tam alamayan, aşırı yorgun ve stresli dönemde olan veya yeterince ihtiyacı olmadan uyuyan insanlarda görülen uyku felci (karabasan) geçiren kişilerin anlattıkları ve karşılaştıkları olaylar hep aynıdır.

Uykuyu oluşturan 5 evre mevcuttur. Bu 5 evrenin dördünü Nrem evresi ve geri kalanı 1 evreyi ise Rem evresi oluşturmaktadır. Her bir Nrem evresi uykunun ortalama 90-120 dakikalık bölümlerini yani toplamda %75’ini oluşturur. Rem evresi ise uykunun rüya görülen kısmı olan %25’lik bir bölümdür.

Rem Evresi Nedir?

Rüyaların görüldüğü rem evresinde beynin vücudu felç durumuna getirmesinden dolayı rüya esnasında herhangi bir hareket veya konuşma gibi eylemlerde bulunulması mümkün değildir. Bu süreç içerisinde yapılabilecek tek şey kısık ses ile çıkartılabilecek homurtulardır. Aksine bir durum söz konusu olsaydı, rüya içinde herhangi bir şeyden kaçarken ayağa kalkıp koşulduğunda duvara çarpabilir, sokağa fırlayabilir veya balkondan düşebilirdik. Yani beynin uyku sırasında vücudu felç etmesi insan güvenliği açısından önemli bir durumdur. Uyurgezerlik olarak adlandırılan durum ise beynin uykudayken kişiyi felç eden fonksiyonun bozukluğunun var olduğu durumlarda ortaya çıkar.

Uyku Felci Nedir, Nasıl Meydana Gelir?

Uyku felcinin yaşanması, görülen rüya esnasında veya sonrasında beynin kapalı olan bilinç durumunu harekete geçirmesi fakat vücudu felç halinden çıkartmayı unutması-komut vermemesi sonucunda ortaya çıkar. Yaşanılan bu durum sonrasında insanlar hareket edemediği için uyku felci süresince korku ve paniğe kapılır.

Uyku felcinin gerçekleştiği esnada normal hareketlerin yapılmaya çalışılması halinde vücutta herhangi bir hareketin gerçekleşmemesi de beyindeki komut sisteminin çalışmamasından kaynaklanır. İnsan vücudunun karar verme ve uygulama mekanizması olan beynin bölgesel-kısmi felç etmesinden dolayı bu durum yaşanmaktadır.

Birçok kişi tarafından dini anlamlar yüklenen ve yorumlanan uyku felci halk arasında karabasan olarak bilinmektedir. Bu durumun okunacak dualar ile geçmesi mümkün değildir. Ancak kişiler okudukları odular ile psikolojik olarak rahatlayıp kendilerini güvende hissettikleri için bu durumun geçtiği görülür. Felcin geçmesi sağlayacak en etkili yöntemlerden biri tekrar uykuya dalmaya çalışmak olacaktır.

Uyku Felci Nasıl Olur?

Uyku felcine sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Araştırmalar sonucunda görülmüştür ki, stres, yorgunluk, uykusuzluk, uyku düzensizliği, aşırı uyumanın var olduğu insanlarda uyku felcine daha çok rastlanılmaktadır.

Uyku Felci Esnasında Ne Yapılmalıdır?

Uyku felci (karabasan) esnasında vücut hareket ettirilmeye çalışılmamalıdır. Aksi takdirde hareket etmeyeceği için kişide korku yaratacaktır. Derin bir nefes ile birlikte kişi vücudunu serbest bırakmalı ve beynin vücudu felç halinden çıkarmasını beklemeli veya tekrar uyumaya çalışmalıdır. Eğer felç sonrasında uyanılmış ise tekrar uyumadan önce bir müddet beklenmelidir.

Eğer sizde uyku felci (karabasan) rahatsızlığına sahipseniz, kendinizde olan bulgu ve belirtileri aşağıdan yorum yaparak bize iletebilir, yazımız içerisinde cevabını bulamadığınız sorularınızı doktorunuza sorabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?