Amigurumi Oyuncak Yapılışı- Tarifi ve Örnekleri

Amigurumi Oyuncak Yapılışı- Tarifi ve Örnekleri

Japonların origami ve ikebana sanatından sonra dünyaya kazandırdıkları ve çok daha işlevsel olan amigurumi üç boyutlu oyuncak yapmak üzerine bir hobidir. Bu oyuncaklar yapanın hayal dünyasına bağlı olarak şekillenir ve giydirilir. Her türlü hayvan veya karakter bu hobiyle şekillendirilebilir. Şirin babadan sevimli bir kaplumbağa kadar binlerce seçenek vardır. Peki, amigurumi nasıl yapılır?

Amigurumi köpek yapılışı

 Amigurumi Yapım Aşamaları:

  1.  Öncelikle üç boyutlu hale getirilecek nesnenin kabaca bir planı çizilir.
  2.  Bu plan üzerinde renklere karar verilir.
  3.  Parçalar sık iğne tekniği ile tek tek örülür ve içleri doldurulur.
  4.  Göz, kirpik ve saç gibi eklemeler yapılır.
  5.  Kıyafetli olacaksa uygun kıyafetler dikilir veya örülür.

Yapım aşamalarını bir bebek yaparak daha iyi anlayalım. Peki, amigurumi bebek nasıl örülür?

Yapmak istediğimiz bebeğin bir resmini renkli kalemler ile çizelim. Önce kafasını bir top şeklinde sık iğne tekniği ile ve bir tığla uygun renkte yün kullanarak örelim. Bu işi bir yuvarlakla başlayıp, önce yuvarlağı büyüterek sonra eksilterek yapabiliriz. 1 cm kalıncaya kadar yuvarlağı küçültelim. Açık kalan delikten yeterince boncuk elyaf doldurarak yuvarlak bir kafa elde edelim. Sonra saçlarını ve gözlerini dikelim. Kirpiklerini siyah iplikle belli edelim. Burun için ayrı bir parça örüp yüze ekleyelim ve son olarak dudakları belli edelim. Gövde, el, kollar, bacaklar ve ayakları tek tek bu şekilde hazırlayıp en son dikerek birleştirelim. Küçük kumaşlardan bir elbise ve yünlerden ayakkabı şeklinde patik ördük mü bebeğimiz hazırdır. Örgüden minik yelekler, hırkalar, süveterler de yapıp giydirebiliriz.

 Amigurumi Nerelerde Kullanılır?

Amiguriminin ilk kullanım alanını çocuklarına güvenle oynayacakları bir oyuncak vermek isteyen büyükler oluşturur. Dışarıdan alınan pelüş oyuncaklarda kullanılan malzeme her zaman güvenli değildir. Ayrıca iyi dikilmeyen parçalar çocuklar için boğulma tehlikesi oluşturabilir. Bu bakımdan insanın kendi eliyle sıkı sıkı birleştirdiği bir bebek daha güven vericidir. Aslen bu oyuncaklar sevginin de bir yansımasıdır.

Amigurumi sevimli kedi tarifi ve yapılışı

Amigurumi oyuncaklar satış içinde yapılır. Sadece çocuklar için değil büyükler için de çok güzel bir hediyedir. Evde dekorasyon amaçlı olarak da kullanılır. Sadece bebekler değil daha birçok amigurumi oyuncak tarifleri ile inanılmaz şirin bir dünya yaratılabilir. Bu oyuncaklara yünden eşyalar örülebilir, tülden etekler elbiseler dikilebilir, kurdele ve düğmelerle daha gösterişli kombinler elde edilebilir. En çok yapılan modeller ise: Kız bebekler, küçük bebekler, şirine, köpek yavruları, kedi yavruları, şirin baba, ayıcık ve tavşanlar olarak sıralanabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?