Teraryum Nedir? Fanus – Vazo – Nasıl Yapılır, Bakımı ve Bitkileri

Teraryum Nedir? Fanus – Vazo – Nasıl Yapılır, Bakımı ve Bitkileri

Son zamanların en çok rağbet gören ev dekoru parçalarından biri olan teraryumlar bulundukları ortama oldukça şık bir atmosfer katmayı başarabiliyor. Özel teraryum fanusları içerisinde yapılan bu çiçekler bugünlerde özellikle hanımların teraryum nasıl yapılır? Sorusunu sıkça sormalarına sebep oluyor.

Teraryum bitkileri ile zevkinize göre döşeyebileceğiniz teraryum cam fanus ve diğer adıyla teraryum cam vazolar birçok farklı model seçenekleri ile satışa sunuluyor. En çok sorulan bir diğer soru da teraryum bitkisi nereden bulunur? Sorusu oluyor. Teraryum tasarımları için kullanılan birçok aksesuar ve bitki çeşidi bulunuyor. Bu bitkiler teraryum vazolarda yaşamaya elverişlidir. Bu minyatür bahçelerin yapılması ise biraz emek verildiği takdirde çok zor değildir.

Evinizde küçük bir fanus içinde bahçeniz olmasını istiyorsanız öncelikle minyatür bahçe malzemelerini ve teraryum cam vazo almakla işe başlayabilirsiniz. Bu vazolar teraryum armut fanus, teraryum elma fanus, Balkabağı Teraryum Fanusu, teraryum incir fanus, teraryum tutis fanus, olarak teraryum cam fanus modelleri arasında yer almaktadır. En çok kullanılan bitki ise teraryum sukulenttir.

Teraryum Fanusu Nereden Alınır?

Birçok çiçek markette teraryum fanus modellerini bulabilirsiniz. Ebatlarına göre değişiklik gösteren teraryum fanusu fiyatları boyutla dolaylı olarak artış göstermektedir. Bu işi meslek haline getirmek isteyenler ise teraryum fanusu toptan alarak daha ucuza getirebilir.

Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır?

Teraryum yapımına başlamadan önce kullanılacak olan bitkilerin özelliklerinin iyi araştırılması gerekir. Kimi bitkiler havayı çok severken kimileri ışığı sever. Ancak tüm teraryumlar için ışık son derece önemlidir. Camla kaplı bir dış yüzeye sahip olmalarından dolayı asla direk güneş önüne konulmamaları gerekmektedir. Direk güneş ile teması halinde bitkileriniz yanma riski ile karşı karşıya gelebilir. Bundan dolayı teraryumu direk güneş ışığıyla temas etmeyen bir noktaya koymadan ışık almasını sağlamalısınız.

En çok karşılaşılan sorulardan biri de teraryum nasıl sulanır olmaktadır. Teraryum içine aktarılan su buhar olduktan sonra camdan geri döndüğü için net bir sulama miktarının olması söz konusu değildir. Teraryumu iyi gözlemlemeniz bu açıdan oldukça önemlidir. Teraryum bitkileri nemi oldukça sevdikleri için toprağın sürekli olarak nemli kalması gerekir. Bunun için de nem ölçen alet edinmeniz size kolaylık sağlayacaktır. Diğer türlü anlayabilmek için ise teraryumun camını gözlemeyebilirsiniz. Sulama sonrasında teraryum camında çok fazla nem oluyorsa bu suyun çok verildiği anlamına gelir. Bu sorunu ise camın ağzını açıp, nemin dışarı çıkmasını sağlayarak çözebilirsiniz

Teraryum içinde bazı bitkiler çürüme gösterebilir. Bu çürüyen bitkilerin ayrıştırılması teraryum bakımı konusunda çok önemlidir. Olması gerektiğinden daha fazla büyüyen bitkileri ise bir makas yardımıyla budayabilirsiniz. Budamış olduğunuz farklı bir saksı içinde köklendirebilir ve bu köklendirmiş olduğunuz bitkileri de tekrar teraryumunuza dikebilirsiniz.

Teraryum Modelleri Ve Örnekleri

Aşağıda sizler için derleyip bir araya getirmiş olduğumuz en iyi tasarıma sahip teraryumların oluşturduğu teraryum örneklerinden oluşan bir galeri bulunmaktadır. Teraryumu en iyi nasıl yapıp şekillendirebileceğiniz konusunda galeride bulunan örneklere göz atıp fikir edinebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?